• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • London Borough of Merton  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Southern – brytyjski przewoźnik kolejowy, posiadający koncesję na obsługę tras podmiejskich i regionalnych w południowej Anglii. Pierwszy okres koncesyjny rozpoczął się w październiku 2000 i trwał do roku 2009, po czym firma uzyskała jego przedłużenie do lipca 2015. Firma zarejestrowana jest pod nazwą New Southern Railway Ltd. W latach 2000-2004 działała pod marką South Central, a od 2004 jako Southern. Jej udziałowcami, za pośrednictwem swojej spółki Govia, są brytyjska Go-Ahead Group i francuski Keolis. 22 czerwca 2008 firma przejęła obsługę linii łączącej lotnisko Gatwick z centrum Londynu. Trasa ta jest sygnowana marką Gatwick Express.Wimbledon – węzłowa stacja kolejowa, stacja metra i zarazem pętla tramwajowa na terenie London Borough of Merton. Kolejowa część stacji jest obsługiwana przez przewoźników South West Trains (który pełni też rolę administratora stacji), First Capital Connect i Southern. W ciągu roku korzysta z niej ok. 15,8 mln pasażerów. W sieci metra stacja należy do District Line i obsługuje ok. 15.1 mln pasażerów rocznie. Stacja należy też do sieci tramwajowej Tramlink, gdzie stanowi pętlę linii 3.
  New Wimbledon Theatre
  Wimbledon Windmill Museum

  London Borough of Merton – jedna z 32 gmin Wielkiego Londynu położona w jego południowej części. Wraz z 19 innymi gminami wchodzi w skład tzw. Londynu Zewnętrznego. Władzę stanowi Rada Gminy Merton (ang. Merton Council). Na terenie gminy rozgrywany jest najstarszy i najbardziej prestiżowy turniej tenisowy na świecie Championships, Wimbledon.

  Hugh Lawrence Doherty (ur. 8 października 1875 w Londynie, zm. 21 sierpnia 1919 w Broadstairs) – brytyjski tenisista, zwycięzca Wimbledonu i US Open w grze pojedynczej i podwójnej, zdobywca Pucharu Davisa, mistrz olimpijski.Robert Oliver Reed (ur. 13 lutego 1938 w Wimbledonie, zm. 2 maja 1999 w Valetcie) − angielski aktor filmowy i telewizyjny.

  Historia[ | edytuj kod]

  Gminę utworzono w 1965 roku na podstawie ustawy London Government Act 1963 z obszarów Mitcham (ang. Municipal Borough of Mitcham) utworzonego w 1934 roku, Wimbledon (ang. Municipal Borough of Wimbledon) utworzonego w 1905 roku oraz Merton and Morden (ang. Merton and Morden Urban District) utworzonego w 1907 roku.

  Wielki Londyn (ang. Greater London) – region administracyjny w południowo-wschodniej Anglii obejmujący miasto Londyn. Region zajmuje powierzchnię 1579 km² i liczy około 8 173 900 mieszkańców. Rozciągłość południkowa Wielkiego Londynu wynosi 46 km, a równoleżnikowa 58 km, co czyni go jednym z największych obszarowo miast świata.Reginald Frank Doherty, Reggie Doherty (ur. 14 października 1872 w Londynie, zm. 29 grudnia 1910 w Kensington) – brytyjski tenisista, zwycięzca Wimbledonu w grze pojedynczej i podwójnej, zwycięzca US Open w grze podwójnej, zdobywca Pucharu Davisa, mistrz olimpijski.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Chrześcijaństwo, chrystianizm (gr. Χριστιανισμóς, łac. Christianitas) – monoteistyczna religia objawienia, bazująca na nauczaniu Jezusa Chrystusa zawartym w kanonicznych ewangeliach. Jej wyznawcy uznają w nim obiecanego Mesjasza i Zbawiciela, który ustanowił Królestwo Boże poprzez swoje Zmartwychwstanie. Kanon wiary chrześcijańskiej został spisany w Nowym Testamencie i przekazywany jest przez Kościoły.
  South Wimbledon - stacja metra londyńskiego położona w dzielnicy Merton. Została otwarta w 1926. Projektantem stacji był Charles Holden. Zatrzymują się na niej pociągi Northern Line. Obecnie korzysta z niej ok. 3,7 mln pasażerów rocznie. Leży na granicy trzeciej i czwartej strefy biletowej.
  Islam (arab. الإسلام ; al-islām) – religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie. Świętą księgą islamu jest Koran, a zawarte w niej objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Boga do ludzi.
  Buddyzm (inna nazwa to: sanskr. Buddha Dharma; pāli. Buddha Dhamma lub Buddha Sasana – "Nauka Przebudzonego") – nonteistyczny system filozoficzny i religijny, którego założycielem i twórcą jego podstawowych założeń był żyjący od około 560 do 480 roku p.n.e. Siddhārtha Gautama (pāli. Siddhattha Gotama), syn księcia z rodu Śākyów, władcy jednego z państw-miast w północnych Indiach. Buddyzm bywa zaliczany do religii dharmicznych oraz do religii nieteistycznych.
  Robert Graves (ur. 24 lipca 1895 w Wimbledonie, zm. 7 grudnia 1985 w Dejà, Majorka) – angielski poeta, prozaik i badacz mitologii. Syn irlandzkiego pisarza Alfreda Gravesa.
  Royal Borough of Kingston upon Thames – jedna z 32 gmin Wielkiego Londynu położona w jego południowo-zachodniej części. Wraz z 19 innymi gminami wchodzi w skład tzw. Londynu Zewnętrznego. Władzę stanowi Rada Gminy Kingston upon Thames (ang. Kingston upon Thames Council).
  Colliers Wood - stacja metra londyńskiego położona w dzielnicy Merton. Została otwarta w 1926. Projektantem stacji był Charles Holden. Zatrzymują się na niej pociągi Northern Line. Obecnie korzysta z niej ok. 5,2 mln pasażerów rocznie. Należy do trzeciej strefy biletowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.326 sek.