• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lot - rzeka

  Przeczytaj także...
  Villeneuve-sur-Lot – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Akwitania-Limousin-Poitou-Charentes, w departamencie Lot-et-Garonne.Masyw Centralny (fr. Massif central) – wyżynno-górska kraina w środkowej i południowej Francji, zajmująca powierzchnię około 85 tys. km². Wznosi się średnio 400-700 m n.p.m., a najwyższym szczytem jest położony w północnej części Puy de Sancy (1885 m n.p.m.), będący częścią krawędzi krateru wulkanu Mont Dore. Doliny rzek (m.in. Loary, Allier, Dordogne, Lot i Tarn) rozdzielają go na odrębne płaskowyże i grupy górskie. Najciekawsza z nich to położone w południowej części Sewenny.
  Célé – rzeka we Francji o długości 104 kilometrów, prawy dopływ Lot. Źródło rzeki znajduje się niedaleko wsi Calvinet w Masywie Centralnym. Célé przepływa przez departamenty Cantal oraz Lot.

  Lotrzeka w południowo-zachodniej Francji o długości 480 km. Ma źródła w Sewennach, na północ od masywu Lozère. Przepływa przez Masyw Centralny po czym uchodzi do Garonny.

  Najważniejsze dopływy to Truyère i Célé. Większe miasta ołożone nad rzeką: Mende, Cahors, Villeneuve-sur-Lot, Saint-Géry, Luzech, Penne-d'Agenais.

  Rzeka wykorzystywana do żeglugi i produkcji energii.

  Garonna (franc. Garonne) - rzeka w południowo-zachodniej Francji. Jej źródła znajdują się w Pirenejach na terytorium Hiszpanii.Truyère – rzeka w południowej Francji, prawy dopływ rzeki Lot. Jej długość wynosi 170 km, a powierzchnia dorzecza – 3300 km².

  Przypisy

  1. Encyclopædia Britannica: Lot River (ang.). [dostęp 2015-07-27].
  2. Encyklopedia PWN: Lot (pol.). [dostęp 2015-07-27].
  3. Encyklopedia Internautica: LOT (pol.). [dostęp 2015-07-27].
  4. Encyklopedia WIEM: Lot (pol.). [dostęp 2015-07-27].


  Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Sewenny (fr. Cévennes, oksyt.: Cevenas) – łańcuch górski we Francji, w południowej części Masywu Centralnego. Znajduje się w departamentach Gard, Lozère, Ardèche i Hérault.
  Cahors – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Midi-Pyrénées, w departamencie Lot. Jest siedziba władz departamentu. Według stanu ze stycznia 2003 roku zamieszkuje je 20 093 mieszkańców (wśród 3020 gmin regionu Midi-Pyrénées Cahors znajduje się na 10. miejscu pod względem liczby ludności, natomiast pod względem powierzchni na miejscu 54).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.