• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lotna - film  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Bożena Elżbieta Kurowska herbu Lubicz (właściwie Bożena Elżbieta Kurowska-Walczak) - (ur. 21 sierpnia 1937 r. w Łukowie, zm. 16 września 1969 r. w Warszawie) – polska aktorka filmowa i teatralna, związana z Teatrem Klasycznym w Warszawie.Z kraju milczenia – zbiór opowiadań napisanych przez Wojciecha Żukrowskiego wydany po raz pierwszy w 1946 roku w Warszawie.

  Lotna – polski film fabularny w reżyserii Andrzeja Wajdy z 1959.

  Film jest adaptacją opowiadania Lotna Wojciecha Żukrowskiego wydanego w „Twórczości” nr 2/1945 i następnie w zbiorze opowiadań Z kraju milczenia 1946. Akcja filmu rozgrywa się w czasie kampanii wrześniowej 1939 roku. Tytułowa Lotna jest imieniem konia towarzyszącego szwadronowi polskich ułanów.

  Film przedstawia wojnę obronną Polski w 1939 r., ironicznie traktując etos polskiego oręża. Wojsko jest ukazane jako dwa rozdzielne światy – szeregowych żołnierzy i oficerów. Szczególnie charakterystyczne dla wymowy filmu jest ukazanie jako symbolu – nie mającego miejsca w rzeczywistości – ataku polskiej kawalerii na czołgi. Jest to obraz stworzony w wersji filmowej, co jednak nie jest wierne z obrazem literackim stworzonym przez Żukrowskiego. Lotna to nie tylko opowieść o wojnie, o klęsce 1939 roku, to także odzwierciedlenie różnych zachowań ludzkich w określonych sytuacjach, to fascynacja tytułową Lotną, a więc pięknej urody klaczą, która swemu jeźdźcowi nie przynosi szczęścia. Ekranizacja Lotnej była jednym z pionierskich, pierwszym polskim filmem realizowanym na kolorowej taśmie ORWO-kolor, przy jej kręceniu zabrakło taśmy i kilka ostatnich sekwencji nakręcono w kolorach czarno-białych. Dziś oglądany film z czarno-białą końcówką dodaje dramatyzmu wydarzeniom, które przedstawia. Według wspomnień córki Żukrowskiego, którą ten zabierał na plan zdjęciowy, podczas realizacji zdjęć jeden z pędzących koni zginął, nabiwszy się na wbitą w ziemię lancę.

  Ułan (ang. Uhlan, niem. Ulan) – żołnierz jazdy lekkiej uzbrojonej w lance, szable oraz broń palną, charakterystycznej głównie dla kawalerii polskiej.Bronisław Dardziński (ur. 30 grudnia 1901 w Petersburgu, zm. 13 maja 1971 w Warszawie) – polski aktor teatralny i filmowy, reżyser radiowy, kierownik Teatru Polskiego Radia w Warszawie (1947–1948).

  W filmie wystąpił, jako jeden z odpoczywających w stajni żołnierzy, Wojciech Żukrowski wypowiadając jedną kwestię. Blizna przebiegająca mu ukośnie przez policzek jest śladem wcześniej odniesionych ran. W późniejszych filmach Andrzeja Wajdy, jeśli tylko to było możliwe, także pojawiali się autorzy ekranizowanej historii. Tak było w filmie Panny z Wilka, gdzie w epizodycznej roli wystąpił Jarosław Iwaszkiewicz, przechadzając się po ogrodzie, oraz w Kronice wypadków miłosnych, w której można było zobaczyć Tadeusza Konwickiego.

  Sprawa pilota Maresza - barwny polski film fabularny z 1955 w reżyserii Leonarda Buczkowskiego, na podstawie powieści Janusza Meissnera zatytułowanej „Niebieskie drogi”. Wszedł na ekrany w 1956. W atrakcyjnej, sensacyjnej formie ukazywał różne postawy lotników, którzy po powrocie ze służby w RAF od 1947 pracowali dla dobra kraju.Wiesław Gołas (ur. 9 października 1930 w Kielcach) – polski aktor teatralny i filmowy. Członek ruchu oporu, żołnierz AK podczas okupacji. Żoną Wiesława Gołasa jest Maria Krawczyk-Gołas.

  Spis treści

 • 1 Kontrowersje
 • 2 Obsada
 • 3 Przypisy
 • 4 Linki zewnętrzne


 • Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  ORWO - znak towarowy, pod którym część zakładów chemicznych koncernu AGFA pozostała po II wojnie światowej na terenie NRD, produkowała od roku 1964 materiały fotochemiczne (błony, papiery i odczynniki) oraz taśmy magnetofonowe. Nazwa utworzona od skrótu wyrazów "Original Wolfen" - siedzibą firmy było miasto Wolfen w powiecie Bitterfeld we wschodnich Niemczech. Firma powstała w roku 1909 i po II wojnie światowej podjęła produkcję jako państwowa firma "Agfa Wolfen". Znakiem tym posługiwała się do roku 1964, kiedy arbitraż międzynarodowy rozstrzygnął, iż marka Agfa używana być może tylko przez przedsiębiorstwa związane z Agfą na terenie Niemiec Zachodnich.
  Karol Rómmel (ur. 22 maja 1888 w Grodnie, zm. 7 marca 1967 w Elblągu) – podpułkownik kawalerii Wojska Polskiego, jeździec, trzykrotny olimpijczyk. W roku 1918 pod wpływem brata Juliusza zmienił pisownię nazwiska zastępując "u" literą "ó".
  Kronika wypadków miłosnych − polski film fabularny z 1985 roku w reżyserii Andrzeja Wajdy. Autorem scenariusza, opartego na własnej powieści pod tym samym tytułem, jest Tadeusz Konwicki.
  Brygada to najmniejszy związek taktyczny stanowiący w wielu armiach podstawową jednostkę bojową wojsk lądowych o wielkości pośredniej między pułkiem a dywizją. Dzieli się na pułki lub bataliony. Występuje również w innych rodzajach sił zbrojnych.
  Leonard Buczkowski (ur. 5 sierpnia 1900 w Warszawie, zm. 19 lutego 1967 tamże) – polski reżyser i scenarzysta filmowy.
  Niemiecka Republika Demokratyczna (oficjalny skrót NRD; niem. Deutsche Demokratische Republik, DDR) – dawne państwo położone w Europie Środkowej powstałe 7 października 1949 na terenie byłej radzieckiej strefy okupacyjnej (niem. Sowjetische Besatzungszone in Deutschland, SBZ). Likwidacja NRD nastąpiła 3 października 1990, gdy powstałe w jej miejsce landy przystąpiły do RFN tworząc jednolite Niemcy.
  Lotna – opowiadanie Wojciecha Żukrowskiego, którego akcja rozgrywa się podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku. Tytułowym bohaterem utworu jest klacz arabska, która trafia w ręce Rotmistrza i od tego momentu staje się przedmiotem pożądania jego towarzyszy. Lotna przynosi nieszczęście właścicielowi, ale siła pożądania jest silniejsza, niż strach.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.