• ArtykuÅ‚y
  • Forum
  • Ciekawostki
  • Encyklopedia
  • Lorneta



    Podstrony: 1 [2] [3]
    Przeczytaj także...
    Peryskop – przyrząd optyczny służący do obserwacji przedmiotów znajdujących się poza polem widzenia obserwatora lub zakrytych przeszkodami. Pierwotna koncepcja opierała się na systemie luster umocowanych na wysięgniku, później lustra lub pryzmaty umieszczano w obudowie. Wynalazcą peryskopu był gdański astronom Jan Heweliusz.Pryzmat – bryła z materiału przezroczystego o co najmniej dwóch ścianach płaskich nachylonych do siebie pod kątem (tzn. kątem łamiącym pryzmatu).
    Lornetka Baigish 8x30

    Lorneta, lornetka – przyrząd optyczny w postaci dwóch lunet, sprzężonych równolegle. Umożliwia obuoczną obserwację odległych obiektów. Lorneta jest tak skonstruowana, aby dawała obraz prosty, czyli nie odwrócony. Zaletą lornety w porównaniu z lunetą (przy tej samej średnicy obiektywu) jest jaśniejszy obraz o większej rozdzielczości. Rozstawienie lunet wpływa także na wrażenie plastyczności obrazu dając efekt stereoskopowy

    Widzenie stereoskopowe (widzenie binokularne) – dwuoczna percepcja głębi i odległości, rodzaj postrzegania wzrokowego umożliwiający ocenianie odległości do widzianych przedmiotów. Zdolność widzenia stereoskopowego występuje najczęściej u drapieżników. Jest też charakterystyczna dla ssaków naczelnych w tym małp i ludzi.Przyrząd optyczny, urządzenie optyczne – urządzenie służące do zmieniania drogi promieni świetlnych, a czasem także promieni niektórych innych form promieniowania elektromagnetycznego. W zależności od konstrukcji, służyć może do różnych celów, jak np. obserwacji obiektów trudno lub wręcz w ogóle nierozpoznawalnych za pomocą nieuzbrojonego ludzkiego oka (obiektów zbyt małych), obserwacji obiektów zasłoniętych dla bezpośredniej obserwacji, projekcji lub ekspozycji obrazów, nadania oświetleniu odpowiedniego kierunku i kształtu, lub też korekty wad wzroku.

    Lorneta jest nazwą przyrządu optycznego, w praktyce większość lornet jest niewielkich rozmiarów, stąd nazywane są lornetkami.

    Budowa[ | edytuj kod]

    W zależności od budowy rozróżnia się następujące typy lornet:

  • lorneta prosta – w której rozstaw obiektywów lunet pasuje do rozstawu oczu czÅ‚owieka. Zastosowane w niej szkÅ‚a sÄ… maÅ‚e, a przez to niezbyt jasne i dajÄ…ce niewielkie powiÄ™kszenie. Tego typu lorneta to tzw. lorneta Galileusza, gdzie obiektyw jest skupiajÄ…cy, a okular rozpraszajÄ…cy. CechÄ… takich lornet jest niewielkie pole widzenia (z szybko spadajÄ…cÄ… ostroÅ›ciÄ… na brzegach) oraz powiÄ™kszenie do 3x (nowsze modele mogÄ… jednak mieć wiÄ™ksze możliwoÅ›ci). ZaletÄ… jest prostota konstrukcji. Tego typu lornety to praktycznie tylko lornetki teatralne.
  • Konstrukcja z dwoma pryzmatami Porro
    Lorneta pryzmatyczna
    Schmidt-Pechan prism – Lorneta
  • lorneta pryzmatyczna – w której rozstaw obiektywów lunet jest wiÄ™kszy niż rozstaw oczu czÅ‚owieka, a różnica odlegÅ‚oÅ›ci pomiÄ™dzy Å›rodkami obiektywów (czyli osiami lunet) a Å›rodkami okularów (czyli osiami oczu czÅ‚owieka) jest niwelowana poprzez zastosowanie pryzmatów. W lornetach tego typu zarówno obiektywy, jak i okulary, sÄ… skupiajÄ…ce, a pryzmaty znajdujÄ… siÄ™ pomiÄ™dzy nimi. Lornety pryzmatyczne umożliwiajÄ… stosowanie wiÄ™kszych szkieÅ‚, a co za tym idzie uzyskiwanie wiÄ™kszych jasnoÅ›ci, dajÄ…c obraz prosty dziÄ™ki pryzmatom majÄ…cym dwa zadania – niwelowanie odlegÅ‚oÅ›ci pomiÄ™dzy obiektywami lornety oraz skracajÄ…cymi znacznie ukÅ‚ad optyczny do porÄ™cznych rozmiarów, ale także odwracanie obrazu. DodatkowÄ… zaletÄ… lornet pryzmatycznych jest możliwość precyzyjnej regulacji rozstawu okularów do rzeczywistej szerokoÅ›ci rozstawu oczu czÅ‚owieka, co przy lornetach prostych (teatralnych) jest niemożliwe. WiÄ™kszość lornet to wÅ‚aÅ›nie lornety pryzmatyczne – nazywane sÄ… lornetkami polowymi. SÄ… to np. lornetki turystyczne czy wojskowe.
  • lorneta peryskopowa – najczęściej jest to lorneta nożycowa, czyli ukÅ‚ad dwóch peryskopów ustawionych wzglÄ™dem siebie w ukÅ‚adzie litery V, na wspólnym statywie. SÅ‚uży do obserwacji spoza przeszkody terenowej (przy obserwatorze, lub gdzieÅ› dalej), daje duże powiÄ™kszenia, a duży rozstaw obiektywów pozwala stosować jÄ… jako precyzyjny dalmierz w geodezji oraz do celów wojskowych. Na podobnej zasadzie dziaÅ‚ajÄ… precyzyjne rÄ™czne dalmierze optyczne, w których oba peryskopy sÄ… ustawione dokÅ‚adnie naprzeciwlegle (jako jedna rura z obiektywami w pobliżu jej koÅ„ców i okularami poÅ›rodku). Ograniczeniem dla stosowania lornet peryskopowych jest ich stosunkowo duży ciężar.
  • Do obserwacji astronomicznych stosujemy także lornety pryzmatyczne o okularach odchylonych (przy pomocy dodatkowego pryzmatu kÄ…towego) od osi obiektywu o kÄ…t od 45 do 90°, co zapewnia komfort obserwacji obiektów poÅ‚ożonych wysoko na niebie bez koniecznoÅ›ci przechylania gÅ‚owy.

