London Borough of Croydon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Okręgi wyborcze w Croydon
Fairfield Halls
Croydon Parish Church
Addington Palace

London Borough of Croydon – jedna z 32 gmin Wielkiego Londynu położona w jego południowej części. Wraz z 19 innymi gminami wchodzi w skład tzw. Londynu Zewnętrznego. Władzę stanowi Rada Gminy Croydon (ang. Croydon Council).

Bitwa o Anglię – kampania powietrzna głównie nad południową i centralną Anglią, toczona między niemieckim lotnictwem Luftwaffe a brytyjskim RAF w czasie II wojny światowej, w okresie od 10 lipca do 31 października 1940 roku. Określana jest też jako bitwa o Wielką Brytanię, zwłaszcza w historiografii brytyjskiej (Battle of Britain). Była to pierwsza kampania, toczona wyłącznie za pomocą lotnictwa.London Borough of Merton – jedna z 32 gmin Wielkiego Londynu położona w jego południowej części. Wraz z 19 innymi gminami wchodzi w skład tzw. Londynu Zewnętrznego. Władzę stanowi Rada Gminy Merton (ang. Merton Council). Na terenie gminy rozgrywany jest najstarszy i najbardziej prestiżowy turniej tenisowy na świecie Championships, Wimbledon.

Historia[ | edytuj kod]

Gminę utworzono w 1965 roku na podstawie ustawy London Government Act 1963 z obszarów Coulsdon and Purley (ang. Coulsdon and Purley Urban District) utworzonego w 1915 roku i Croydon (ang. County Borough of Croydon) utworzonego w 1889 roku. Z Croydon do Wandsworth kursowała Surrey Iron Railway pierwsza kolej użytku publicznego na świecie (dla przewozu towarów), zamknięta w 1856 roku. Na terenie Croydon znajdowały się jedne z głównych lotnisk na których stacjonowaly dywizjony strzegące Londyn w trakcie Bitwy o Anglię - RAF Station Kenley (Kenley Aerodrome) i Croydon Airport.

Norwood Junction - stacja kolejowa w Londynie, na terenie London Borough of Croydon. Jest zarządzana przez London Overground, które obsługuje ją jako część East London Line. Ponadto na stacji zatrzymują się pociągi firmy Southern. W roku statystycznym 2007/08 ze stacji skorzystało ok. 2,81 mln pasażerów.James Sant (ur. 23 kwietnia 1820 w Croydon, zm. 2 lipca 1916 w Londynie) – angielski malarz wiktoriański, od 1870 członek Royal Academy.

Geografia[ | edytuj kod]

Gmina Croydon ma powierzchnię 86,52 km², graniczy od północy z Lambeth, od północnego wschodu w obrębie jednego skrzyżowania z Southwark, od zachodu z Merton i Sutton, od wschodu z Bromley, zaś od południa kolejno z dystryktami Reigate and Banstead i Tandridge w hrabstwie Surrey.

W skład gminy Croydon wchodzą następujące obszary:

Wielki Londyn (ang. Greater London) – region administracyjny w południowo-wschodniej Anglii obejmujący miasto Londyn. Region zajmuje powierzchnię 1579 km² i liczy około 8 173 900 mieszkańców. Rozciągłość południkowa Wielkiego Londynu wynosi 46 km, a równoleżnikowa 58 km, co czyni go jednym z największych obszarowo miast świata.Chrześcijaństwo, chrystianizm (gr. Χριστιανισμóς, łac. Christianitas) – monoteistyczna religia objawienia, bazująca na nauczaniu Jezusa Chrystusa zawartym w kanonicznych ewangeliach. Jej wyznawcy uznają w nim obiecanego Mesjasza i Zbawiciela, który ustanowił Królestwo Boże poprzez swoje Zmartwychwstanie. Kanon wiary chrześcijańskiej został spisany w Nowym Testamencie i przekazywany jest przez Kościoły.

Gmina dzieli się na 24 okręgi wyborcze które nie pokrywają się dokładnie z podziałem na obszary, zaś mieszczą się w trzech rejonach tzw. borough constituencies – Croydon South, Croydon Central i Croydon North.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Havelock Ellis (ur. 2 lutego 1859, zm. 8 lipca 1939) - brytyjski lekarz i reformator społeczny. Jeden z twórców nowoczesnej seksuologii, autor pojęcia narcyzmu. Do badań w zakresie seksuologii skłoniły go własne problemy seksualne (wytrysk przedwczesny).
Islam (arab. الإسلام ; al-islām) – religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie. Świętą księgą islamu jest Koran, a zawarte w niej objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Boga do ludzi.
Buddyzm (inna nazwa to: sanskr. Buddha Dharma; pāli. Buddha Dhamma lub Buddha Sasana – "Nauka Przebudzonego") – nonteistyczny system filozoficzny i religijny, którego założycielem i twórcą jego podstawowych założeń był żyjący od około 560 do 480 roku p.n.e. Siddhārtha Gautama (pāli. Siddhattha Gotama), syn księcia z rodu Śākyów, władcy jednego z państw-miast w północnych Indiach. Buddyzm bywa zaliczany do religii dharmicznych oraz do religii nieteistycznych.
Alison Carroll (ur. 27 marca 1985 w Londynie) – angielska gimnastyczka i modelka, od 2008 roku będąca oficjalnym wcieleniem Lary Croft.
Anne Clark (ur. 14 maja 1960 w Croydon w Londynie) - angielska poetka i autorka piosenek. Jej pierwsze nagrania to The Sitting Room w 1982. Dotychczas wydała ponad tuzin albumów.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Metro w Londynie (ang. London Underground, potocznie the Tube) – system lokalnych linii kolejowych przebiegających w podziemnych tunelach oraz na powierzchni, obsługujących większość obszaru Wielkiego Londynu. Jest najstarszym metrem na świecie, pierwsi podróżni skorzystali z niego 10 stycznia 1863 roku. Pomimo angielskiej nazwy, wskazującej na podziemne położenie, jedynie ok. 45% długości tras znajduje się pod ziemią.

Reklama