Lot termiczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lot termiczny – to lot szybowca, lotni, paralotni w warunkach prądów wznoszących w słoneczne letnie dni.

Komin termiczny - pionowy, wznoszący prąd powietrza, wywołany na przykład nierównomiernym nagrzaniem podłoża przez słońce. Częstą oznaką występowania kominów termicznych są chmury cumulus, tworzące się gdy wznoszące się powietrze ochłodzi się poniżej punktu rosy. Kominy termiczne często "pochylają się wraz z wiatrem", czyli komin na ogół wypiętrza się na ukos w górę, pochylony w kierunku wiatru. Kominy termiczne wykorzystują szybownicy, krążąc w nich nabierają wysokości. W kominie termicznym zachodzi cyrkulacja powietrza, ciepłe powietrze idzie ku chmurze, natomiast obok zimne zmierza ku ziemi.Lotnia klasyczna jest aerodyną, w której sterowanie odbywa się poprzez zmianę względnego położenia środka ciężkości pilota. Według polskiego prawa lotnia umożliwia swoją konstrukcją start z nóg oraz posiada wewnętrzne elementy usztywniające oraz rozpięte na nich powierzchnie nośne.

W wyniku nasłonecznienia terenu następuje jego nierównomierne nagrzanie. W miejscach, gdzie teren nagrzewa się najmocniej również najintensywniej ogrzewa się od niego powietrze, które unosi się do góry w formie wznoszącego się wirującego słupa cieplejszego powietrza tzw. „komina termicznego” i tę właściwość wykorzystują szybownicy, lotniarze i paralotniarze celem nabierania i uzupełniania wysokości dla bezpiecznych i długich lotów.

Sebastian Kawa (ur. 15 listopada 1972 w Zabrzu) – polski pilot szybowcowy i żeglarz sportowy, dziewięciokrotny mistrz świata w konkurencjach szybowcowych, wielokrotny rekordzista świata w szybownictwie, od wielu lat w czołówce światowego rankingu pilotów szybowcowych, najbardziej utytułowany pilot szybowcowy w historii.Uwaga: artykuł w trakcie (do 10 dni) redakcji. Każda aktualna wersja jest poprawna, ale nie zawiera jeszcze wszystkich istotnych elementów. Temat wymaga ostrożności ze względu na niejasności i sprzecznościach w źródłach. Wiecej info w dyskusji artykułu.

Komin termiczny zwykle zwieńcza chmura typu cumulus, co wynika z przekroczenia przez wznoszące i stopniowo ochładzające się powietrze poziomu kondensacji.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Lot żaglowy
 • Lot falowy
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Sebastian Kawa: Dlaczego szybowiec lata; www.sebastiankawa.pl
 • Warto wiedzieć że... beta

  Temperatura punktu rosy lub punkt rosy – temperatura, w której może rozpocząć się proces skraplania gazu lub wybranego składnika mieszaniny gazu przy ustalonym ciśnieniu, a w przypadku mieszaniny gazów, również przy określonym składzie. Rozpatrywany składnik gazu (np. para wodna) ma w danej temperaturze ciśnienie parcjalne równe ciśnieniu pary nasyconej tego składnika w temperaturze punktu rosy.
  Paralotnia, zwana też glajtem [ang. paraglide] lub parapentem, jest rodzajem szybowca o miękkim płacie nośnym (miękkopłat). Wywodzi się w prostej linii od tzw. spadochronów szybujących, od których odróżnia się dużo większą doskonałością i sterownością. Używana jest głównie do celów rekreacyjnych i sportowych (paralotniarstwo).

  Reklama