• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • London Philharmonic Orchestra

  Przeczytaj także...
  Saffron Walden - miasto we wschodniej Anglii w hrabstwie Essex. Położone 19 km na północ od Bishop Stortford i lotniska Londyn Stansted oraz 24 km na południe od Cambridge. Liczba mieszkańców przekracza 15 000 osób. Miasto słynęło w XVI i XVII wieku z uprawy na skalę przemysłową szafranu (krokusów, ang. Saffron).Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Brighton – miasto w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym East Sussex, w jednolitej jednostce administracyjnej (unitary authority) Brighton and Hove, położone nad kanałem La Manche. Zamieszkuje je obecnie 155 919 osób. Jest to ważny ośrodek przemysłowy (elektronika) i kulturalno-naukowy. Znajdujący się tutaj University of Sussex jest w czołówce najlepszych uniwersytetów Wielkiej Brytanii. Ponadto w Brighton znajduje się jeszcze jedna uczelnia wyższa i politechnika.
  London Philharmonic Orchestra (2010)
  Royal Festival Hall

  The London Philharmonic Orchestra (LPO) – Londyńska Orkiestra Filharmonicznabrytyjska orkiestra z siedzibą w Royal Festival Hall w londyńskim Southbank Centre. Jedna z ważniejszych orkiestr Zjednoczonego Królestwa.

  Orkiestra została założona przez Thomasa Beechama w 1932 roku i swój pierwszy koncert dała w dniu 7 października tego samego roku w londyńskiej Queen's Hall. Od tego czasu kierowało nią wielu wybitnych dyrygentów, w tym: Adrian Boult, Bernard Haitink, Georg Solti, Klaus Tennstedt, Kurt Masur.

  Eastbourne - miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia), w hrabstwie East Sussex, nad cieśniną La Manche. Około 92,1 tys. mieszkańców.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Obecnym głównym dyrygentem orkiestry jest Władimir Jurowski, powołany w 2007 roku. W lipcu 2019 roku Edward Gardner został ogłoszony kolejnym głównym dyrygentem orkiestry. Obejmie stanowisko, gdy kadencja Jurowskiego dobiegnie końca we wrześniu 2021 roku.

  Oprócz występów koncertowych i realizacji przedstawień operowych w Wielkiej Brytanii i na świecie, zespół nagrywa również ścieżki dźwiękowe do filmów i gier wideo, posiada własną wytwórnię płytową, propaguje muzykę w szkołach i lokalnych społecznościach.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

  London Philharmonic Orchestra występuje na stałe w Royal Festival Hall od momentu jego otwarcia w 1951 roku. Posiada także stałe siedziby w: Brighton, Eastbourne, Saffron Walden. Od 1964 roku uczestniczy w letnim festiwalu muzyki operowej Glyndebourne Festival Opera. Wydarzeniami są jej liczne koncerty za granicą. Orkiestra odwiedziła już m.in.: Koreę Południową, Tajwan, Chiny, Belgię Francję, Niemcy, Holandię, Hiszpanię, Grecję, Szwajcarię, Stany Zjednoczone.

  Royal Festival Hall (z ang. Królewska Sala Festiwalowa) w Londynie to budynek przeznaczony muzyce, położony w Southbank Centre. Znajduje się na południowym brzegu Tamizy obok mostu Hungerford. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. London Philharmonic Orchestra (ang.). London Philharmonic Orchestra, 2020. [dostęp 2020-04-26].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona oficjalna (ang.)
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Warto wiedzieć że... beta

  Orkiestra – duży zespół instrumentalny, liczący zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu, a nawet ponad stu instrumentalistów. W celu synchronizacji gry takiej ilości wykonawców w orkiestrze potrzebny jest dyrygent.
  Władimir Michajłowicz Jurowski (ros. Владимир Михайлович Юровский; ur. 4 kwietnia 1972 w Moskwie) – rosyjski dyrygent. Urodził się w muzykalnej rodzinie żydowskiej. Jest Synem dyrygenta Michaiła Jurowskiego. Wnuk radzieckiego kompozytora Władimira Jurowskiego. Jego pradziadek Dawid Błok także był dyrygentem.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Sir Thomas Beecham (ur. 29 kwietnia 1879 w St Helens, zm. 8 marca 1961 w Londynie) – jeden z najbardziej wpływowych i znaczących brytyjskich dyrygentów epoki, biznesmen.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Festiwal operowy w Glyndebourne – pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie powstałe z prywatnej inicjatywy, którego pomysłodawcą był kapitan John Christie, letni festiwal operowy odbywający się w Glyndebourne w hrabstwie Sussex w Anglii.
  National Library of Australia (pol. Biblioteka Narodowa Australii) – australijska biblioteka narodowa w Canberrze, założona w 1960 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.