• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Long Island

  Przeczytaj także...
  Indianie – najliczniejsza i najbardziej zróżnicowana z trzech – obok Inuitów (Eskimosów) i Aleutów – grup ludności tubylczej (rdzennej, autochtonicznej) zamieszkujących oba kontynenty amerykańskie, obejmująca – zarówno dawniej, jak i dziś – setki ludów, plemion i grup o bardzo różnym charakterze i stopniu rozwoju. W tradycyjnej antropologii zaliczani są do rasy żółtej.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Bitwa na Long Island – starcie zbrojne, które miało miejsce 27 sierpnia 1776 roku, w czasie kampanii nowojorskiej, podczas Amerykańskiej Wojny o Niepodległość.

  Long Islandwyspa u wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, w stanie Nowy Jork, częściowo w obrębie miasta Nowy Jork (dzielnice Brooklyn i Queens).

  Charakterystyka[]

  Jej powierzchnia wynosi 3567 km² i zamieszkuje ją obecnie ok. 7,4 mln osób. Long Island ma podłużny kształt – jej długość wynosi ok. 190 km, a szerokość nie przekracza 32 km.

  W języku potocznym nazwą Long Island określa się tylko hrabstwa Nassau i Suffolk. Dawniej wyspa ta nazywała się Paumonauk, co w jednym z lokalnych języków indiańskich mogło m.in. oznaczać „rybokształtna wyspa”. Po Indianach pozostało wiele nazw geograficznych oraz dwa stanowe rezerwaty zamieszkałe przez Indian – Poospatuck oraz Shinnecock, położone w hrabstwie Suffolk.

  Brooklyn – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku, oraz hrabstwo (county), w stanie Nowy Jork, o nazwie Kings. W 2010 roku liczył ok. 2 505 000 mieszkańców, co daje największą populację ze wszystkich okręgów Nowego Jorku.Rezerwat Poospatuck – stanowy rezerwat Indian w gminie Mastic, w hrabstwie Suffolk, w amerykańskim stanie Nowy Jork. Według spisu ludności w 2000 r. liczył 271 mieszkańców (w 80% – tubylczych Amerykanów).

  Long Island znana jest z długich, mierzejowych plaż (szczególnie na południowym wybrzeżu), stanowiących tradycyjne miejsce wypoczynku letniego dla nowojorczyków. Najbardziej znaną jest Jones Beach. Dawne miasteczka i miejscowości rybackie przekształciły się w lokalne kurorty.

  Na Long Island jest położone słynne Hamptons tj. grupa ekskluzywnych miejscowości nad oceanem (rejony Southampton i East Hampton). Swoje letnie rezydencje mają tam bogaci nowojorczycy m.in. projektant Tommy Hilfiger.

  Thomas Jacob Hilfiger (ur. 24 marca 1951 w Elmirze, Nowy Jork), amerykański projektant mody i twórca marek "Tommy Hilfiger" oraz "Tommy".Wyspa – trwały fragment lądowej powierzchni Ziemi, który jest otoczony ze wszystkich stron wodą. Wyspy istnieją więc na rzekach, jeziorach, stawach, morzach i oceanach. Mała wyspa to wysepka. Za wyspy nie uznaje się ruchomych ławic piaszczystych ani obszarów lądu zalewanych podczas przypływów.

  Zobacz też[]

 • Bitwa na Long Island • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Queens – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku, oraz hrabstwo (county), w stanie Nowy Jork, o tej samej nazwie.
  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  Mierzeja – przedłużenie zasadniczego lądu stałego lub jego półwyspu, usypane przez morskie fale przybrzeżne, tworzące piaszczystą barierę oddzielającą zalew lub zatokę od morza. Tworzą ją jeden lub dwa półwyspy oraz ewentualnie znajdujące się w linii mierzei wyspy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.