Lotus Domino Server

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lotus Domino Serveroprogramowanie do pracy grupowej.

Centralny Związek Osadników Wojskowych (CZOW) – związek powołany w marcu 1922 roku w Warszawie przez osadników wojskowych na Kresach Wschodnich, którzy osiedli tam na mocy ustawy o nadaniu ziemi żołnierzom Wojska Polskiego.Mac OS 9 - ostatnia wersja klasycznej serii systemu Mac OS, wprowadzony 23 października 1999. Następca systemu Mac OS 8. Wraz z Mac OS 9 wprowadzono m.in. Keychain, CarbonLib, Sherlock 2, obsługę UNIXowych systemów plików.

Twórcami systemu są: Ray Ozzie, Tim Halvorsen i Len Kawell członkowie grupy PLATO Notes z University of Illinois (USA). Koncepcja i architektura systemu zrodziła się w roku 1973. Jednak pierwsza rynkowa wersja 1.0 pojawiła się roku 1989 dla OS/2 lub DOS 3.1, 4.0. W lipcu 1995 roku firma Lotus Development Corporation została zakupiona przez IBM.

World Wide Web [ˌwɜ:ldˌwaɪdˈwɛb] (sieć ogólnoświatowa, światowa rozległa sieć komputerowa), w skrócie WWW lub Web – hipertekstowy, multimedialny, internetowy system informacyjny oparty na publicznie dostępnych, otwartych standardach IETF i W3C. WWW jest usługą internetową, która ze względu na zdobytą popularność bywa błędnie utożsamiana z całym Internetem, szczególnie przez początkujących użytkowników. Windows 2000 – 32-bitowy, wielozadaniowy z wywłaszczaniem, wielowątkowy system operacyjny z serii NT. Jest to kolejny system operacyjny należący do rodziny Windows NT. Został wydany 17 lutego 2000 roku. Jego następcami są Windows XP, wydany w październiku 2001 roku, oraz Windows Server 2003, wydany w kwietniu 2003 roku. Windows 2000 jest klasyfikowany jako system operacyjny o jądrze hybrydowym.

Lotus Domino to platforma, łączy wymianę informacji ze środowiskiem aplikacji sieciowych (WWW). Lotus Domino Server obsługuje zestaw protokołów internetowych, umożliwia komunikację systemu wymiany informacji Domino z różnymi rodzajami klientów – Notes, IMAP, POP3 oraz przeglądarkami, włączając obsługę LDAPv3, S/MIME, lokalnego przekazywania (trasowanie) SMTP, lokalnego adresowania IP oraz zintegrowanych certyfikatów X.509. M.in. oznacza to, że użytkownik pracując w firmie na kliencie pocztowym Lotus Notes może bez problemu wysłać/odebrać wiadomość lub załącznik od osoby znajdującej się w innej firmie i korzystającej z innego oprogramowania pocztowego (np. The Bat!, Outlook Express itp.). Sam serwer daje możliwość np. szczegółowego śledzenia przesyłanych wiadomości, raportowania i monitorowania, ustawiania limitu na przesyłane przez użytkowników wiadomości (ograniczenia wielkości wiadomości). Serwer Domino R6 wspomaga także microsoftowy IIS (Internet Information Server), umożliwia udostępnianie usług aplikacji Domino użytkownikom z obecnymi serwisami MS IIS. Domino Server może współpracować z takimi systemami jak: DB2, Oracle, Sybase, SQL, SAP. Aplikacja Domino Server udostępnia administratorom możliwość wykonywania uaktualnienia programów cc:Mail/Organizer, MS Mail, MS Exchange, Novell GroupWise i Netscape Mail. Administrator ma możliwość importowania kont użytkowników z katalogów Windows NT oraz innych pracujących w standardzie LDAP. Pliki w środowisku Domino, odpowiadające za naszą pocztę mailową, książkę z adresami, telefonami i innymi informacjami, mają rozszerzenie nsf (np. jkowalski.nsf - plik ze skrzynką mailową, names.nsf - plik z adresami do korespondencji, telefonami itd.). Istnieje możliwość zbudowania klastra na dwu różnych systemach operacjnych.

SMTP (ang.) Simple Mail Transfer Protocol – protokół komunikacyjny opisujący sposób przekazywania poczty elektronicznej w Internecie. Standard został zdefiniowany w dokumencie RFC 821 a następnie zaktualizowany w 2008 roku w dokumencie RFC 5321Sybase Inc. (NYSE: SY) – założona w 1984 w Berkeley firma produkująca systemy bazodanowe, narzędzia do modelowania i budowania systemów, rozwiązania mobilne.

Serwer Domino R6 (premiera w 2002 roku) jest dostępny na następujące platformy systemowe:

 • Windows 95/98/NT/2000
 • Mac OS 8 i Mac OS 9
 • IBM AIX, AS/400, S/390, OS/2
 • Linux (Intel)
 • Sun Solaris (Sparc oraz Intel)
 • HP-UX
 • Od sierpnia 2005 dostępna wersja 7.x zintegrowana z innymi produktami IBM takimi jak WebSphere Portal, DB2, systemem IBM Workplace.

