• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lou Adler

  Przeczytaj także...
  Scott McKenzie (ur. jako Philip Wallach Blondheim 10 stycznia 1939 w Jacksonville w stanie Floryda, zm. 18 sierpnia 2012 w Los Angeles) – amerykański piosenkarz, najbardziej znany z piosenki "San Francisco (Be Sure to Wear Flowers in Your Hair)"Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  Britt Ekland, właściwie Britt-Marie Eklund (ur. 6 października 1942 roku w Sztokholmie) – szwedzka aktorka, scenarzystka i reżyserka filmowa, która dłuższy czas przebywała w Wielkiej Brytanii.
  Lou Adler w 2012

  Lou Adler (ur. 13 grudnia 1933 r. w Chicago) – amerykański producent muzyczny, menadżer, reżyser i właściciel Roxy Theatre.

  W 2013 roku zostanie wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame jako zwycięzca Ahmet Ertegun Award, wraz z Quincy Jonesem.

  Nagrody Grammy (ang. Grammy Award) − przyznawane corocznie przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji, honorują wyróżniające się osiągnięcia w muzyce. Ceremonie rozdania nagród uświetniają występy cenionych artystów, zaś sama Grammy uważana jest poniekąd za muzycznego Oscara.Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.

  Życie i kariera[]

  Adler urodził się w Chicago w stanie Illinois w grudniu 1933 roku ale dorastał we wschodnim Los Angeles. W 1964 roku założył i był współwłaścicielem Dunhill Records. Był szefem wytwórni oraz szefem nagrań od 1964 do 1967 roku. Latem tego samego roku sprzedał wytwórnię za trzy miliony dolarów wytwórni ABC Records. Jednakże również w 1967 r. założył Ode Records. W lipcu tego samego roku pomagał stworzyć Monterey International Pop Festival jak i również filmową wersję festiwalu w Monterey Pop.

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Shock Treatment (pol. Terapia szokowa) – amerykański musical filmowy z 1981 roku, nieoficjalny sequel filmu The Rocky Horror Picture Show (1975), pierwotnie zatytułowany The Brad and Janet Show. Film wyreżyserował Jim Sharman.

  Muzyka[]

  W 1958 roku, Adler został współautorem i producentem wraz z Herbem Alpertem piosenki „River Rock” dla Boba „Froggy” Landersa i The Cough Drops w wytwórnii Ensign. Był oficjalnym menadżerem Jan& Dean i producentem Sama Cooke'a, The Mamas& the Papas, Johnny'ego Riversa, Barry'ego McGuire'a, Scotta McKenziego, The Grass Roots, Spirit, Carole King, The Weaver Temptations i Cheech and Chong.

  Quincy Delight Jones, Jr. (ur. 14 marca 1933 w Chicago) – amerykański trębacz, kompozytor, aranżer i producent muzyczny. Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki oraz laureat NEA Jazz Masters Award.Cisco Sam Adler (ur. 6 września 1978 roku w Los Angeles) – amerykański muzyk rockowy, wokalista zespołu Whitestarr. Podczas, gdy jako zespół znani są z występów w programie telewizyjnym Życie Rockmana (ang. The Rock Life), emitowanym na antenie MTV, Adler znany jest ze związków z aktorkami i modelkami takimi jak Mischa Barton, Kimberly Stewart czy Lauren Conrad. W styczniu 2007 zostało w Internecie zostało opublikowane jego nagie zdjęcie, co spowodowało zakończenie związku z Mischą Barton.

  Zdobył dwie nagrody Grammy w 1972 roku w kategorii Nagranie Roku za produkcję It’s Too Late śpiewanej przez Carole King, druga nagrodę otrzymał za Tapestry w kategorii Album Roku.

  Film[]

  W 1975 roku został producentem The rocky Horror Picture Show i w 1981 r. filmu Shock Treatment.

  W 1975 r. wyreżyserował film Up In Smoke, w którym wystąpili Cheech&Chong. Film stał się kultowy i w 2000 r. nagrał wraz z Cheech Marin komentarz do wydania DVD. Jego film Ladies and Gentelman, The Fabulous Stain nie został dobrze odebrany ale cieszył się częstą emisją w sieciach kablowych.

  Rock and Roll Hall of Fame – muzeum rock and rolla i rocka oraz hall of fame honorująca artystów rockowych i inne osoby, które wniosły zasadniczy wkład w rozwój tych gatunków muzyki.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Życie prywatne[]

  Lou Adler był żonaty z aktorką i piosenkarką Shelley Fabares od 1964 roku, wyprodukował także kilka jej piosenek. Byli w separacji od 1966 r. ale formalnie rozwiedli się w 1980 r. W 1973 r. urodził się jego pierwszy syn Nic Adler, którego matka została aktorka Britt Ekland. W 1978 został ojcem Cisco Adlera, którego ma ze swoja ówczesną dziewczyną Phyllis Somer.

  Carole King, właśc. Carole Klein (ur. 9 lutego 1942 w Brooklynie, Nowy Jork) – amerykańska autorka piosenek, pianistka i piosenkarka.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Dzisiaj Alder jest żonaty z byłą aktorką Page Hannah, która jest młodszą siostrą Deryl Hannah. Mają czwórkę synów: Mannego, Ike’a, Pablo i Oscara.

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Internet Broadway Database
 • Allmusic
 • Musicguide Bio • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.