• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Loreen  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Europejska Nagroda Muzyczna MTV dla najlepszego szwedzkiego wykonawcy - nagroda przyznawana przez redakcję MTV Szwecja podczas corocznego rozdania MTV Europe Music Awards. Nagrodę dla najlepszego szwedzkiego wykonawcy po raz pierwszy przyznano w 2005 r. Od 1998 do 2004 szwedzcy artyści nominowani byli w kategorii dla najlepszego nordyckiego wykonawcy. O zwycięstwie decydują widzowie za pomocą głosowania internetowego i telefonicznego (smsowego).Melodifestivalen 2015 – 54. edycja szwedzkich preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji 2015. Półfinały odbyły się kolejno: 7, 14, 21 oraz 28 lutego, koncert drugiej szansy – 7 marca, a finał – 14 marca. Podczas rund półfinałowych o wynikach decydowali telewidzowie za pomocą głosowania telefonicznego, natomiast reprezentanta wybrali wraz z międzynarodową komisją jurorską.

  Loreen, właśc. Lorine Zineb Nora Talhaoui (ur. 16 października 1983 w Åkersberdze) – szwedzka piosenkarka, autorka tekstów i kompozytorka pochodzenia marokańsko-berberyjskiego.

  W 2004 zajęła czwarte miejsce w szwedzkiej edycji programu Idol. W 2011 z utworem „My Heart Is Refusing Me” uczestniczyła w Melodifestivalen 2011, singel uzyskał certyfikat podwójnej platyny za sprzedaż w nakładzie przekraczającym 80 tys. kopii w Szwecji.

  W 2012 wygrała z utworem „Euphoria” finał Melodifestivalen 2012, dzięki czemu reprezentowała Szwecję w 57. Konkursie Piosenki Eurowizji, w którym ostatecznie zwyciężyła. Singiel trafił na wiele zagranicznych list sprzedaży, w samej Szwecji był najczęściej kupowanym singlem w 2012 i przyznano mu dziewięć platynowych certyfikatów za sprzedaż w ponad 360 tys. egzemplarzy. W tym samym roku ukazał się jej debiutancki album studyjny pt. Heal, który w Szwecji sprzedał się w ponad 40 tys. sztuk, dzięki czemu uzyskał status platynowej płyty, a w klasyfikacji rocznej uplasował się na 14. pozycji najlepiej sprzedających się albumów. W 2017 wydała drugi album studyjny pt. Ride.

  Ambasador – szef misji dyplomatycznej pierwszej klasy, reprezentujący państwo wysyłające wobec władz innego państwa lub organizacji międzynarodowej.EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.

  Była wielokrotnie nagradzana za działalność muzyczną. Była laureatką m.in. nagród im. Marcela Bezençona czy Rockbjörnen. Zdobyła też wiele nominacji, zarówno do szwedzkich jak i międzynarodowych nagród, w tym m.in. do MTV Europe Music Awards czy World Music Awards.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodziła się 16 października 1983 w Åkersberdze, jest najstarszym z sześciorga dzieci Berberów, którzy sprowadzili się do Szwecji z południowego Maroka, w którym jej ojciec był aktywny politycznie jako dyplomata. Jej matka miała 16 lat, gdy ją urodziła.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Opera Leśna (niem. Die Waldoper) – leśny amfiteatr o powierzchni 4 ha otwarty w lipcu 1909 w Sopocie. Opera Leśna znajduje się na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w kompleksie leśnym Lasów Oliwskich. Obiekt charakteryzuje się przede wszystkim dobrą akustyką i atrakcyjną lokalizacją. Widownia opery mieści 4400 widzów, a scena (o długości 50 m i powierzchni 536 m²) jest w stanie pomieścić ponad 100 osobową orkiestrę. Sceneria Opery Leśnej jest kojarzona przede wszystkim z odbywającym się tu corocznie festiwalem. Scena opery to również miejsce licznych koncertów muzyki poważnej, koncertów bluesowych, rockowych, pokazów mody i innych. W pobliżu Opery Leśnej przebiega turystyczny szlak Wzgórz Szymbarskich.

  Dorastała w Åkersberdze. Jej rodzice rozwiedli się, gdy miała sześć lat. Wraz z matką i rodzeństwem przeniosła się wówczas do Västerås, gdzie uczęszczała do szkoły. Jej ojciec zaś wyjechał do Hiszpanii, gdzie zmarł, gdy córka miała trzynaście lat.

  2004–2011: Idol[ | edytuj kod]

  W 2004 wzięła udział w pierwszej edycji szwedzkiej wersji programu Idol. Zajęła czwarte miejsce.

  W 2005 nagrała pierwszą piosenkę „The Snake”, we współpracy z grupą Rob’n’Raz, oraz została prezenterką szwedzkiej telewizji TV400, w której pracowała przez kolejny rok. W latach 2005–2011 pracowała w szwedzkich stacjach telewizyjnych jako producent i reżyser programów reality show, takich jak Värsta pojkvänsakademin (TV3), Matakuten (TV4) czy Frufritt (SVT).

