Lorenzo Antonetti

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .infobox.duchowny-ksiadz .naglowek{color:white;background:black}.mw-parser-output .infobox.duchowny-biskup .naglowek{color:white;background:#E56DC4}.mw-parser-output .infobox.duchowny-patriarcha .naglowek{color:white;background:#BA55D3}.mw-parser-output .infobox.duchowny-kardynal .naglowek{color:white;background:#FF2400}.mw-parser-output .infobox.duchowny-papiez .naglowek{color:black;background:gold}.mw-parser-output .infobox.duchowny-cywil .naglowek{color:black;background:#C0C0C0}.mw-parser-output .infobox.duchowny-ksiadz .naglowek a{color:#a7d4ff}

Lorenzo Antonetti (ur. 31 lipca 1922 w Romagnano Sesia, zm. 10 kwietnia 2013 w Novarze) – włoski duchowny katolicki, dyplomata watykański, wysoki urzędnik Kurii Rzymskiej, kardynał.

10 kwietnia jest 100. (w latach przestępnych 101.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 265 dni. Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

Życiorys[ | edytuj kod]

Studiował w seminarium w Novarze, tamże przyjął święcenia kapłańskie 26 maja 1945. Pracował krótko jako duszpasterz w rodzinnej diecezji Novara, w 1947 wyjechał na dalsze studia do Rzymu. Kształcił się w Almo Collegio Capranica, na Papieskim Athenaeum Angelicum (obronił doktorat z teologii) i na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim (obronił doktorat z prawa kanonicznego). Uzyskał również przygotowanie do pracy w dyplomacji watykańskiej w Papieskiej Akademii Duchownej w Rzymie i w 1951 został członkiem personelu Sekretariatu Stanu. W latach 1952-1955 był attaché i sekretarzem w nuncjaturze w Libanie, 1956-1959 sekretarzem w nuncjaturze w Wenezueli. Otrzymał w lipcu 1952 tytuł nadzwyczajnego tajnego szambelana papieskiego. W latach 1959-1963 pracował jako urzędnik sekcji spraw nadzwyczajnych Sekretariatu Stanu, następnie ponownie przebywał na placówkach zagranicznych - był radcą w nuncjaturze we Francji (1963-1967) i radcą w delegaturze apostolskiej w USA (1968). 18 lipca 1964 został obdarzony tytułem papieskiego prałata domowego.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Novara – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Piemontu, w prowincji Novara, położone w północno-zachodniej części kraju, na zachód od Mediolanu. Według danych na rok 2004 gminę zamieszkiwało 101 921 osób, a gęstość wynosiła 989,5 os./km.

23 lutego 1968 został mianowany arcybiskupem tytularnym Rusellae i nuncjuszem w Hondurasie i Nikaragui; odebrał sakrę biskupią 12 maja 1968 w rodzinnym Romagnano Sesia z rąk kardynała Amleto Cicognaniego (sekretarza stanu). W czerwcu 1973 został przeniesiony na stanowisko pronuncjusza w Zairze, a w czerwcu 1977 powrócił do pracy w Watykanie; został sekretarzem Administracji Patrymonium Stolicy Świętej. W latach 1988-1995 był nuncjuszem we Francji, a od czerwca 1995 pro-prezydentem Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej. Brał udział w sesjach Światowego Synodu Biskupów w Watykanie.

Kuria Rzymska – organ, przez który papież sprawuje swoją władzę. Kuria składa się z dykasterii i innych urzędów, z których każdy ma swój zakres działania, co wiąże się z odpowiedzialnością oraz odpowiednimi kompetencjami. Najważniejszymi działami Kurii są Sekretariat Stanu oraz kongregacje. Kolejne miejsca w hierarchii zajmują rady i komisje papieskie. Oprócz stałych urzędów papież może zwoływać konsystorze Kolegium Kardynalskiego w celu wyjaśnienia szczególnie trudnych kwestii. Powołano w szczególności Komisję Kardynalską ds. Organizacji i Problemów Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej, która zajmuje się zarządzaniem finansami Watykanu. Kuria stanowi osobisty personel papieża i jej organizacja zależy całkowicie od niego.Arcybiskup (gr. αρχή, arché - pierwszeństwo, gr. επίσκοπος, epískopos - nadzorca, biskup) – tytuł honorowy lub urząd nadawany biskupom ważniejszych diecezji (archidiecezja), a także jako wyróżnienie samej osoby biskupa ("ad personam").

