• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Los utracony - film

  Przeczytaj także...
  Imre Kertész (ur. 9 listopada 1929 w Budapeszcie) – węgierski pisarz żydowskiego pochodzenia, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 2002.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Los utracony (węg. Sorstalanság) – film z 2005 roku w reżyserii Lajosa Koltaia nakręcony na podstawie powieści Imre Kertésza pod tym samym tytułem. Dzieło powstało w koprodukcji węgiersko-niemiecko-brytyjskiej. Muzykę do filmu napisał Ennio Morricone. Film został nagrodzony na wielu festiwalach filmowych. W filmie wystąpili m.in. Marcell Nagy, Aron Dimeny, Andras Kecskes, Jozsef Gyabronka, Endre Harkanyi, oraz Daniel Craig w roli amerykańskiego sierżanta

  Los utracony (Sorstalanság) – powieść Imre Kertésza z 1975 roku, węgierskiego laureata Literackiej Nagrody Nobla w 2002. Język węgierski (węg. magyar nyelv) – należy do podgrupy języków ugryjskich, zaliczanej do podrodziny ugrofińskiej (z rodziny uralskiej). Językiem tym posługuje się co najmniej 14 mln osób – przede wszystkim na Węgrzech, ale także w południowej Słowacji, środkowej Rumunii (Siedmiogród), północnej Serbii (Wojwodina), zachodniej Ukrainie (Zakarpacie), wschodniej Słowenii (Prekmurje) i wschodniej Austrii (Burgenland). Język węgierski ma status języka urzędowego na Węgrzech, w Słowenii (lokalnie) i w Wojwodinie. Jest to język aglutynacyjny. Współczesny węgierski język literacki powstał w XVI w. Do jego zapisu stosuje się pismo oparte na alfabecie łacińskim.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Être sans destin (2005) - IMDb, www.imdb.com [dostęp 2017-11-18].
  2. Movie review: ‘Fateless' - Chicago Tribune, www.chicagotribune.com [dostęp 2017-11-18] [zarchiwizowane z adresu 2014-10-18] (ang.).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Los utracony w bazie IMDb (ang.)
 • Los utracony w bazie Filmweb
 • Ennio Morricone (ur. 10 listopada 1928 w Rzymie) – włoski kompozytor i dyrygent. Jest autorem muzyki do ponad 500 filmów (ponad 40 z jego soundtracków zdobyło najważniejsze nagrody w kategoriach związanych z muzyką filmową). Kariera Ennio Morricone trwa już ponad sześć dekad. W tym czasie płyty z jego muzyką sprzedały się w ponad 70 milionach egzemplarzy.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.