  Certyfikaty sprzedaży w przemyśle muzycznym stanowią powszechnie stosowany na świecie system nagród za sprzedaż nagrań muzycznych.Smerfy (ang. The Smurfs) – amerykański film fabularno-animowany z 2011 roku w reżyserii Raja Gosnella. Film łączy technikę animacji trójwymiarowej CGI z grą prawdziwych aktorów.

  W 2007 użyczyła głosu Śpiącej Królewnie w szwedzkiej wersji językowej filmu Shrek Trzeci. W 2011 podłożyła głos Smerfetce w szwedzkiej wersji filmu Smerfy.

  2011–2012: Powrót do muzyki[ | edytuj kod]

  Loreen podczas występu do Melodifestivalen 2011

  W 2011 powróciła do działalności muzycznej, biorąc udział z piosenką „My Heart Is Refusing Me” w Melodifestivalen 2011, szwedzkich eliminacjach do 56. Konkursu Piosenki Eurowizji. 12 lutego wystąpiła w drugim półfinale selekcji, który odbył się w Göteborgu, i zdobyła w nim ok. 50 tysięcy głosów od widzów, co nie wystarczyło do uzyskania awansu do finału. Singel „My Heart Is Refusing Me” został oficjalnie wydany 27 lutego, dotarł do dziewiątego miejsca szwedzkiej listy przebojów i został sprzedany w nakładzie przekraczającym 80 tysięcy kopii, za co otrzymał certyfikat podwójnej platyny. Jesienią wydała drugi singel „Sober”, który dotarł do 26. miejsca Sverigetopplistan i uzyskał status platynowej płyty za sprzedaż w ponad 40 tys. egzemplarzy w Szwecji.

  Rockbjörnen (pol. Rockowy Niedźwiedź) – szwedzka nagroda muzyczna przyznawana przez popularny dziennik Aftonbladet od 1979 roku. Nagroda obejmuje kilka kategorii i koncentruje się głównie wokół muzyki pop i rock oraz najważniejszych wydarzeń związanych z tymi nurtami, które zaszły w ciągu ostatniego roku.Lapończycy (czasami też Saamowie, Łoparowie, Loparowie; lap. Saami, Sámi) – lud zamieszkujący głównie Laponię – krainę historyczno-geograficzną w Europie Północnej obejmującą północne krańce Norwegii, Finlandii, Rosji (Płw. Kolski) oraz Szwecji. Lapończycy są potomkami pierwotnych mieszkańców Skandynawii.

  2012–2013: Konkurs Piosenki Eurowizji i Heal[ | edytuj kod]

  6 lutego 2012 wystąpiła na Gaygalan 2012, uroczystości wręczenia nagród przyznawanych przez czasopismo „QX”, skierowane dla społeczności LGBT. Podczas gali zaśpiewała utwór „My Heart Is Refusing Me”, za który na gali otrzymała nagrodę w kategorii Najlepsza szwedzka piosenka roku.

  VG-Lista – norweska lista przebojów. Jest przedstawiana co tydzień w magazynie VG i w programie NRK Topp 20. Jest główną listą przebojów w Norwegii, prowadzącą listy albumów i singli z krajów całego świata. Dane gromadzone są przez Nielsen Soundscan International i opierają się na sprzedaży w około stu sklepach w Norwegii. Pierwsze notowanie listy singli zostało opublikowane jako "Top 10" w 42. tygodniu 1958 i zostało rozszerzone do "Top 20" w 5. tygodniu 1995. W tym samym czasie lista albumów, opublikowana jako "Top 20" w 1. tygodniu 1967, została rozszerzona do "Top 40".Digital download – sposób zakupu utworu muzycznego, singla (digital single) lub albumu drogą pobierania plików (np. w formacie MP3). Zakup taki może być zrealizowany w sklepie internetowym. Popularne serwisy tego typu to m.in. iTunes Store, Beatport, Junodownload, DJDownload, Trackitdown, Audiojelly, DanceTunes, Traxsource, DJ Tunes lub Napster.
  Loreen podczas występu na 57. Konkursie Piosenki Eurowizji w Baku (maj 2012)

  W 2012 zakwalifikowała się z utworem „Euphoria”, stworzonym przez Thomasa G:sona i Petera Boströma, w Melodifestivalen 2012. 4 lutego wystąpiła w pierwszym półfinale szwedzkich eliminacji, odbywającym się w VIDA Arena w Växjö, i z pierwszego miejsca awansowała do finału. W finale, który odbył się 10 marca w stołecznym Globen, zdobyła w sumie 268 punktów od widzów i jury, dzięki czemu zajęła pierwsze miejsce, zostając reprezentantką Szwecji w 57. Konkursie Piosenki Eurowizji w Baku. Po wygranej Melodifestivalen singel „Euphoria” znalazł się na 1. miejscu szwedzkiej listy sprzedaży.