21 lutego 1998 Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej, z diakonią S. Agnese in Agone. Po nominacji kardynalskiej Antonetti został pełnoprawnym przewodniczącym Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej, ale ze względu na osiągnięcie wieku emerytalnego (75 lat) zrezygnował z tego stanowiska już w listopadzie 1998. Został wówczas mianowany delegatem papieskim przy patriarchalnej bazylice św. Franciszka w Asyżu. Reprezentował Jana Pawła II na uroczystościach 900-lecia opactwa Notre-Dame w Cîteaux (Francja, październik 1998) w charakterze specjalnego wysłannika.

Liban (arab. لبنان Lubnān; الجمهوريّة اللبنانيّة al-Jumhūrīya al-Lubnānīya, Republika Libańska) – państwo w zachodniej Azji, na obszarze Bliskiego Wschodu, nad Morzem Śródziemnym graniczące z Syrią i Izraelem.Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.

W lipcu 2002 ukończył 80 lat i utracił prawo udziału w konklawe.

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • sylwetka w słowniku biograficznym kardynałów Salvadora Mirandy
 • Lorenzo Antonetti w bazie catholic-hierarchy.org (ang.)
 • Sakrament święceń, święcenia kapłańskie, kapłaństwo, święcenia – sakrament w Kościele katolickim, także Kościołach prawosławnych, anglikańskich i starokatolickich, który nadaje władzę uświęcania, tj. udzielania innych sakramentów.Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969-1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Miasto Watykan (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, błogosławiony Kościoła katolickiego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Konklawe (łac. conclave, zamknięte pomieszczenie w budynku, pokój) – ogólne zgromadzenie kardynałów, zwoływane po 15, maksymalnie po 20 dniach od śmierci lub rezygnacji papieża (tyle czasu mają nieobecni kardynałowie na przybycie na spotkanie), poprzedzone okresem Sede vacante. Okres poprzedzający rozpoczęcie konklawe po śmierci papieża reguluje konstytucja Universi Dominici Gregis. Jednak w przypadku rezygnacji, papież może wydać dekret, w którym skróci obowiązek zwołania konklawe po upływie minimum 15 dni.
  Podczas swego ponad dwudziestosześcioletniego pontyfikatu papież Jan Paweł II powołał więcej kardynałów, niż którykolwiek z jego poprzedników. Na dziewięciu konsystorzach papież kreował kardynałami 231 duchownych katolickich. Było wśród nich 8 Polaków oraz jeden z jego następców, Jorge Mario Bergoglio, późniejszy papież Franciszek.
  Watykan, Państwo Watykańskie (wł. Città del Vaticano, Stato della Città del Vaticano, łac. Status Civitatis Vaticanæ) – miasto-państwo europejskie, enklawa w Rzymie. Najmniejsze państwo świata pod względem powierzchni.
  Nuncjatura Apostolska w Nikaragui – misja dyplomatyczna Stolicy Apostolskiej w Republice Nikaragui. Siedziba nuncjusza apostolskiego mieści się w Managui.
  Zair (fr. Zaïre), Republika Zairu (République du Zaïre) – nazwa Demokratycznej Republiki Konga pod rządami prezydenta Mobutu Sese Seko, obowiązująca od 27 października 1971 roku do 17 maja 1997, używana także w odniesieniu do całego okresu jego rządów w państwie, od 24 listopada 1965 roku.
  Kardynał (łac. cardinalis – główny, zasadniczy, mocno z czymś związany), formalnie - Kardynał Świętego Kościoła Rzymskiego (łac. Cardinalis Sanctae Romanae Ecclesiae ), potocznie nazywany purpuratem z racji koloru noszonego mucetu – najwyższa po papieżu godność kościelna w Kościele katolickim. Wszyscy kardynałowie razem tworzą Kolegium Kardynałów.
  Papieski Uniwersytet Świętego Tomasza z Akwinu (znany także jako Angelicum) – papieska uczelnia mająca swoją siedzibę w Rzymie.

  Reklama