• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lotus Elise

  Przeczytaj także...
  Lotus Seven – mały, lekki, dwumiejscowy samochód sportowy o prostej konstrukcji, produkowany przez brytyjską firmę Lotus. Z uwagi na konstrukcję i właściwości często zwany "motocyklem na czterech kołach". Każda z jego wersji cechowała się bardzo dobrym przyspieszeniem i doskonałym prowadzeniem. Niski opór powietrza zawdzięcza niewielkiej wysokości, płaskiej i małej szybie przedniej oraz kształtowi karoserii.Tesla Roadster – samochód sportowy o napędzie elektrycznym, produkowany przez firmę Tesla Motors. Według producenta pojazd jest w stanie przyspieszyć od 0 do 100 km/h w czasie poniżej 4 sekund, a jego prędkość maksymalna wynosi 210 km/h. Na w pełni naładowanych bateriach litowo-jonowych zasięg samochodu wynosi 354 km.
  Lotus Cars – brytyjskie przedsiębiorstwo branży motoryzacyjnej, zajmujące się produkcją samochodów sportowych i wyścigowych. Przedsiębiorstwo ma swoją siedzibę w Norfolk w Anglii. Od 1996 roku właścicielem Lotusa jest malezyjska firma Proton. Samochody Lotus cechuje prostota wykonania, świetne prowadzenie i niewielka masa pojazdów.

  Lotus Elise – samochód marki Lotus, produkowany od 1995 roku.

  Podwozie auta jest wykonane z wytłoczek aluminiowych. Są one klejone, by w niektórych miejscach można zastosować cieńsze struktury. Koła, zawieszenie i tarcze hamulcowe wykonano z lekkich stopów.

  Elise ma stopowy, 16-zaworowy silnik z serii K Rovera z podwójnym wałkiem rozrządu. Nowoczesna forma konstrukcji sandwiczowej z długimi śrubami biegnącymi przez całą głębokość silnika trzyma go w całości. To konstrukcja z mokrymi tulejami cylindrowymi o najcieńszym z możliwych płaszczu wodnym, żeby silnik był jak najbardziej zwarty. Moment obrotowy wynosi 170Nm. Auto jest lekkie, więc przyspieszeniami przewyższa posiadającego podobny silnik MGF 1,8i, a nawet mające mocniejszy silnik MGF VVC.

  Rover – brytyjski producent, a później także marka samochodów wytwarzanych w fabryce Longbridge w Birmingham od 1883 roku. Początkowo firma zajmowała się produkcją rowerów. Rover wprowadził obecny model rowerów – napędzanych łańcuchem oraz o wielkości koła tylnego równej wielkości koła przedniego.
 • 1993: naczelny inżynier Lotusa do spraw projektowania ujawnia, że firma zamierza zaprojektować lekki samochód sportowy nastawiony na dobre prowadzenie i osiągi (nowoczesną wersje Lotusa Seven). Nieco później zainteresowanie zgłasza Rover, ale kiedy w 1994 roku zostaje przejęty przez BMW, rozmowy nie są kontynuowane.
 • 1994: Zarząd daje Elise zielone światło do przejścia do etapu produkcyjnego. Dostaje nazwę od imienia wnuczki Romano Artioliego.
 • 1995: Elise debiutuje podczas Frankfurckiego Salonu Samochodowego i zostaje jedną z jego gwiazd.
 • 1996: Lotus Elise wchodzi na rynek europejski.
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Craig Cheetham: Samochody sportowe : wyczynowe maszyny (oryg. Sports cars). przekł. Andrzej Magnuszewski. Ożarów Mazowiecki: Firma Księgarska Jacek i Krzysztof Olesiejuk - Inwestycje, 2007. ISBN 978-83-7423-905-9. (pol.)
 • Tesla Roadster[ | edytuj kod]

  Na Lotusie Elise bazuje jeden z najsłynniejszych seryjnie produkowanych samochodów elektrycznych Tesla Roadster firmy Tesla Motors. Auta były produkowane w Anglii, jednak ich montaż końcowy (w tym wyposażenie w napęd trakcyjny i akumulatory) następował w Kalifornii. W latach 2008-2012 sprzedano 2500 egzemplarzy. Tesla Roadster jest o około 500 kg cięższy od konwencjonalnego Lotusa Elise, jednak napęd elektryczny zasilany z akumulatorów litowo-jonowych pozwala rozpędzić wersję elektryczną od 0 do 100 km/h w około 3,9 s, a w przypadku wersji sportowej nawet w 3,7 s.

  Przypisy[ | edytuj kod]
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.