  Sober – singel Loreen wydany 12 września 2011 roku jako drugi singel z jej debiutanckiej płyty Heal. Piosenka została napisana przez Aliego Payami, Björna Djupström, Loreen i Moha Denebi, a wyprodukowana przez Robin Rocks & Rubio. Utwór osiągnął 26. miejsce na szwedzkiej liście muzycznej.Konkurs Piosenki Eurowizji 2011 - 56. edycja Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizowana 10, 12 i 14 maja 2011 roku w ESPRIT arena w Düsseldorfie przez niemieckiego nadawcę Norddeutscher Rundfunk (NDR), dzięki zwycięstwu reprezentantki Niemiec - Leny podczas festiwalu w 2010 roku.

  Była główną faworytką bukmacherów i klubów OGAE do wygrania Konkursu Piosenki Eurowizji. 24 maja wystąpiła w drugim półfinale konkursu i z pierwszego miejsca awansowała do finału. Na konferencji prasowej przed finałem festiwalu powiedziała dziennikarzom: Prawa człowieka są gwałcone w Azerbejdżanie na co dzień. Nie powinno się milczeć o takich rzeczach, za co została skrytykowana przez rzecznika rządu Azerbejdżanu. Szwedzcy dyplomaci odpowiedzieli na zarzuty mówiąc, że EBU, szwedzka telewizja i Loreen nie działali na tle konkursu. Bezpośrednio przed finałem obawiano się, że Loreen nie wygra konkursu, bo na jurorskiej próbie generalnej zakrztusiła się sztucznym śniegiem użytym podczas wykonywania utworu, co mogłoby wpłynąć na ocenę jury, które oceniało próby uczestników konkursu. W finale, który odbył się 26 maja, wystąpiła z 17. numerem startowym i zajęła pierwsze miejsce z liczbą 372 punktów, zdobywając wówczas rekordową liczbę maksymalnych not 12 punktów, których zdobyła osiemnaście, a jedynym krajem, który nie przyznał jej żadnego punktu, były Włochy. Po konkursie singel „Euphoria” zdobył dwie Nagrody im. Marcela Bezençona: Artystyczną i Kompozytorów. Po finale konkursu singel „Euphoria” trafił na zagraniczne listy sprzedaży m.in. na fińską i norweską, na których zajęła 1. miejsce, a także w Wielkiej Brytanii, gdzie uplasował się na trzecim miejscu. Singel został sprzedany łącznie w ponad 2,2 mln egzemplarzy na całym świecie, z czego w 11 krajach za swoją sprzedaż został wyróżniony certyfikatem, w tym w samej Szwecji uzyskał 9 platyn za przekroczenie progu ponad 360 tysięcy sprzedanych kopii i był najchętniej kupowanym singlem w tym kraju w 2012 roku.

  World Music Award – nagroda muzyczna przyznawana od 1989 roku artystom muzycznym z całego świata, za największą liczbę sprzedanych płyt. Nagrody przyznawane są przez International Federation of the Phonographic Industry (IFPI).Grammis – nagroda szwedzkiego przemysłu fonograficznego. Wyróżnienia przyznawane są corocznie zwykle w lutym w Sztokholmie w dwudziestu czterech kategoriach. Po raz pierwszy Grammis przyznano 25 września 1969 roku. W latach 1972-1987 nie przyznawano nagrody.

  W lipcu 2012 wystąpiła podczas konkursu Słowiański Bazar w Białorusi, gdzie na widowni obecny był m.in. prezydent Alaksandr Łukaszenka. Podczas wizyty w kraju spotkała się z żoną więźnia politycznego Alaksandra Bialackiego, przedstawicielami Centrum Praw Człowieka na Białorusi i niezależnymi dziennikarzami na dwugodzinnym spotkaniu, gdzie podpisała petycję o zakazie stosowania kary śmierci w kraju. Stwierdziła później, że była w pełni świadoma ryzyka, że za udział w spotkaniu mogła być zatrzymana lub aresztowana na lotnisku, gdy wracała do domu. 5 lipca wydała oficjalny teledysk do piosenki „Euphoria”, który został wyreżyserowany przez Marcusa Söderlunda. W sierpniu otrzymała prestiżową szwedzką nagrodę muzyczną Rockbjörnen w dwóch kategoriach: Najlepsza piosenkarka na żywo i Najlepsza szwedzka piosenka (za „Euphoria”). Ponadto była nominowana w kategorii Najlepszy koncert (MTV Awards, Göteborg). Dwa miesiące później, w październiku wygrała nagrodę MTV Europe Music Awards 2012 w kategorii Najlepszy szwedzki wykonawca, dzięki czemu automatycznie została nominowana w kategorii Najlepszy europejski wykonawca, gdzie ostatecznie zajęła drugie miejsce.

