• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Loris Azzaro

  Przeczytaj także...
  Carla Bruni-Sarkozy (ur. Carla Gilberta Bruni Tedeschi, 23 grudnia 1967 w Turynie) – włoska modelka i piosenkarka, żona 23. prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy’ego.Nicole Mary Kidman (ur. 20 czerwca 1967 w Honolulu) – australijska aktorka i piosenkarka urodzona w Stanach Zjednoczonych, laureatka Oscara za rolę Virginii Woolf w filmie Godziny.
  Raquel Welch, właściwie Jo Raquel Tejada (ur. 5 września 1940 w Chicago w stanie Illinois w USA), amerykańska aktorka filmowa.

  Loris Azzaro (ur. 9 lutego 1933 w Tunezji, zm. 20 listopada 2003 w Paryżu) – francuski projektant mody, założyciel domu mody AZZARO.

  W 1962 roku udał się do Paryża, aby zaprezentować swoje kreacje oraz linie perfum. Do 1968 roku jego firma odniosła ogromny sukces. Stał się dobrze znany w Paryżu przez efektowne projekty sukienek dla elity społeczeństwa francuskiego. Był również znany z tego, że używał jaskrawych kolorów tkanin. W ciągu swojej długiej kariery ubrał wiele gwiazd, w tym Dalida, Sophia Loren, Raquel Welch, Marisa Berenson, Claudia Cardinale, Isabelle Adjani , Kate Winslet oraz Nicole Kidman.

  Kate Elizabeth Winslet (ur. 5 października 1975 w Reading) – angielska aktorka filmowa, laureatka Oscara za rolę pierwszoplanową w filmie Lektor.Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.

  Pracowało dla niego wiele znanych modelek światowego formatu, jak: Carla Bruni, Linda Evangelista, Karen Mulder, Claudia Schiffer oraz polskie modelki m.in.: Agnieszka Martyna, Lilianna Guderska i Agnieszka Pachałko.

  Kolekcje AZZARO są zawsze nazywane alfabetycznie według sezonu.

  Azzaro opublikował szeroką gamę produktów linii damskiej oraz męskiej, takich jak: odzież, akcesoria i perfumy. W 1975 roku stworzył swój pierwszy zapach dla kobiet, "Couture", który stał się jego głównymi perfumami. Jego ulubionym kolorem był niebieski.

  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.Dom mody – przedsiębiorstwo handlowo-produkcyjne świadczące usługi w zakresie projektowania i sprzedaży dóbr konsumpcyjnych (luksusowych) jakimi są odzież oraz perfumy.

  Loris Azzaro zmarł w wieku 70 lat w Paryżu w listopadzie 2003 roku.

  W listopadzie 2003 roku, projektant francuski Vanessa Seward objął stanowisko głównego projektanta Domu Mody AZZARO do 2011 roku.

  W październiku 2006 roku nastał nowy rozdział w historii Domy Mody AZZARO. Księstwo Andory nabyło spółkę na własność poprzez swoją grupę kapitałową Reig.

  Przypisy

  1. [1] Azzaro
  2. [2] Azzaro
  3. [3] Azzaro
  4. [4] Azzaro

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjanta strona internatowa domu mody AZZARO (fr. • ang.)
 • Agnieszka Pachałko (ur. 18 grudnia 1973 w Inowrocławiu) – Miss Polski 1993, Miss Publiczności Miss Polski 1993, Miss International 1993, jest drugą Polką, której to się udało (po Agnieszce Kotlarskiej w 1991 roku).Dalida, właśc. Yolanda Christina Gigliotti (ur. 17 stycznia 1933 w Kairze, zm. 3 maja 1987 w Paryżu) – piosenkarka pochodzenia włoskiego, która zrobiła karierę we Francji.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Claudia Cardinale, właśc. Claude Josephine Rose Cardinale (ur. 15 kwietnia 1938 w Tunisie) – włoska aktorka filmowa. Obok Sophii Loren i Giny Lollobrigidy największa gwiazda kina włoskiego.
  Sophia Loren, właśc. Sofia Villani Scicolone (ur. 20 września 1934 w Rzymie) – włoska aktorka filmowa. Jedna z największych gwiazd włoskiego i światowego kina, występująca z powodzeniem zarówno w filmach europejskich, jak i amerykańskich.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.