Lord protektor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lord protektor (Lord Protector) – urząd państwowy w Anglii początkowo odpowiadający stanowisku interrexaregenta w innych krajach europejskich (Polsce, Francji), pochodzący od słowa protektorat – ochrona, nadzór i lord – najwyższej angielskiej arystokracji. W czasie pełnienia go przez Olivera Cromwella przekszałcił się w urząd stałej głowy państwa.

Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Państwo – organizacja posiadająca monopol na stanowienie i wykonywanie prawa na określonym terytorium. Posiada zdolność do nawiązywania i utrzymywania stosunków dyplomatycznych z innymi państwami. Państwo jest często mylone z narodem i krajem.

Lord protektor, podobnie jak jego odpowiednicy, wybierany był spośród najważniejszych dostojników w państwie lub z najbliższej rodziny zmarłego bądź niepełnoletniego króla. Jego uprawnienia i przywileje zbliżone były do tych, jakie posiadał suweren. Musiał się ich naturalnie zrzec zaraz po przejęciu pełni władzy przez nowego monarchę. Lord protektor miał przede wszystkim zapewnić porządek wewnątrz państwa, zapobiegać jego destabilizacji przez zamieszki i bunty wewnętrzne oraz być widocznym znakiem siły i stabilności Anglii na arenie międzynarodowej. Objęcie tego stanowiska przez Olivera Cromwella 16 grudnia 1653, 4 lata po ścięciu (głównie za sprawą właśnie Cromwella) Karola I Stuarta, miało być symbolem chwilowego stanu rzeczy, jaki wyniknął po latach wojny domowej i królobójstwie. Tytuł ten miał być również znakiem trwałości zdobyczy republiki, świadczyć o braku monarchistycznych zapędów i pokorze zarówno Cromwella, jak i jego następcy i syna, Richarda Cromwella. Za ich rządów urząd ten posiadał władzę niemal dyktatorską.

Regent – uprawniona osoba, sprawująca władzę w imieniu monarchy, gdy ten nie może wykonywać swoich obowiązków, np. z powodu małoletności, nieobecności w kraju lub poważnej choroby.Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.
Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej. Karol I Stuart (ur. 19 listopada 1600 w Dunfermline, Fife; zm. 30 stycznia 1649 w Londynie), król Anglii i Szkocji w latach 1625-1649, syn Jakuba I Stuarta, króla Anglii i Szkocji (jako Jakub VI) oraz Anny, córki króla Danii Fryderyka II. Karol był jedynym brytyjskim władcą, jaki został obalony i ścięty.
Reklama