  Idol – program o formule talent show nadawany w telewizji Polsat, na licencji brytyjskiej sieci ITV, wyemitowany od 6 stycznia 2002 do 11 czerwca 2005 i powtarzany w TV 4.QX Publishing (Qruiser lub QX) miesięcznik założony w 1995, aby stworzyć platformę komunikacyjną dla osób LGBT w Skandynawii. Drukowany w około 32 tysiącach kopii miesięcznie jest największym tego typu magazynem w regionie. Co roku rozdawana jest nagroda za działalność LGBT podczas QX Gay Awards. Jest również zaangażowana w wybory Mr Gay Szwecji od 1999. Współpracuje z Paradę w Sztokholmie. QX GayMap Stockholm jest drukowanym przewodnikiem po angielsku po gejowsko-lesbijskim Sztokholmie. Mapka drukowana jest w 40000 kopii i jest wydawana co roku w maju. Jest również dostępna w formacie PDF. Magazyn, poza stroną internetową, ma również wersję Flash.
  Loreen podczas koncertu w Sztokholmie (lipiec 2012)

  8 października wydała nową wersję piosenki „My Heart Is Refusing Me” jako drugi międzynarodowy singel promujący jej debiutancki album, a w Szwecji ukazał się jej czwarty singel – „Crying Out Your Name”, który powstał w wyniku współpracy Moha Denebia, Niklasa Jarla, Jakoba Hazella, Svante Halldina, Any Diaz i Gina Yonana. Jego premiera telewizyjna odbyła się 12 października podczas występu Loreen w szwedzkiej edycji programu X Factor. Utwór ponadto znalazł się na 19. miejscu na szwedzkiej liście sprzedaży.

  Europejska Nagroda Muzyczna MTV dla najlepszego europejskiego wykonawcy, początkowo: Europejska Nagroda Muzyczna MTV dla ulubionego wykonawcy Europy (ang. Europe’s Favourite Act) – nagroda przyznawana od 2008 roku przez MTV Europe podczas corocznej ceremonii wręczenia MTV Europe Music Awards. O zwycięstwie decydują widzowie za pomocą głosowania internetowego i telefonicznego (SMS-owego) spośród zwycięzców regionalnych oddziałów MTV Networks Europe, z wyłączeniem MTV Arabia.Trance – gatunek elektronicznej muzyki tanecznej (klubowej) rozwinięty w latach 90. Trance charakteryzuje tempo pomiędzy 130 a 155 BPM, bazuje na rozwiniętej, czasem podniosłej, o charakterze hymnu melodii, rytmicznej linii basowej zwykle wspieranej wyższą, rozwiniętą, dynamiczną linią pomocniczą. Większość utworów charakteryzuje także tzw. breakdown, czyli fragment w środku utworu bez beatów.

  21 października 2012 po raz pierwszy wystąpiła w Polsce podczas jednego z półfinałów programu Must Be the Music. Tylko muzyka, gdzie zaśpiewała przebój „Euphoria”. Dzień później nakładem wytwórni Warner Music Sweden ukazał się jednocześnie jej kolejny singel, „Everytime” oraz debiutancki album studyjny pt. Heal. Album zawarł wiele brzmień, z dominacją gatunków muzyki elektronicznej, popu, dance i trance, utrzymując się przy tym w stylistyce synth popu. Znalazło się na nim 12 utworów, z których większość współtworzyła Loreen. Przy tworzeniu albumu artystka współpracowała także m.in. z Björnem Djupströmem, Mohem Denebiem, Marianną Sveen, Peterem Cartriersem czy Oh, Hush!. Album osiągnął 1. miejsce na liście najlepiej sprzedających się albumów w Szwecji, a w przeciągu dwóch tygodni od premiery zdobyła certyfikat platynowej płyty za sprzedaż w liczbie przekraczającej 40 tysięcy sztuk. W celu promocji wydawnictwa piosenkarka pojawiła się jako gość muzyczny w kilku europejskich programach telewizyjnych m.in. 18 listopada w rumuńskim X Factorze oraz 14 grudnia podczas finału trzeciej edycji holenderskiego The Voice of Holland. Wydawnictwo Heal było 14. najlepiej sprzedającym się albumem w Szwecji w 2012 roku.

  Åkersberga – miejscowość (tätort) w Szwecji, położona w regionie administracyjnym (län) Sztokholm, w prowincji historycznej (landskap) Uppland, ok. 30 km na północny-wschód od centrum Sztokholmu. Siedziba władz (centralort) gminy Österåker.UK Singles Chart – notowania opracowywane przez The Official Charts Company, w oparciu o aktualną sytuację na brytyjskim rynku muzycznym. Obejmują one okres od niedzieli (godz. 0:01) do soboty (północ) każdego tygodnia, a sporządzone na podstawie otrzymanych danych listy drukowane są w magazynie Music Week oraz publikowane w Internecie na stronie internetowej radia BBC Radio 1. Dane dotyczące sprzedaży poszczególnych singli czy albumów pochodzą ze współpracy z ok. 6,500 sklepów oraz części internetowych stron, oferujących muzykę cyfrowo. W przeciwieństwie do amerykańskich zestawień statystyki radiowe i telewizyjne nie są brane pod uwagę przy tworzeniu notowań.