  We wrześniu 2007 IBM wprowadził na rynek wersję 8, która posiada rozszerzoną funkcjonalność. Na uwagę zasługuje np obsługa urządzeń mobilnych z funkcją push mail. Domino Serwer v8 jest systemem wieloplatformowym można go używać na:

  Poczta systemu Windows (ang. Windows Mail) to klient poczty elektronicznej i newsreader firmy Microsoft, dodawany do systemu operacyjnego Windows. We wcześniejszych wersjach systemu Windows nosił nazwę Outlook Express (nie mylić z Microsoft Outlook).Internet Information Services (IIS) – jest zbiorem usług internetowych dla systemów rodziny Microsoft Windows. Obecnie pełni funkcje serwera FTP, HTTP, HTTPS, NNTP oraz SMTP.
 • IBM System i (dawniej AS/400)
 • IBM AIX
 • Linux
 • Sun Solaris
 • Windows Server 2003
 • IBM z/OS
 • Serwer IBM Domino R9 w 2013 roku IBM zmienił strategię Lotus Notes/Domino w wersji 9 oprogramowanie stało się dostępne jako IBM Collaboration Solutions słowo Lotus zastąpiła nazwa IBM domino 9.0 social edition

  Lotus QuickPlace – sieciowe oprogramowanie do pracy grupowej. Daje możliwość stworzenia środowiska pracy grupowej w danej firmie.Windows Server 2003 – wersja systemu Windows, oparta na edycji XP, przeznaczona do zastosowań serwerowych (NT Server). System wydany został 24 kwietnia 2003, a podstawowe wsparcie techniczne zakończyło się 13 lipca 2010.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Lotus Notes
 • Lotus Domino Designer
 • Lotus Sametime
 • Lotus QuickPlace
 • Lotus Domino WorkFlow
 • Lotus LearningSpace
 • Lotus Domino.Doc
 • Warto wiedzieć że... beta

  AIX (ang. Advanced Interactive eXecutive) to odmiana systemu Unix tworzona przez firmę IBM na podstawie zarówno SysV, jak i BSD. W systemie zostały zaimplementowane także technologie z systemów mainframe, które zwiększają jego niezawodność i dostępność. System operacyjny AIX jest przeznaczony dla serwerów firmy IBM z procesorami z rodziny Power (RS/6000, pSeries, Power System). Wczesne wersje systemu AIX były też instalowane na komputerach Macintosh firmy Apple wyposażonych w procesory POWER. Obecnie dostępna jest bardzo szeroka gama systemów serwerowych wyposażonych w procesory Power, od najwiekszych Power System 795 (do 256 układów POWER7) do serwerów typu blade (najmniejszy dostępny serwer JS12 wyposażony w 2 układy POWER6). O ile cały czas dostępna jest możliwość natywnej instalacji (bezpośrednio na serwerze), to jednak jest ona stosowana stosunkowo rzadko, a preferowane są raczej środowiska zwirtualizowane, wykorzystujące hiperwizor PowerVM. W przypadku dużych maszyn (np. p590) jest to rozwiązanie domyślne.
  Oprogramowanie do pracy grupowej (ang. groupware, oprogramowanie grupowe, oprogramowanie do pracy zespołowej) – oprogramowanie, którego celem jest wspomaganie pracy grupowej realizowanej zarówno przez użytkowników pracujących w jednym miejscu jak i rozproszonych geograficznie. Oprogramowanie takie umożliwia użytkownikom jednoczesną pracę na wspólnych danych oraz udostępnia mechanizmy pozwalające na koordynację działań oraz śledzenie ich przebiegu.
  Microsoft Windows NT (ang. New Technology) – rodzina 32- i 64-bitowych systemów operacyjnych firmy Microsoft, początkowo przeznaczonych do zastosowań profesjonalnych, obecnie z tej rodziny pochodzą także najpopularniejsze systemy dla użytkowników domowych. Rodzina systemów NT, wywodzi się z systemu OS/2, opracowanego przez IBM we współpracy z Microsoftem. Początkowe wersje Windows NT w wersji 3.x mogły być instalowane na partycji HPFS (System plików OS/2), właśnie dlatego, że rodzina NT bazowała na kodzie OS/2.
  IBM (ang. International Business Machines Corporation; potocznie zwany Big Blue, NYSE: IBM) – jeden z najstarszych koncernów informatycznych.
  SQL (ang. Structured Query Language wym. /ɛskjuːˈɛl/) – strukturalny język zapytań używany do tworzenia, modyfikowania baz danych oraz do umieszczania i pobierania danych z baz danych.
  Model relacyjny – model organizacji danych bazujący na matematycznej teorii mnogości, w szczególności na pojęciu relacji. Na modelu relacyjnym oparta jest relacyjna baza danych (ang. Relational Database) – baza danych, w której dane są przedstawione w postaci relacyjnej.
  Lotus Domino.Doc - system służący do zarządzania dokumentami w przedsiębiorstwach. Aplikacja pozwala zespołom złożonym z pracowników różnych działów pracować z dokumentami na rozproszonych serwerach w tym samym czasie. Wszyscy uczestnicy zespołu mają dostęp do tych samych dokumentów. System Domino.Doc może zostać zintegrowany z Lotus Sametime oraz Internet Explorer.

  Reklama