• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Loris Azzaro

  Przeczytaj także...
  Carla Bruni-Sarkozy (ur. Carla Gilberta Bruni Tedeschi, 23 grudnia 1967 w Turynie) – włoska modelka i piosenkarka, żona 23. prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy’ego.Marisa Berenson Vittoria Schiaparelli (ur. 15 lutego 1947 w Nowym Jorku) – amerykańska aktorka i modelka żydowskiego i włoskiego pochodzenia.
  Isabelle Yasmine Adjani (ur. 27 czerwca 1955 w Paryżu) – francuska aktorka i piosenkarka o kabylskich i niemieckich korzeniach.

  Loris Azzaro (ur. 9 lutego 1933 w Tunezji, zm. 20 listopada 2003 w Paryżu) – francuski projektant mody, założyciel domu mody AZZARO.

  W 1962 roku udał się do Paryża, aby zaprezentować swoje kreacje oraz linie perfum. Do 1968 roku jego firma odniosła ogromny sukces. Stał się dobrze znany w Paryżu przez efektowne projekty sukienek dla elity społeczeństwa francuskiego. Był również znany z tego, że używał jaskrawych kolorów tkanin. W ciągu swojej długiej kariery ubrał wiele gwiazd, w tym Dalida, Sophia Loren, Raquel Welch, Marisa Berenson, Claudia Cardinale, Isabelle Adjani , Kate Winslet oraz Nicole Kidman.

  Nicole Mary Kidman (ur. 20 czerwca 1967 w Honolulu) – australijska aktorka i piosenkarka urodzona w Stanach Zjednoczonych, laureatka Oscara za rolę Virginii Woolf w filmie Godziny.Linda Evangelista (ur. 10 maja 1965 w St. Catharines w prowincji Ontario) – kanadyjska supermodelka, rozpoznawana jako jedna z najbardziej zasłużonych i wpływowych modelek wszech czasów. Wystąpiła na ponad 700 okładkach różnorodnych magazynów mody, co czyni ją dotąd niepokonaną rekordzistką. Ponadto pojawiła się na 24 okładkach włoskiej edycji czasopisma Vogue, czego nie dokonała żadna inna modelka. Evangelista była znaną muzą fotografa Stevena Meisela.

  Pracowało dla niego wiele znanych modelek światowego formatu, jak: Carla Bruni, Linda Evangelista, Karen Mulder, Claudia Schiffer oraz polskie modelki m.in.: Agnieszka Martyna, Lilianna Guderska i Agnieszka Pachałko.

  Kolekcje AZZARO są zawsze nazywane alfabetycznie według sezonu.

  Azzaro opublikował szeroką gamę produktów linii damskiej oraz męskiej, takich jak: odzież, akcesoria i perfumy. W 1975 roku stworzył swój pierwszy zapach dla kobiet, "Couture", który stał się jego głównymi perfumami. Jego ulubionym kolorem był niebieski.

  Raquel Welch, właściwie Jo Raquel Tejada (ur. 5 września 1940 w Chicago w stanie Illinois w USA), amerykańska aktorka filmowa.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Loris Azzaro zmarł w wieku 70 lat w Paryżu w listopadzie 2003 roku.

  W listopadzie 2003 roku, projektant francuski Vanessa Seward objął stanowisko głównego projektanta Domu Mody AZZARO do 2011 roku.

  W październiku 2006 roku nastał nowy rozdział w historii Domy Mody AZZARO. Księstwo Andory nabyło spółkę na własność poprzez swoją grupę kapitałową Reig.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. [1] Azzaro

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjanta strona internatowa domu mody AZZARO (fr. • ang.)
 • Kate Elizabeth Winslet (ur. 5 października 1975 w Reading) – angielska aktorka filmowa, laureatka Oscara za rolę pierwszoplanową w filmie Lektor.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Andora, Księstwo Andory (kat. Principat d’Andorra [prinsiˈpat dənˈdorə]), nazwa historyczna (tradycyjna): Doliny Andory (kat. Les Valls d’Andorra) – małe państwo w południowo-zachodniej Europie, bez dostępu do morza. Leży w Pirenejach, granicząc od północy z Francją, a od południa z Hiszpanią.
  Dom mody – przedsiębiorstwo handlowo-produkcyjne świadczące usługi w zakresie projektowania i sprzedaży dóbr konsumpcyjnych (luksusowych) jakimi są odzież oraz perfumy.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.