  Pod koniec października 2012 wystąpiła na otwarciu Friends Arena w Sztokholmie, gdzie wykonała piosenkę „Crying Out Your Name”, a 31 grudnia wystąpiła w Bramie Brandenburskiej w Berlinie na sylwestrowym koncercie Willkommen 2013 emitowanym na kanale ZDF. Z kolei podczas noworocznego koncertu w Chinach zaśpiewała piosenki „Euphoria”, „Sober” i „We Are the World”.

  Friends Arena – stadion narodowy Szwecji, mieszczący się w Solnej (na północ od centrum Sztokholmu). Na obiekcie występuje reprezentacja Szwecji w piłce nożnej oraz grający w Allsvenskan klub AIK Solna. Obie drużyny przeprowadziły się z Råsunda Stadium. Mieści 65 tysięcy widzów podczas koncertów i 50 tysięcy na mecze piłkarskie, ale stadion może być przystosowany do mniejszych uroczystości i imprez. Jest największym tego typu obiektem w całej Skandynawii.Alaksandr Wiktarawicz Bialacki (biał. Аляксандр Віктаравіч Бяляцкі, ros. Александр Викторович Беляцкий, Aleksandr Wiktorowicz Bielacki; ur. 25 września 1962 w Wiartsili) – białoruski działacz społeczny, polityk i obrońca praw człowieka; dyrektor Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiosna”, wiceprzewodniczący Międzynarodowej Federacji Praw Człowieka; honorowy obywatel miasta Genui, dwukrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla.

  W lutym 2013 w formacie digital download wydała dwie nowe piosenki: „In My Head” oraz „Requiem Solution”, nagraną ze szwedzkim producentem muzycznym Kleerupem. Do tego drugiego powstał także teledysk. W tym czasie wystąpiła podczas Gaygalan 2013 – uroczystości wręczenia nagród przyznawanych przez czasopismo „QX”. Na ceremonii otrzymała nagrodę w kategorii Najlepsza szwedzka piosenka roku za utwór „Euphoria”. Była również nominowana w kategorii Artysta roku, lecz ostatecznie nagroda przypadła Darinowi.

  We Got the Power – singel szwedzkiej wokalistki Loreen, wydany 15 maja 2013 roku nakładem wytwórni fonograficznej Warner Music Sweden. Singel został wydany w celach promujących reedycję albumu Heal, która miała swoją premierę 31 maja 2013 roku.Nagrody im. Marcela Bezençona - trofea dla najlepszych konkurencyjnych piosenek w finale, które zostały po raz pierwszy rozdane podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2002 w Estonii. Wymyślił je Christer Björkman (reprezentant Szwecji w 1992 roku i obecny Szef Delegacji Szwecji) i Richard Herrey (członek zespołu Herreys, zwycięzca z 1984 roku dla Szwecji), a nazwali je nazwiskiem twórcy corocznego konkursu, Marcela Bezençona.

  Pod koniec 2012 została nominowana do szwedzkich nagród Grammis 2013 w trzech kategoriach. Na uroczystej gali wręczenia nagród 20 lutego 2013 wystąpiła wraz z Kleerupem w utworze „Requiem Solution”. Pomimo trzech nominacji, piosenkarka nie wygrała żadnej nagrody. Wcześniej, 9 lutego wystąpiła w Oslo jako gość muzyczny Melodi Grand Prix 2013, norweskich preselekcji do 58. Konkursu Piosenki Eurowizji. Wykonała wówczas utwór „My Heart Is Refusing Me”, kilka dni później została zaproszona jako gość specjalny niemieckich eliminacji Unser Song für Malmö w Hanowerze oraz finału Melodifestivalen 2013. Podczas szwedzkich selekcji wraz z chórem dziecięcym wykonała „Euphorię” w nowej, lirycznej aranżacji.

  Paper Light (Higher) – singel Loreen, wydany 9 marca 2015. Utwór został napisany i skomponowany przez samą wokalistkę we współpracy z Tomem Liljegrenem i Alexem Rybergem.Serwis społecznościowy — to serwis internetowy, który istnieje w oparciu o zgromadzoną wokół niego społeczność. Tworzy tak zwane media społecznościowe (ang. social media).

  20 lutego 2013 opublikowała teledysk do piosenki „Heal”, pochodzącej z jej debiutanckiego albumu o tej samej nazwie.