    Large Binocular Telescope (LBT, nazwa tÅ‚umaczona na j. polski to: Wielki Teleskop Lornetkowy lub Wielki Teleskop Dwuobiektywowy) – wielki, podwójny teleskop pracujÄ…cy w zakresie Å›wiatÅ‚a widzialnego i bliskiej podczerwieni z tzw. optykÄ… aktywnÄ…. ZostaÅ‚ zbudowany przez LBT Consortium nakÅ‚adem finansowym instytutów i uczelni z USA, WÅ‚och i Niemiec.PowiÄ™kszenie ukÅ‚adu optycznego jest stosunkiem rozmiaru obrazu do rozmiaru przedmiotu. PowiÄ™kszenie jest wielkoÅ›ciÄ… bezwymiarowÄ… i może przyjmować wartoÅ›ci wiÄ™ksze od 0. PowiÄ™kszenie p > 1 oznacza rzeczywiste powiÄ™kszenie obrazu, podczas gdy p < 1 – jego pomniejszenie. Niektórzy autorzy przypisujÄ… powiÄ™kszeniu wartość ujemnÄ…, gdy obraz jest odwrócony. Z punktu widzenia optyki geometrycznej powiÄ™kszenie zależy tylko od geometrii ukÅ‚adu optycznego i może być dowolnie duże. Jednak z powodu falowej natury Å›wiatÅ‚a, przy pewnym powiÄ™kszeniu pogarsza siÄ™ jakość obrazu. Jest to spowodowane skoÅ„czonÄ… zdolnoÅ›ciÄ… rozdzielczÄ… przyrzÄ…dów optycznych. W zależnoÅ›ci od rodzaju obrazu i przeznaczenia ukÅ‚adu optycznego, definiuje siÄ™ powiÄ™kszenie liniowe (zwane po prostu powiÄ™kszeniem) lub powiÄ™kszenie kÄ…towe.


    Podstrony: 1 [2] [3]




    Warto wiedzieć że... beta

    Pryzmat Abbego-Koeniga – odbiciowy pryzmat odwracający. Jego nazwa pochodzi od nazwisk twórców, m.in. Ernsta Abbego. Służy do odwracania obrazu (obrotu o 180°) w lornetach i teleskopach.
    Geodezja – nauka zajmująca się ustalaniem wielkości i kształtu Ziemi oraz określaniem położenia punktów na jej powierzchni.
    Obiektyw – element (np. soczewka, układ optyczny lub układ magnetyczny) zbierający i przenoszący obraz przedmiotu do dalszej części urządzenia, np.:
    Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
    Okular – jedna z podstawowych części budowy wielu urządzeń optycznych. Jest to element optyczny najbliższy oka obserwatora, służący do obserwacji obrazu tworzonego przez obiektyw danego urządzenia. Okular występuje w postaci pojedynczej soczewki lub układu optycznego. Każdy okular służy dla jednego oka.
    Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

    Reklama

    Czas generowania strony: 0.617 sek.