Loty narciarskie – konkurencja sportowa będąca odmianą skoków narciarskich, rozgrywana na bardzo dużych skoczniach, tzw. skoczniach mamucich, o punkcie konstrukcyjnym powyżej K-170 (w praktyce wszystkie obecnie czynne skocznie mamucie mają punkt konstrukcyjny K-200 m). Nazwa tej konkurencji pochodzi od tego, że skoczek znacznie dłużej leci w powietrzu w porównaniu ze skokami narciarskimi na mniejszych obiektach.
Oberstdorf – uzdrowiskowa gmina targowa w południowych Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Szwabia, w regionie Allgäu, w powiecie Oberallgäu. Leży w Alpach Algawskich, na wysokości 815 m n.p.m. Zamieszkana przez ok. 9,5 tys. osób. Znany ośrodek sportów zimowych (m.in. Turniej Czterech Skoczni).Jurij Tepeš (ur. 14 lutego 1989 w Lublanie) – słoweński skoczek narciarski. Występuje w klubie Dolomiti Lublana i kadrze narodowej Słowenii.
Od początku uprawiania skoków narciarskich budowano nowe skocznie, na których oddawano skoki na coraz większe odległości. Tak było do czasu, kiedy Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) sprzeciwiła się budowie skoczni K-90 w Planicy, uznając skoki na odległości 90 metrów i więcej za niebezpieczne. Jednak inżynier Stanko Bloudek postawił na swoim i w 1936 roku powstała wówczas największa skocznia świata.
Daniel-André Tande (ur. 24 stycznia 1994) – norweski skoczek narciarski, reprezentant Kongsberg IF, medalista mistrzostw kraju.Letalnica (dawniej Velikanka, słoweń. olbrzymka) – mamucia skocznia narciarska, położona w dolinie Planica w Alpach Julijskich w Słowenii. Druga co do wielkości na świecie po Vikersundbakken w Vikersund.
15 marca 1936 na kolejnych zawodach, na ciągle nieuznawanej skoczni w Planicy, została przekroczona bariera 100 metrów. Dokonał tego Austriak Josef Bradl, który skoczył 101,5 metra. Rok wcześniej, 17 marca 1935 na skoczni w Ponte di Legno Norweg Olaf Ulland uzyskał wynik 103 m, ale swojego skoku nie ustał. Wydarzenie to spowodowało wielomiesięczne dyskusje w FIS. W 1938 roku FIS zgodziła się ostatecznie na włączenie obiektu w Planicy do kalendarza zawodów.
Krajowe rekordy w długości skoku narciarskiego mężczyzn – zestawienie oficjalnych i nieoficjalnych rekordów krajowych w długości skoku narciarskiego mężczyzn.Peter Prevc (ur. 20 września 1992 w Kranju) – słoweński skoczek narciarski. Dwukrotny (indywidualny i drużynowy) złoty medalista Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy z 2009, Srebrny (indywidualnie) i brązowy (drużynowo) medalista mistrzostw świata juniorów z 2010. Indywidualny srebrny i brązowy medalista mistrzostw świata z 2013, drużynowy brązowy medalista z 2011.
Ponieważ różnica pomiędzy odległościami osiąganymi na skoczniach zwykłych, a na mamucich była zbyt duża, w 1961 roku podzielono skoki na dwie dyscypliny: skoki narciarskie i loty narciarskie. Skoro loty były już odrębną dyscypliną sportu, postanowiono organizować mistrzostwa świata w lotach (pierwsze z nich odbyły się w 1972 roku w Planicy) oraz Puchar Świata w lotach narciarskich.
Josef Sepp Bradl (ur. 8 stycznia 1918 w Wasserburg am Inn, zm. 3 marca 1982) – austriacki skoczek narciarski, mistrz świata, jako pierwszy w historii skoczył ponad 100 metrów, pierwszy triumfator Turnieju Czterech Skoczni.Vikersund – miasto w Norwegii. Znajduje się w niej mamucia skocznia narciarska Vikersundbakken o punkcie konstrukcyjnym umieszczonym na 195 metrze i HS 225 metrów. W 2000 roku odbyły się na niej Mistrzostwa świata w lotach narciarskich, które wygrał Niemiec Sven Hannawald. Po przebudowaniu skoczni w roku 2010, rekordzistą jest Norweg Johan Remen Evensen (jego skok z 11 lutego 2011 na odległość 246,5 metra jest nieoficjalnym rekordem świata). W Vikersund jest także kilka mniejszych skoczni między innymi Storbakke, na której odbywają się zawody Pucharu Kontynentalnego oraz Ladies CoC.
Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta
Puchar Świata w lotach narciarskich jest przeprowadzany przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS) w ramach Pucharu Świata w skokach narciarskich. Trofeum to otrzymuje zawodnik, który zdobędzie największą liczbę punktów we wszystkich konkursach lotów w sezonie. Triumfator klasyfikacji w tej specjalności skoków narciarskich otrzymuje tzw. Małą Kryształową Kulę. Konkursom Pucharu Świata w lotach narciarskich dały początek organizowane w ramach zawodów FIS (FIS Race) Tygodnie Lotów Narciarskich.
Poniżej znajduje się Lista skoczków narciarskich według rekordu życiowego. Pod uwagę wzięci są zawodnicy, którzy przekroczyli 200 metrów.
Kulm – mamucia skocznia narciarska położona w Austrii pomiędzy miejscowościami Tauplitz i Bad Mitterndorf w Alpach. Punkt konstrukcyjny obiektu jest umieszczony na 200 metrze. Wspólnie ze skoczniami Vikersundbakken, Letalnica i Heini-Klopfer-Skiflugschanze jest największą skocznią narciarską na świecie pod względem umiejscowienia punktu HS (225 metrów). Skocznia została wybudowana w 1908 roku.
Harrachov (niem. Harrachsdorf) – miasto w północnych Czechach położone na terenie kraju libereckiego w Karkonoszach, 4 km od granicy Polski. Przed przystąpieniem Polski i Czech do układu z Schengen istniało tu drogowe przejście graniczne Jakuszyce-Harrachov.
Skoki narciarskie – dyscyplina sportowa rozgrywana na skoczniach narciarskich od połowy XIX wieku. Skoki narciarskie wraz z biegami narciarskimi oraz kombinacją norweską (połączenie biegów i skoków) należą do rodziny sportów narciarstwa klasycznego.
Dmitrij Wiktorowicz Wasiljew (ros. Дмитрий Викторович Васильев; ur. 26 grudnia 1979 w Ufie) – rosyjski skoczek narciarski, reprezentant klubu Lokomotiw Ufa, w zawodach krajowych reprezentant Baszkortostanu. Rekordzista Rosji w długości skoku narciarskiego, brązowy medalista uniwersjady w 1999, wielokrotny zimowy i letni mistrz Rosji.
Stefan Kraft (ur. 13 maja 1993 w Schwarzach im Pongau) – austriacki skoczek narciarski, reprezentant klubu SV Schwarzach, indywidualny wicemistrz świata oraz drużynowy mistrz świata juniorów z 2011 roku z Otepää. Brązowy medalista mistrzostw świata juniorów z 2013 r z Liberca.