  2013–2014: Reedycja Heal i akcje społeczne[ | edytuj kod]

  Loreen podczas ceremonii otwarcia pierwszego półfinału 58. Konkursu Piosenki Eurowizji (maj 2013)

  Kolejny singel piosenkarki – „We Got the Power” – został wydany 15 maja 2013. Utwór napisała i skomponowała Ester Dean we współpracy z Geoffem Earleyem, a wyprodukował go Patrik Berger. Wyreżyserowany przez Loreen teledysk został opublikowany osiem dni później. Kompozycja „We Got the Power” dotarła do 52. miejsca na szwedzkiej liście przebojów i została wyróżniona złotym certyfikatem za sprzedaż w nakładzie przekraczającym 20 tysięcy kopii w Szwecji. W maju dwukrotnie wystąpiła na scenie podczas 58. Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego w Malmö: 14 maja otworzyła pierwszy koncert półfinałowy wykonaniem „Euphorii” w lirycznej wersji wraz z dziecięcym chórem, a w finale 18 maja zaśpiewała singel „We Got the Power” oraz medley „My Heart Refusing Me” i „Euphorii”. Po ogłoszeniu wyników konkursu wręczyła trofeum zwyciężczyni – Emmelie de Forest.

  My Heart Is Refusing Me – singel Loreen wydany 27 lutego 2011 roku w Szwecji. Piosenka została napisana przez Moha Denebi, Björna Djupström i Loreen. Utwór znalazł się na 9. miejscu na szwedzkiej liście muzycznej. 8 października 2012 roku obyła się premiera międzynarodowa singla w odświeżonej wersji jako drugiego singla promującego płytę Heal.Alaksandr Ryhorawicz Łukaszenka biał. Алякса́ндр Рыго́равіч Лукашэ́нка, ros. Алекса́ндр Григо́рьевич Лукаше́нко, Aleksandr Grigorjewicz Łukaszenko; ur. 30 sierpnia 1954 w Kopysiu) – białoruski polityk, prezydent Białorusi od 1994 roku. Prezydent Białoruskiego Komitetu Olimpijskiego od 1997. Oskarżany o praktyki dyktatorskie, łamanie praw człowieka, stosowanie tortur wobec więźniów politycznych i zlecanie zabójstw politycznych.

  W poniedziałek 27 maja poinformowała na swoich profilach na portalach społecznościowych, że 31 maja zostanie wydana reedycja jej debiutanckiego albumu pod nazwą Heal (Edition 2013), jedynie w formacie digital download. Równocześnie zaprezentowała także nową okładkę wydawnictwa. Reedycja albumu została poszerzona o singel „We Got the Power” i akustyczną wersję „Euphorii”. 22 czerwca po raz drugi wystąpiła w Polsce podczas koncertu Wianki nad Wisłą, organizowanym corocznie z okazji nocy świętojańskiej. 28 czerwca wydała oficjalny teledysk do piosenki „My Heart Is Refusing Me”, który wyreżyserowała Liza Minou Morberg. W sierpniu została drugi rok z rzędu nominowana do szwedzkiej nagrody Rockbjörnen w trzech kategoriach: Najlepsza piosenkarka na żywo, Najlepsza szwedzka piosenka („We Got the Power”) oraz Najlepszy koncert (WONK). Ostatecznie jednak nie udało jej się wygrać w żadnej kategorii.

  LGBT (z ang. Lesbians, Gays, Bisexuals, Transgenders) – skrótowiec odnoszący się do lesbijek, gejów, osób biseksualnych oraz osób transgenderycznych jako do całości. Do grupy osób transgenderycznych wlicza się również osoby transseksualne. W ogólnej definicji terminem tym określa się ogół osób, które tworzą mniejszości o odmiennej od heteroseksualnej orientacji seksualnej oraz osób o tożsamości płciowej niezgodnej z płcią biologiczną (osoby transgenderyczne i transseksualne).Dyplomata lub przedstawiciel dyplomatyczny (ang. diplomatic representative, fr. représentant diplomatique, niem. diplomatischer Vertreter) – oficjalny przedstawiciel państwa za granicą, czyli zatrudniony w dyplomacji.

  Ze względu na największą sprzedaż albumów w poprzedzającym roku w Szwecji, 23 sierpnia reprezentowała ten kraj na Sopot Top of the Top Festival 2013 w koncercie Top of the Top, rywalizując o nagrodę Bursztynowego Słowika. Podczas występu w Operze Leśnej wykonała piosenki „Euphoria” i „We Got the Power”, lecz żadna z nich nie zwyciężyła.

  Brama Brandenburska – zabytkowa budowla w Berlinie jest jednym z charakterystycznych punktów miasta, zaprojektowanym przez niemieckiego architekta, pochodzącego z Kamiennej Góry Carla Gottharda Langhansa. Budowana w latach 1788 - 1791.Malmö – miasto (tätort) w południowej Szwecji i port morski położony nad cieśniną Öresund w południowo-zachodniej części prowincji historycznej (landskap) Skania. Siedziba władz (residensstad) regionu administracjnego (län) Skåne, powstałego w 1997 po połączeniu dotychczasowych regionów Malmöhus i Kristianstad. Ośrodek administracyjny (centralort) gminy Malmö (Malmö kommun lub Malmö stad). Do obszaru tätortu Malmö zalicza się także Arlöv, siedzibę władz (centralort) sąsiedniej gminy Burlöv.
  Loreen podczas występu na Art on Ice (2014)

