• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lorenzo Cesa

  Przeczytaj także...
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Chrześcijańska Demokracja (wł. Democrazia Cristiana, DC) – główne ugrupowanie włoskiej sceny politycznej po zakończeniu II wojny światowej. Była partią odwołującą się do ideologii chadeckiej, wyrosła z podziemnej działalności antyfaszystowskiej. Do pierwszej połowy lat 90. wielokrotnie współtworzyła rządy koalicyjne. Rozwiązaniu uległa w 1994 w okresie przemian politycznych wywołanych skandalami korupcyjnymi (tzw. Tangentopoli). Faktycznym liderem DC pozostawał jej aktualny sekretarz.
  Izba Deputowanych (wł. Camera dei Deputati) – izba niższa parlamentu Republiki Włoskiej. Tworzy ją 630 przedstawicieli wybieranych raz na 5 lat w wyborach powszechnych, systemem mieszanym. Aktualny skład Izby pochodzi z wyborów w 2013 roku i jest to jej 17. kadencja. Obecną przewodniczącą Izby jest Laura Boldrini z koalicji Lewica, Ekologia, Wolność. Ordynacja z 2005 roku wprowadziła jeden okręg wyborczy obejmujący cały kraj. Próg wyborczy dla pojedynczej partii wynosi 4%, a dla koalicji 10% niezależnie od ilości ugrupowań do niej wchodzących.
  Liderzy UDC: od lewej Lorenzo Cesa, Pier Ferdinando Casini, Michele Vietti

  Lorenzo Cesa (ur. 16 sierpnia 1951 w Arcinazzo Romano) – włoski polityk, parlamentarzysta krajowy i europejski, lider Unii Centrum.

  Życiorys[]

  Ukończył studia z zakresu nauk politycznych na Uniwersytecie Luiss-Guido Carli w Rzymie.

  Przez wiele lat pracował zawodowo na kierowniczych stanowiskach w biznesie. Był dyrektorem do spraw kontaktów zewnętrznych w przedsiębiorstwie Efimpianti Spa, doradcą m.in. banków, a także dyrektorem handlowym w firmie komunikacyjnej.

  Unia Centrum (wł. Unione di Centro, UdC) – włoska partia polityczna powstała na bazie koalicji centrowych i chadeckich partii politycznych.Pier Ferdinando "Pierferdinando" Casini (ur. 3 grudnia 1955 w Bolonii) – włoski polityk, były przewodniczący Izby Deputowanych, były europoseł, wieloletni parlamentarzysta.

  Działalność polityczną podjął w ramach Chrześcijańskiej Demokracji. Po jej rozpadzie w pierwszej połowie lat 90., znalazł się wśród założycieli Centrum Chrześcijańsko-Demokratycznego. W 2002 został jednym z liderów Unii Chrześcijańskich Demokratów i Centrum, współtworzonej m.in. przez jego dotychczasowe ugrupowanie. W 2005 objął funkcję sekretarza krajowego UDC, a w 2008 tożsame stanowisko w Unii Centrum, która faktycznie zastąpiła poprzednie ugrupowanie.

  Centrum Chrześcijańsko-Demokratyczne (wł. Centro Cristiano Democratico, CCD) – włoska chadecka partia polityczna, działająca w latach 1994–2002.Nowa Centroprawica (wł. Nuovo Centrodestra, NCD) – włoska centroprawicowa partia polityczna, którą założył wicepremier Angelino Alfano.

  W 2004 uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego VI kadencji. W 2006 został posłem do Izby Deputowanych XV kadencji, wybierany w 2008 i w 2013 na XVI i XVII kadencję. W 2014 ponownie z powodzeniem wystartował do Europarlamentu VIII kadencji z listy Nowej Centroprawicy i Unii Centrum.

  Unia Chrześcijańskich Demokratów i Centrum (wł. Unione dei Democratici Cristiani e di Centro, UDC) – włoska chadecka i centroprawicowa partia polityczna, jedno z największych ugrupowań włoskich, członek Europejskiej Partii Ludowej.Politologia albo nauki polityczne (ang. political science, franc. sciences politiques) – jedna z nauk społecznych, zajmująca się polityką rozumianą jako całokształt działalności związanej ze sprawowaniem władzy politycznej, jej funkcją i rolą w życiu społecznym, teorią jej organizacji, funkcjami i charakterem państwa i międzynarodowych organizacji politycznych.

  Przypisy

  Bibliografia[]

 • Lorenzo Cesa na stronie Izby Deputowanych XVI kadencji (wł.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Rzym (wł., łac. Roma) – stolica i największe miasto Włoch, położone w środkowej części kraju w otoczeniu wzgórz, nad Tybrem, ośrodek administracyjny i polityczny (siedziba prezydenta, ministerstw i urzędów); stolica i główne miasto regionu administracyjno-historycznego Lacjum. Obszar administracyjny 1523 km², liczba ludności 2 748 809 (zespół miejski ok. 3 800 000).
  Parlament Europejski – instytucja Unii Europejskiej będąca odpowiednikiem jednoizbowego parlamentu, której członkowie są wybierani przez obywateli państw należących do UE na 5-letnią kadencję. Oficjalną siedzibą Parlamentu jest Strasburg, ale w Brukseli odbywa się większość obrad parlamentu i mieszczą się biura poselskie, a także komisje parlamentarne i władze klubów. W Luksemburgu znajduje się sekretariat generalny, biblioteka i część zaplecza technicznego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.