• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lotus Development Corporation

  Przeczytaj także...
  Lotus Notes – aplikacja-klient środowiska do pracy grupowej Lotus Notes/Domino. Początkowo nazwa Notes oznaczała cały system, lecz od wersji Release 4 (R4) (premiera w 1996 roku), serwer systemu nosi miano Lotus Domino.Marka, inaczej znak fabryczny, znak firmowy (ang. brand, trade mark) – znak określający producenta: nazwa lub symbol graficzny (znak towarowy) umieszczany na wyrobach w celu ochrony przed naśladownictwem lub podrabianiem, podszywaniem się, przypisywaniem sobie autorstwa. Traktowana jest jako rodzaj świadectwa: producent nie wstydzi się swego wyrobu, „podpisując” go, gwarantuje jego jakość. Stąd „marka” jest synonimem opinii.
  Lotus 1-2-3 – arkusz kalkulacyjny opracowany przez przedsiębiorstwo Lotus Development Corporation (obecnie część IBM).
  Mitch Kapor – założyciel Lotus Development Corporation

  Lotus Software (do 1995 jako Lotus Development Corporation) – marka IBM, do 1995 odrębne przedsiębiorstwo informatyczne z siedzibą w Cambridge, założone w 1981 roku przez Mitcha Kapora.

  Lotus Development Corporation[ | edytuj kod]

  Pierwszym wielkim sukcesem przedsiębiorstwa było opracowanie arkusza kalkulacyjnego Lotus 1-2-3 dla komputerów klasy PC, który wyrugował z rynku Multiplan i stał się na długie lata standardem w tej kategorii oprogramowania.

  Pod koniec lat 80. pojawiły się inne produkty – w 1989 roku oprogramowanie do pracy grupowej Lotus Notes i w 1990 roku przejęty od firmy Samna edytor AmiPro (później Word Pro), który do chwili pojawienia się Worda i WordPerfecta dla Windows był czołowym programem dla tego środowiska.

  Komputer osobisty (ang. personal computer) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Lotus Software[ | edytuj kod]

  W 1995 roku przedsiębiorstwo zostało przejęte przez IBM i od tej pory działa jako jedna z jego marek, oferując w dalszym ciągu aplikacje biurowe.

  Produkty Lotus Software:

 • Lotus Symphony
 • Lotus Notes
 • Lotus Domino Server
 • Lotus Domino Designer
 • Lotus Sametime
 • Lotus QuickPlace
 • Lotus Domino WorkFlow
 • Lotus LearningSpace
 • Lotus Domino.Doc
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Witryna Lotus Development Corporation
 • Witryna Lotus Museum – wirtualnego muzeum oprogramowania Lotus
 • Lotus QuickPlace – sieciowe oprogramowanie do pracy grupowej. Daje możliwość stworzenia środowiska pracy grupowej w danej firmie.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Arkusz kalkulacyjny to program komputerowy przedstawiający dane, głównie liczbowe, w postaci zestawu dużych tabel dwuwymiarowych, pozwalający na automatyczną obróbkę tych danych oraz na prezentację ich w różny sposób.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Lotus Domino.Doc - system służący do zarządzania dokumentami w przedsiębiorstwach. Aplikacja pozwala zespołom złożonym z pracowników różnych działów pracować z dokumentami na rozproszonych serwerach w tym samym czasie. Wszyscy uczestnicy zespołu mają dostęp do tych samych dokumentów. System Domino.Doc może zostać zintegrowany z Lotus Sametime oraz Internet Explorer.
  IBM Lotus Symphony – pakiet aplikacji biurowych firmy IBM oparty na kodzie źródłowym pakietu OpenOffice.org, jednak w swoim założeniu konkurencyjny wobec tego pakietu jak również pakietów Microsoft Office, Corel WordPerfect, Apple iWork, NeoOffice oraz LibreOffice.
  Lotus LearningSpace - to platforma do tzw. e-nauczania (e-learning) zapewniająca sieciowe środowisko przystosowane do pracy w trzech trybach nauczania: indywidualnym, asynchronicznej pracy grupowej i tzw. "klasy wirtualnej". Lotus LearningSpace daje możliwość: prowadzenia szkoleń w różnych trybach, utworzenia struktury szkoleń w firmie z własnymi mechanizmami analizy i zarządzania. Lotus LearningSpace zapewnia także wsparcie dla osób które zajmują się planowaniem programów nauczania, instruktorów czy administratorów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.