  W międzyczasie zaangażowała się w działania Szwedzkiego Komitetu do spraw Afganistanu (ang. Swedish Committee for Afghanistan, w skrócie SCA). W sierpniu spotkała się ze szwedzkim ministrem spraw zagranicznych Carlem Bildtem, z którym omawiała sytuację panującą w Afganistanie. Natomiast we wrześniu w ramach akcji SCA odbyła podróż do tamtejszego kraju, której głównym zamiarem było propagowanie tam edukacji i wspieranie budowy szkół. W listopadzie została ambasadorką SCA, w celu pomocy w promowaniu organizacji w Szwecji. Miesiąc wcześniej z kolei została nową patronką The World’s Children’s Prize. W grudniu brała udział w Musikhjälpen, który jest projektem organizowanym corocznie przez szwedzką telewizję publiczną i radio, podczas którego zbierane są pieniądze na określony cel. W tej edycji fundusze zostały przekazane na pomoc kobietom ciężarnym. Loreen, uczestnicząc w projekcie, przeznaczyła na aukcję swój prywatny koncert oraz możliwość spędzenia z sobą całego dnia. Ponadto 13 grudnia wystąpiła w Göteborgu, gdzie odbywała się akcja i wykonała piosenkę „Fix You” z repertuaru Coldplay.

  Globen (Ericsson Globe, wcześniej Stockholm Globe Arena) – szwedzka arena narodowa osadzona w dzielnicy Johanneshov, w południowym Sztokholmie. Globen to miejsce rozgrywania zawodów sportowych, głównie hokejowych, także tenisowych (m.in. If Stockholm Open) i lekkoatletycznych. Jest również areną, na które odbywały się różnego rodzaju wydarzenia kulturalne oraz muzyczne. Stockholm Globe Arena została wybudowana z myślą o mistrzostwach świata w hokeju na lodzie mężczyzn. Oddano ją do użytku 19 lutego 1989. Był to największy sferyczny budynek na świecie.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  W styczniu 2014 wzięła udział w jednym z odcinków programu Sápmi Sessions, w którym znani szwedzcy artyści udają się na północ kraju, aby rozpocząć współpracę z wykonawcą z populacji Lapończyków. Wcześniej nieznający się uczestnicy mają trzy dni na stworzenie i nagranie wspólnie piosenki. Wraz z Loreen w programie wystąpiła Ingá-Máret Gaup-Juuso, a efektem ich współpracy był utwór pod tytułem „Son”. W kwietniu artystka wyruszyła w trasę koncertową pod nazwą Tour XIV, obejmującą koncerty w różnych miastach Europy. Latem ponownie została nominowana do nagród Rockbjörnen, w trzech kategoriach: Najlepsza szwedzka piosenka („Son”), Najlepszy koncert (Gröna Lund) oraz Najlepsi fani. We wrześniu wystąpiła podczas rozdania nagród Eurasian Music Awards w Ałmaty w Kazachstanie.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Sveriges Television AB (SVT) - to publiczna telewizja w Szwecji. Powstała w 1979 po wydzieleniu od szwedzkiego radia publicznego. Nadaje SVT1, SVT2, SVT24, SVTB, SVTK, SVT1 HD, SVT2 HD, SVT Play, SVT World, SVT UR i dwanaście kanałów regionalnych. Oglądalność wszystkich kanałów wynosi 39%, chociaż są one popularniejsze wśród starszych widzów.

  Od 2015: Melodifestivalen i Ride[ | edytuj kod]

  Loreen podczas występu do Melodifestivalen 2017

  9 marca 2015 wydała singel „Paper Light (Higher)”. Dwa dni wcześniej premierowo zaprezentowała go w trakcie jednego z etapów Melodifestivalen 2015 w Helsingborgu. Piosenkę napisała i skomponowała sama wokalistka wraz z Tomem Liljegrenem i Alexem Rybergem. Utwór był notowany na 25. miejscu na szwedzkiej liście sprzedaży. 31 marca wystąpiła jako jeden z gości muzycznych podczas koncertu jubileuszowego Eurovision Song Contest’s Greatest Hits przygotowanego przez brytyjską telewizję BBC z okazji 60-lecia istnienia Konkursu Piosenki Eurowizji. W trakcie widowiska zaprezentowała utwór „Euphoria”. W maju była gwiazdą Life Ball, odbywającej się w Wiedniu międzynarodowej imprezy charytatywnej na rzecz osób chorych na HIV i AIDS. 14 sierpnia ukazał się jej następny singel „I’m in It with You” autorstwa artystki. Natomiast w grudniu premierę miał pierwszy szwedzkojęzyczny singel wokalistki – „Under ytan”, będący coverem piosenki Uno Svenningssona.

  Must Be the Music. Tylko muzyka – program typu talent show emitowany na kanale Polsat na licencji telewizji Sky One. Premiera miała miejsce 5 marca 2011 roku.Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).

