• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lori-Ann Muenzer

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.98. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 2001 odbyły się w belgijskiej Antwerpii w dniach 26 - 30 września 2001. W programie mistrzostw znalazły się cztery konkurencje dla kobiet: sprint, wyścig na dochodzenie wyścig punktowy oraz wyścig na 500 m i osiem konkurencji dla mężczyzn: sprint indywidualny, sprint drużynowy, wyścig na dochodzenie, wyścig punktowy, wyścig ze startu zatrzymanego, wyścig na 1 km, wyścig drużynowy na dochodzenie, madison i keirin.
  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

  Lori-Ann Muenzer (ur. 21 maja 1966 w Toronto) – kanadyjska kolarka torowa, mistrzyni olimpijska oraz czterokrotna medalistka mistrzostw świata.

  Tamiłła Raszydowna Abasowa (ros. Тамилла Рашидовна Абасова, ur. 19 grudnia 1982 w Moskwie) – rosyjska kolarka torowa, wicemistrzyni świata oraz wicemistrzyni olimpijska.Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).

  Kariera[]

  Pierwszy sukces Lori-Ann Muenzer osiągnęła dopiero po ukończeniu 30 roku życia - na igrzyskach Wspólnoty Narodów w Kuala Lumpur w 1998 roku zdobyła brązowy medal w sprincie indywidualnym. Na rozgrywanych dwa lata później mistrzostwach świata w Manchesterze w tej samej konkurencji była druga, ulegając jedynie Białorusince Natalli Markowniczenko. W tym samym roku brała udział w igrzyskach olimpijskich w Sydney, gdzie rywalizację w wyścigu na 500 m ukończyła na trzynastej pozycji. Na mistrzostwach świata w Antwerpii w 2001 roku zdobyła dwa medale: srebrny w wyścigu na 500 m (przegrała tylko z Meksykanką Nancy Contreras) oraz brązowy w sprincie indywidualnym (wyprzedziły ją Rosjanka Swietłana Grankowska i Amerykanka Tammy Thomas). Największy sukces w karierze osiągnęła podczas igrzysk w Atenach w 2004 roku, gdzie zdobyła złoty medal w sprincie indywidualnym, bezpośrednio wyprzedzając Tamiłłę Abasową z Rosji i Annę Meares z Australii. Na greckich igrzyskach była także siódma w wyścigu na 500 m. W tym samym roku wystartowała również na mistrzostwach świata w Melbourne, w sprincie indywidualnym zajmując trzecie miejsce za Grankowską i Meares. Muenzer zakończyła karierę w 2005 roku.

  Swietłana Anatoljewna Grankowska (ros. Светлана Анатольевна Гранковская, ur. 22 lutego 1976 w Charkowie) – rosyjska kolarka torowa, czterokrotna mistrzyni świata.Tammy Thomas (ur. 11 stycznia 1970 w Yazoo City) – amerykańska kolarka torowa, wicemistrzyni mistrzyni świata. Największy sukces w swojej karierze osiągnęła w 2001 roku, kiedy podczas mistrzostw świata w Antwerpii zdobyła srebrny medal w sprincie indywidualnym, ulegając jedynie Rosjance Swietłanie Grankowskiej i bezpośrednio wyprzedzając Kanadyjkę Lori-Ann Muenzer. Rok później wygrała zawody Pucharu Świata w australijskim Sydney. W sierpniu tego samego roku w jej organizmie wyryto zakazaną substancję - norboleton, w wyniku czego została dożywotnio zawieszona. Thomas zaprzeczyła, iż przyjmowała doping, wobec czego w 2008 roku została skazana za składanie fałszywych zeznań na karę sześciu miesięcy aresztu domowego. Nigdy nie wystartowała na igrzyskach olimpijskich.

  Linki zewnętrzne[]

 • Profil na cyclingwebsite.com (ang.)
 • Profil na sports-reference.com (ang.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Kolarstwo torowe uprawia się na rowerach torowych zbudowanych na kołach 28 calowych, podobnych do rowerów szosowych, ale o uproszczonej i mocno odchudzonej konstrukcji. Tory (zwane też czasem welodromami), na których uprawia się ten sport mają kształt zbliżony do bieżni lekkoatletycznych, na łukach są jednak mocno pochylone, aby można było na nich utrzymywać stałą prędkość.Toronto – największe miasto Kanady położone w południowej części prowincji Ontario, której jest stolicą. Miasto pełni funkcję ekonomicznej i kulturalnej stolicy Kanady. W mieście Toronto mieszka 5 915 386 ludzi (2011).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Anna Maree Devenish Meares (ur. 21 września 1983 w Blackwater) − australijska kolarka torowa, pięciokrotna medalistka olimpijska oraz 22-krotna medalistka mistrzostw świata.
  XXVIII Letnie Igrzyska Olimpijskie rozgrywane były w Atenach (Grecja) w dniach 13-29 sierpnia 2004. Uczestniczyło w nich ponad 10 500 sportowców z 202 państw. Rozdanych zostało 301 kompletów medali w 28 dyscyplinach olimpijskich.
  Igrzyska Wspólnoty Narodów 1998 po raz pierwszy w historii odbyły się w Azji – w stolicy Malezji, Kuala Lumpur. Ceremonia otwarcia igrzysk odbyła się 11 września 1998 roku, a zamknięcia 21 września 1998. Oficjalnego otwarcia dokonał król Malezji, Tuanku Jaafar. W olimpiadzie wzięło udział 3638 sportowców z rekordowej ilości, 70 narodowych reprezentacji. Zadebiutowały cztery drużyny:
  97. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 2000 odbyły się w brytyjskim Manchesterze w dniach 25 - 29 października 2000. W programie mistrzostw znalazły się cztery konkurencje dla kobiet: sprint, wyścig na dochodzenie wyścig punktowy oraz wyścig na 500 m i osiem konkurencji dla mężczyzn: sprint indywidualny, sprint drużynowy, wyścig na dochodzenie, wyścig punktowy, wyścig ze startu zatrzymanego, wyścig na 1 km, wyścig drużynowy na dochodzenie, madison i keirin.
  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.
  Nancy Llarely Contreras Reyes (ur. 20 stycznia 1978 w Zacatecas) – meksykańska kolarka torowa, czterokrotna medalistka mistrzostw świata.
  101. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 2004 odbyły się w australijskim Melbourne w dniach 26 - 30 maja 2004. W programie mistrzostw znalazło się sześć konkurencji dla kobiet: sprint, wyścig na dochodzenie wyścig punktowy, wyścig na 500 m, scratch i keirin oraz dziewięć konkurencji dla mężczyzn: sprint indywidualny, sprint drużynowy, wyścig na dochodzenie, wyścig punktowy, wyścig ze startu zatrzymanego, wyścig na 1 km, wyścig drużynowy na dochodzenie, madison, keirin i scratch.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.