Lot falowy
Andy (hiszp. Los Andes, Cordillera de los Andes) – góry fałdowe znajdujące się w Ameryce Południowej na terenie Wenezueli, Kolumbii, Ekwadoru, Peru, Boliwii, Chile oraz Argentyny. Góry ciągną się wzdłuż Oceanu Spokojnego od zatoki Paria na północy po Ziemię Ognistą na południu, na przestrzeni ponad 9000 km, co sprawia, że jest to najdłuższy łańcuch górski na Ziemi. Szerokość Andów wynosi 200–800 km. Najwyższe szczyty to Aconcagua (6962 m n.p.m.), Ojos del Salado (6893 m n.p.m.) oraz Nevado Pissis (6793 m n.p.m.).Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego – polska, całoroczna stacja naukowo-badawcza położona nad Zatoką Admiralicji na Wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych, uruchomiona 26 lutego 1977. Została nazwana na cześć Henryka Arctowskiego, badacza Antarktyki.
Altocumulus lenticularis (chmura soczewkowata) – to nieruchoma chmura w kształcie soczewki ustawiona pod kątem prostym do kierunku wiatru, a równolegle do linii gór. Jest typowa dla zjawiska fenowego.

Lot falowy – w szybownictwie lot z wykorzystaniem „noszeń falowych” – prądów wznoszących w atmosferze o przekroju rozległych fal powstających w szybko przemieszczającej się masie powietrza (wietrze) za przeszkodą górską, lub uskokiem terenowym. W szczególnych warunkach fale powietrzne mogą powstawać także nad płaskim terenem na skutek dużych różnic prędkości i kierunku wiatru na różnych wysokościach.
Mechanizm[ | edytuj kod]
Zjawisko powstawania noszeń falowych jest podobne do powstawania fal w rzece. Szybko przemieszczające się powietrze po napotkaniu przeszkody orograficznej w postaci pasma gór spiętrza się po stronie nawietrznej i odchyla ku górze, a po stronie zawietrznej nie spływa laminarnie przy zboczu, lub dużym uskoku terenowym, lecz tworzy potężne wiry o poziomej osi, rotory, wywołujące falowanie powietrza. Fale te, w zależności od prędkości wiatru, wysokości przeszkody czy uskoku terenu, mogą sięgać wysoko w stratosferę. Fale powstające nad równinami mają bardziej złożoną strukturę, a podłożem wymuszającym falowanie warstw górnych jest masa zalegającego niżej powietrza o odmiennej charakterystyce.
Związane zjawiska[ | edytuj kod]
W specyficznych miejscach obszaru falowania powietrza tworzą się charakterystyczne chmury Altocumulus lenticularis.