  W listopadzie 2016 ogłoszono, że weźmie udział w szwedzkich eliminacjach eurowizyjnych Melodifestivalen 2017 z utworem „Statements”. W wywiadach tłumaczyła, że utwór opowiada o tym, iż „powinniśmy ruszyć do działania w sprawie pomocy innym, a nie siedzieć w domu, wypisując w internecie jak to nam przykro, chociaż tak naprawdę udajemy, gdyż to modne i nie czujemy zagrożenia”. Choć była faworytką do wygrania całego Melodifestivalen, 25 lutego 2017 po występie w Skellefteå w czwartym półfinale preselekcji i przeszła do organizowanego tydzień później koncertu „drugiej szansy”, z którego nie awansowała do finału. Singiel „Statements” dotarł do 13. miejsca na szwedzkiej liście sprzedaży.

  20. gala rozdania nagród MTV Europe Music Awards odbyła się 11 listopada 2012 we Frankfurcie nad Menem. Galę prowadziła niemiecka modelka Heidi Klum.The X Factor – międzynarodowy format telewizyjny typu talent show, oparty na licencji brytyjskiej stacji telewizyjnej BBC Worldwide. Zadebiutował we wrześniu 2004 na kanale BBC One, również pod nazwą The X Factor.

  25 sierpnia nakładem wytwórni BMG Rights Management Scandinavia wydała minialbum pt. Nude, na którym znalazły się trzy piosenki, w tym m.in. dwa single „Body” oraz „Jungle”. W kolejnych miesiącach zaprezentowała jeszcze dwa single: „’71 Charger” i „Hate the Way I Love You”, a 24 listopada premierę miał jej drugi album studyjny pt. Ride. Płyta, zawierająca 10 kompozycji, dotarła do 31. miejsca na szwedzkiej liście sprzedaży.

  Aukcja internetowa – rodzaj aukcji przeprowadzanej za pośrednictwem Internetu. Punktem wyjścia jest zwykle cena wywoławcza, od której zaczyna się licytacja, czyli zgłaszanie przez potencjalnych nabywców coraz wyższej ceny za oferowany towar. Zakupu dokonuje podmiot, który w ramach licytacji zaproponuje najwyższą cenę.Synth pop (lub synthpop, znany też jako electropop lub technopop) – odmiana muzyki popularnej, charakteryzująca się szerokim wykorzystaniem syntezatorów, automatów perkusyjnych oraz rozmaitych efektów elektronicznych. Cechą charakterystyczną, tak samo jak w innych odmianach muzyki popularnej jest melodyjność oraz często tematyka miłosna przejawiająca się w tekstach.

  4 października 2019 wydała singel „Walk with Me”, a 29 lutego 2020 singel „Fiction Feels Good”.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Wigilia św. Jana, Noc Świętojańska – święto obchodzone w nocy z 23 na 24 czerwca w wigilię świętego Jana Chrzciciela, będące próbą zasymilowania przez chrześcijaństwo pogańskich obrzędów związanych z letnim przesileniem słońca. .
  Konkurs Piosenki Eurowizji 2012 – 57. edycja festiwalu, która odbyła się w Baku w Azerbejdżanie, dzięki wygranej duetu Ell & Nikki w 2011 roku. Wszystkie trzy koncerty zostały zorganizowane w Baku Crystal Hall, półfinały konkursu odbyły się 22 i 24 maja, a finał – 26 maja 2012 roku.
  Eurovision Song Contest’s Greatest Hits – telewizyjny koncert, zorganizowany wspólnie przez Europejską Unię Nadawców (EBU) oraz Brytyjską Korporację Nadawczą (BBC) z okazji 60. rocznicy Konkursu Piosenki Eurowizji. Nagranie koncertu odbyło się 31 marca 2015 roku na sali Hammersmith Apollo w Londynie.
  Niemcy biorą udział w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmują się dwie stacje telewizyjne: Norddeutscher Rundfunk (NDR) (transmisja półfinałów krajowych selekcji oraz Konkursu Piosenki Eurowizji) i Das Erste (ARD; transmisja finału selekcji oraz Konkursu Piosenki Eurowizji). Przed zjednoczeniem Niemiec państwo startowało na festiwalu jako RFN.
  Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.
  Hanower (niem. Hannover) – miasto w Niemczech, stolica kraju związkowego Dolna Saksonia (niem. Niedersachsen) oraz związku komunalnego Region Hanower. Leży nad rzeką Leine. Rozwinięty przemysł środków transportu (samochody, lokomotywy, wagony), elektrotechniczny (zakłady Telefunken), chemiczny, włókienniczy, gumowy Continental AG i spożywczy (czekolada). Siedziba Stowarzyszenia Krajowego (Landesverbände) Technisches Hilfswerk obejmującego swym zasięgiem landy Dolna Saksonia oraz Brema.
  Muzyka elektroniczna – muzyka tworzona głównie lub wyłącznie za pomocą elektrofonów (elektromechanicznych i elektronicznych instrumentów muzycznych) oraz urządzeń elektronicznych przetwarzających dźwięki pozamuzyczne lub generowane przez tradycyjne instrumenty akustyczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.175 sek.