• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Long Island - Bahamy

  Przeczytaj także...
  Encyklopedia PWN – encyklopedia internetowa, oferowana – bezpłatnie i bez konieczności uprzedniej rejestracji – przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Encyklopedia zawiera około 122 tysiące haseł i 5 tysięcy ilustracji.Arawak, Arawakowie - grupy etniczne Indian Ameryki Południowej, posługujące się językami z rodziny arawackiej (ang. arawakan).
  Turystyka – zjawisko przestrzennej ruchliwości ludzi, które związane jest z dobrowolną zmianą miejsca pobytu, środowiska i rytmu życia. Obejmuje całokształt stosunków i zjawisk związanych z ruchem turystycznym.

  Long Island – nizinna wyspa w środkowej części archipelagu wysp Bahama. Przez wyspę przebiega zwrotnik Raka.

  Zwrotnik Raka (zwrotnik północny) – równoleżnik znajdujący się na północnej półkuli Ziemi, wyznaczający najdalej na północ wysunięte miejsce, nad którym Słońce może znajdować się w zenicie. Dzieje się tak w czasie przesilenia czerwcowego (20-21 czerwca), kiedy półkula północna jest maksymalnie nachylona w kierunku promieni Słońca. Obecnie jest to 23°26′12.1″ szerokości geograficznej północnej. Bahamy (ang. Bahamas, Wspólnota Bahamów – Commonwealth of The Bahamas) – państwo wyspiarskie na Oceanie Atlantyckim.

  Wyspa nosiła pierwotnie nazwę używaną przez Arawaków – Yuma. Krzysztof Kolumb, który przybył na tę wyspę w 1492 r. nazwał ją Fernandina. Z czasem wyspa zyskała jednak nazwę Long Island, czyli „długa wyspa”. Zawdzięcza ją bardzo smukłemu kształtowi: przy długości około 80 mil, ma tylko około 4 mile szerokości. Ukształtowanie linii brzegowej jest bardzo urozmaicone. Znaleźć tam można zarówno skaliste klify z jaskiniami, oraz piaszczyste plaże. Podstawą gospodarki wyspy jest rybołówstwo i turystyka.

  Klif, faleza, urwisko brzegowe, brzeg wysoki – stroma, często pionowa ściana brzegu morskiego lub jeziornego, utworzona wskutek podmywania brzegu przez fale (procesu abrazji) zachodzącego u jej podstawy na styku z platformą abrazyjną.Rybołówstwo – gałąź gospodarki obejmująca pozyskiwanie (połów) ryb i innych zwierząt oprócz wielorybów (wielorybnictwo), między innymi skorupiaków i mięczaków (frutti di mare – owoce morza) oraz roślin wodnych w celach spożywczych. Organizmy te wydobywa się zarówno na morzach i oceanach, jak i w rzekach i jeziorach, w celu ich spożycia lub dalszego przetworzenia (przemysł rybny). Rybołówstwo dzieli się na przybrzeżne i pełnomorskie. Pierwotnie obok zbieractwa i łowiectwa stanowiło podstawę utrzymania się społeczeństw (mezolit).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Long Island, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-04-06].
  2. Long Island Discover more about: Long Island (ang.). The Official Site of The Bahamas. [dostęp 2014-02-08].
  3. Samuel I. Zeveloff: Raccoons: A Natural History. Washington, D.C.: Smithsonian Books, 2002. ISBN 978-1588340337.
  Krzysztof Kolumb, kat. Cristòfor Colom, wł. Cristoforo Colombo, hiszp. Cristóbal Colón (ur. prawdopodobnie między 25 sierpnia a 31 października 1451 w Genui, zm. 20 maja 1506 w Valladolid) – europejski żeglarz, podróżnik i nawigator, tercjarz franciszkański.
  Reklama

  Czas generowania strony: 1.253 sek.