• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lotnisko Lubin

  Przeczytaj także...
  Kod lotniska ICAO – powszechnie używana nazwa czteroliterowego tzw. wskaźnika lokalizacji (ang. Location Indicator), stanowiącego element dużego systemu adresowego używanego przez służby ruchu lotniczego, linie lotnicze itp. w tak zwanej stałej sieci łączności lotniczej (AFTN). Zostały one wprowadzone przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (International Civil Aviation Organization, ICAO).Lotnisko – obszar, na którym lądują, startują i kołują statki powietrzne (samoloty, śmigłowce, sterowce). Ich wyposażenie zróżnicowane jest w zależności od liczby odprawianych pasażerów i przeładowywanych towarów.
  Metr – jednostka podstawowa długości w układach: SI, MKS, MKSA, MTS, oznaczenie m. Metr został zdefiniowany 26 marca 1791 roku we Francji w celu ujednolicenia jednostek odległości. W myśl definicji zatwierdzonej przez XVII Generalną Konferencję Miar i Wag w 1983 jest to odległość, jaką pokonuje światło w próżni w czasie 1/299 792 458 s.
  Cessna Citation Jet 3 na lotnisku Lubin, w tle wieża

  Lotnisko Lubin (kod ICAO: EPLU) - lotnisko sportowe Aeroklubu Zagłębia Miedziowego. Jest położone w północnej części miasta. Lotnisko posiada asfaltobetonową drogę startową (RWY 31/13, 1000 m x 30 m) pozwalającą na przyjmowanie większych samolotów, jak i drogę trawiastą (RWY 11/29, 1100 m × 200 m).

  Komunikacja miejska w Lubinie istnieje od lat 60. XX w. W początkowych latach organizowana była przez PKS, w latach 1972–1975 przez MPK w Legnicy, w latach 1975–1994 przez Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Legnicy (oddział techniczno–eksploatacyjny w Lubinie). Począwszy od 1995 roku funkcjonuje w ramach modelu, w którym organizatorem przewozu jest Urząd Miasta, zaś wykonawcą podmiot zewnętrzny wybierany w przetargach na dziesięcioletnią obsługę wszystkich połączeń komunikacyjnych. Zarówno poprzedni przetarg, obejmujący lata 1996–2006, jak również obecny, obejmujący lata 2006–2016 wygrało miejscowe przedsiębiorstwo PKS Lubin.Droga startowa (ang. runway) – to zasadnicza część pola wzlotów lotniska o sztucznej utwardzonej nawierzchni (betonowej, asfaltowo-betonowej) lub, na mniejszych lotniskach, naturalnej (trawiastej znanej również jako darniowej, żwirowej), przeznaczona do startów i lądowań samolotów (rzadziej śmigłowców). Długość drogi startowej na lotnisku powinna wystarczać na:

  Droga startowa na kierunku 31 posiada światła podejścia do lądowania w układzie "uproszczony krzyż", światła progowe, krawędziowe oraz końcowe. Droga kołowania posiada światła krawędziowe. Oprócz tego istnieje wizualny wskaźnik ścieżki schodzenia PAPI na pasie 31. Lotnisko posiadało niegdyś system radionawigacyjny typu NDB, który jednak został wyłączony z użytkowania.

  Na lotnisku istnieje możliwość zaopatrzenia obcych statków powietrznych w paliwa lotnicze AVGAS 100LL i Jet A1.

  W okresie letnim (1.04-31.10) do Lotniska dojeżdżają linie autobusowe 8 oraz 9.

 • 8 Lotnisko - Os. Ustronie
 • 9 Lotnisko - Osiek (Osiek Działki)
 •  Osobny artykuł: Komunikacja miejska w Lubinie.

  Przypisy

  1. Informacje o lotnisku w serwisie AIP Polska. [dostęp 12 marca 2009].
  2. World Aero Data: World Aero Data:EPLU (ang.). [dostęp 12 marca 2009].

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona Aeroklubu Zagłębia Miedziowego i portu lotniczego Lubin
 • Lotnisko w serwisie Wikimapia
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.