• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Loučenská hornatina

  Przeczytaj także...
  Torfowisko (ang. peatland, mire, niem. Moor, Moos, Ried, Filz) – jeden z typów mokradeł, siedlisk na tyle uwodnionych, że występuje tam specyficzna roślinność i zachodzą procesy akumulacji osadów organicznych. Jest to teren stale podmokły, o podłożu trudno przepuszczalnym, pokryty zbiorowiskami roślin bagiennych i bagienno-łąkowych. Torfowiska występują głównie w strefie klimatu umiarkowanego, wilgotnego i chłodnego (północna część Eurazji i Ameryki Północnej, a także obszary górskie). Obszary te są cenne pod względem przyrodniczym, można je także wykorzystać gospodarczo – poprzez wydobywanie torfu. Torfowisko przyrasta średnio o 1 mm w ciągu roku.Torfowisko wysokie, zwane też mszarem lub rojstem – formacja powstająca w procesie narastania złoża torfowego i odcięcia jego roślinności od wód gruntowych, wskutek czego jest ono zasilane jedynie przez wody opadowe.
  Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.

  Loučenská hornatina – jedna z dwóch części Rudaw (czes. Krušné hory, niem. Erzgebirge), na pograniczu czesko-niemieckim. Na zachodzie graniczy z drugą o nazwie Klínovecká hornatina.

  Żaden z wierzchołków nie osiąga 1000 m n.p.m. Najwyższym wzniesieniem jest Loučná (956 m n.p.m.), od której masyw otrzymał swą nazwę. Inne wybitne wzniesienia, to: Medvědí skála (924 m), Jedlová (853 m), Střelná (868 m), Stropník (856 m), Bouřňák (869 m), Pramenáč (909 m), Komáří hůrka (808 m) i Špičák u Krásného Lesa (723 m). Cały masyw ma postać wierzchowiny, z której wyrastają poszczególne wierzchołki, natomiast jego zbocza mają znaczne wysokości względne, dochodzące do 500 m.

  Rudawy (331.1) (niem. Erzgebirge, czes. Krušné hory) – pasmo górskie o długości ok. 150 km i szerokości ok. 40 km w północnych Czechach i południowo-wschodnich Niemczech (Saksonia) w sąsiedztwie doliny Łaby. Stanowi fragment Krainy Rudaw (czes. Krušnohorská subprovincie).Novoveská vrchovina – jedna z siedmiu części Loučenske hornatiny w Rudawach (czes. Krušné hory, niem. Erzgebirge), na pograniczu czesko-niemieckim, w powiecie Most (czes. okres Most).

  Południowe zbocza porastają lasy bukowe. Bory świerkowe na grzbiecie zostały silnie uszkodzone emisjami z elektrowni i w znacznym stopniu obumarły. Obecnie są odnawiane. Występują tu torfowiska wysokie typu wierzchowinowego, np. NPR Novodomské rašeliniště.

  Podział[]

  Loučenská hornatina dzieli się na siedem części, są to:

 • Přísečnická hornatina
 • Rudolická hornatina
 • Novoveská vrchovina
 • Flájská hornatina
 • Cínovecká hornatina
 • Nakléřovská vrchovina
 • Bolebořská vrchovina • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.