IBM Notes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Lotus Notes)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

IBM Notes (do marca 2013 jako Lotus Notes) – aplikacja-klient środowiska do pracy grupowej Lotus Notes/Domino. Początkowo nazwa Notes oznaczała cały system, lecz od wersji Release 4 (R4) (premiera w 1996 roku), serwer systemu nosi miano Lotus Domino.

Lotus QuickPlace – sieciowe oprogramowanie do pracy grupowej. Daje możliwość stworzenia środowiska pracy grupowej w danej firmie.Mac OS – system operacyjny komputerów Macintosh. Od wydania wersji 10.0 (OS X), starsze wersje znane są jako Mac OS Classic.

Historia[ | edytuj kod]

Program został stworzony przez Raya Ozzie oraz Mitcha Kapora w latach 80. XX wieku, w pewnym stopniu będąc wzorowany na oprogramowaniu PLATO Notes, opracowanym i używanym na Uniwersytecie w Illinois. Premiera rynkowa pierwszej wersji Notes (Release 1) miała miejsce w 1989 roku. Aplikacja jest aktualnie rozwijana przez korporację IBM, która przejęła firmę Lotus Development Corporation w roku 1995.

Oprogramowanie do pracy grupowej (ang. groupware, oprogramowanie grupowe, oprogramowanie do pracy zespołowej) – oprogramowanie, którego celem jest wspomaganie pracy grupowej realizowanej zarówno przez użytkowników pracujących w jednym miejscu jak i rozproszonych geograficznie. Oprogramowanie takie umożliwia użytkownikom jednoczesną pracę na wspólnych danych oraz udostępnia mechanizmy pozwalające na koordynację działań oraz śledzenie ich przebiegu.Lotus Domino.Doc - system służący do zarządzania dokumentami w przedsiębiorstwach. Aplikacja pozwala zespołom złożonym z pracowników różnych działów pracować z dokumentami na rozproszonych serwerach w tym samym czasie. Wszyscy uczestnicy zespołu mają dostęp do tych samych dokumentów. System Domino.Doc może zostać zintegrowany z Lotus Sametime oraz Internet Explorer.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

IBM Lotus Symphony – pakiet aplikacji biurowych firmy IBM oparty na kodzie źródłowym pakietu OpenOffice.org, jednak w swoim założeniu konkurencyjny wobec tego pakietu jak również pakietów Microsoft Office, Corel WordPerfect, Apple iWork, NeoOffice oraz LibreOffice.
Lotus LearningSpace - to platforma do tzw. e-nauczania (e-learning) zapewniająca sieciowe środowisko przystosowane do pracy w trzech trybach nauczania: indywidualnym, asynchronicznej pracy grupowej i tzw. "klasy wirtualnej". Lotus LearningSpace daje możliwość: prowadzenia szkoleń w różnych trybach, utworzenia struktury szkoleń w firmie z własnymi mechanizmami analizy i zarządzania. Lotus LearningSpace zapewnia także wsparcie dla osób które zajmują się planowaniem programów nauczania, instruktorów czy administratorów.
Lotus Domino Designer – środowisko programistyczne do tworzenia aplikacji biznesowych działających na serwerze Lotus Domino. Oferuje obsługę stron WWW, projektowanie, daje możliwość dostępu do relacyjnych baz danych, tworzenia skryptów dla klienta lub po stronie serwera. Domino Designer oferuje takie usługi jak: edytor HTML-a w technologii WYSIWYG, page designer, narzędzia do tworzenia wyglądu i projektowania nawigacji dla serwisu WWW. Aplikacje można "oprogramować" w wykonywalne skrypty tworzone w języku Java, Lotus Script, lub za pomocą tzw. formuł (formula language). Za ich pomocą można tworzyć tzw. "agentów" którzy mogą cyklicznie wykonywać ustalone zadania (np. w niedzielę sprawdzana jest zgodność zawartości 2 baz na serwerze, w przypadku wykrycia jakichkolwiek błędów agent może np. wysłać powiadomienie e-mail do administratora itp). Lotus Domino Designer umożliwia obsługę DECS-a – Domino Enterprise Connection Services; projektant aplikacji ma możliwość bezpośredniego podłączenia do danych przedsiębiorstwa, które są obsługiwane przez jeden z systemów DB2, Oracle Database, Sybase, ODBC, SQL, SAP. Designer R5 jest zgodny ze standardami sieciowymi takimi jak Java, JavaScript, HTML, CORBA oraz OLE. Aplikacje zbudowane za pomocą Domino Designera działają w środowisku Lotus Notes, bądź poprzez przeglądarkę internetową (np. Internet Explorer, Netscape Navigator, Firefox).
Lotus Sametime – system (serwer oraz klient) do komunikacji on-line (czat lub komunikator internetowy), głosowej (VoIP) oraz video. Możliwość integracji z innymi aplikacjami. Klientem dla Sametime jest Sametime Connect lub Lotus Notes.
RSS – umowna rodzina języków znacznikowych do przesyłania nagłówków wiadomości i nowości na wybranych przez użytkownika RSS stronach. Wystarczy dodać daną stronę (musi ona obsługiwać system RSS) do czytnika RSS. Wszystkie w większym lub mniejszym zakresie bazują na XML-u. Aby skorzystać z kanału RSS, potrzebny jest odpowiedni program, tzw. czytnik kanałów. Często czytniki RSS-ów są zamieszczane w programach pocztowych. Wyróżnia się następujące rodziny RSS:
Lotus Domino WorkFlow – system zarządzania procesami. System Domino Workflow jest wyposażony w wizualne modele przepływów procesów, jakie mają miejsce w firmie. Praca odbywa się w trybie graficznym. Do realizacji systemów workflow używa się następujących komponentów wchodzących w skład Domino Workflow:
IBM (ang. International Business Machines Corporation; potocznie zwany Big Blue, NYSE: IBM) – jeden z najstarszych koncernów informatycznych.

Reklama