• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • London - Kanada

  Przeczytaj także...
  Autostrada 401 (ang. Highway 401, oficjalnie Macdonald-Cartier Freeway) – autostrada w Kanadzie, w południowo-zachodniej części prowincji Ontario. Przebiega od Windsor (miasta na granicy ze Stanami Zjednocznymi), przez London, Kitchener, Toronto i Kingston do granicy z prowincją Quebec niedaleko od Montrealu, gdzie łączy się z autostradą 20. Długość wynosi 825.1 km. Jest jedną z najważniejszych arterii transportowych Kanady. Jej odcinek w Toronto należy do najszerszych (9 pasów ruchu w każdą stronę, z tego 4 pasy ekspresowe i 5 równolegle biegnących, oddzielonych pasów zbiorczych) i najbardziej ruchliwych na świecie.Prowincja — w Kanadzie to (obok terytorium) podstawowa jednostka administracyjna i polityczna w federacyjnej strukturze administracyjnej i politycznej Kanady.
  Ontario – prowincja Kanady. Ontario jest najludniejszą i najprężniejszą ekonomicznie częścią Kanady. W granicach Ontario znajduje się stolica Kanady Ottawa, największe miasto Kanady Toronto, a także największa aglomeracja tzw. Golden Horseshoe. W 1855 stacjonujący tam żołnierze angielskiej armii wymyślili hokej na lodzie.

  Londonmiasto w Kanadzie w prowincji Ontario, położone na południowy zachód od Toronto, nad rzeką Thames. London jest 11. co do liczby mieszkańców miastem Kanady i jednym z największych ośrodków przemysłowych prowincji Ontario.

  Liczba mieszkańców London wynosi 363 448. Język angielski jest językiem ojczystym dla 77,8%, francuski dla 1,5% mieszkańców (2006). Polacy stanowią 4.4% mieszkańców miasta.

  Autostrada 402 (ang. Highway 402) - autostrada w Kanadzie, w południowo-zachodniej części prowincji Ontario. Przebiega od Sarnia (miasta na granicy ze Stanami Zjednocznymi) do London, gdzie łączy się z autostradą 401. Na zachodnim końcu przez graniczny most na rzece St. Clair łączy się z amerykańskimi autostradami I-69 i I-94. Długość wynosi 103 km. Budowę autostrady zakończono w 1982.Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.

  Historia[]

  Katedra św. Piotra w London

  Miasto zostało wytyczone w 1826 jako stolica Dystryktu London w wyniku postępującej europejskiej kolonizacji terenów na północ od jeziora Erie, wcześniej zamieszkanych przez indiański szczep Odżibwejów. W latach 30. XIX wieku miał miejsce duży napływ imigrantów z Europy do południowo-zachodniego Ontario (wtedy Górnej Kanady), w wyniku którego liczba ludności miasta szybko rosła. W wyniku rebelii w Kanadzie w 1837 w mieście zakwaterowano największy brytyjski garnizon w prowincji na zachód od Toronto, co dało miastu reputację miasta garnizonowego. W latach 40. XIX wieku miasto dynamicznie się rozwijało, a w 1854 dotarła do niego pierwsza linia kolejowa.

  Deventer – miasto we wschodniej Holandii, w prowincji Overijssel, nad rzeką IJssel, w pobliżu Apeldoorn. W XVII wieku ośrodek wydobycia i wytopu rud żelaza. Około 97 tys. mieszkańców.Odżibwejowie lub Czipewejowie (ang. Ojibwa, Ojibwe, Ojibway, Chippewa) – nazwa własna Anishinabe (Anishinaubag, Neshnabek, Mississauga, spotykane inne nazwy spolszczone: Odżibueje, Czipeweje, Odżibwa, Odżibwe, Chipewa, Chipewe, Hakatonwan) – Indianie Ameryki Północnej, najliczniejsze plemię obszaru Wielkich Jezior. Odżibwejowie (sami preferują nazwę Ojibwa) są trzecią co do wielkości grupą Indian amerykańskich. Nazwa "Ojibwa" pochodziła od algonkińskiego "kurczyć przez przypiekanie" i oznaczała charakterystyczne szwy wypalane na mokasynach i odzieży Anishinabe. "Chippewa" jest zniekształconą nazwą "Ojibwa".

  W 1855 otrzymało prawa miejskie, licząc wtedy około 10 tys. mieszkańców.

  Edukacja[]

 • Uniwersytet Zachodniego Ontario
 • Transport[]

  Przez miasto przebiegają autostrady 401 i 402.

  Sport[]

 • London Knights – klub hokejowy
 • Miasta partnerskie[]

 • Holandia Deventer
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona miasta • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Toronto – największe miasto Kanady położone w południowej części prowincji Ontario, której jest stolicą. Miasto pełni funkcję ekonomicznej i kulturalnej stolicy Kanady. W mieście Toronto mieszka 5 915 386 ludzi (2011).
  Górna Kanada (ang. Upper Canada, fr. Haut-Canada) – prowincja brytyjska istniejąca od 1791 do 1841 utworzona przez podział prowincji Quebec. Obszar jej zajmował północną część niziny rozciągającej się wzdłuż górnego biegu Rzeki Świętego Wawrzyńca, jezior Ontario, Erie, Zatoki Georgian i Jeziora Huron i obejmował południową część dzisiejszej prowincji Ontario.
  Rebelie w Kanadzie w 1837 roku – wybuchy niezadowolenia społecznego wobec rządów gubernatorów brytyjskich wspieranych przez konserwatywne koła uprzywilejowanych klas wyższych kolonii. W Górnej Kanadzie taką grupę nacisku nazywano Family Compact – porozumieniem rodzin, a w Dolnej Kanadzie Château Clique – kliką pałacową. Postulaty rebeliantów były dużo dalej idące niż umiarkowanych reformatorów skupionych wokół Responsible Government ("odpowiedzialny rząd" – odpowiedzialny w sensie umiarkowany). Rebelianci dążyli do obalenia kolonialnych rządów brytyjskich oraz utworzenia republiki na wzór USA. Rebelia w Górnej Kanadzie pod wodzą Williama Mackenzie i rebelia patriotyczna w Dolnej Kanadzie pod wodzą Louisa Papineau miały podobne przyczyny i przebieg. W Dolnej Kanadzie – Quebecu, oprócz aspektów gospodarczych, społecznych i politycznych doszły jeszcze religijne i narodowe, jako że, przedstawiciele Château Clique, dążyli do zmian tradycyjnych francuskich norm prawnych i zastąpienia ich brytyjskimi, oraz ograniczenia wpływów Kościoła katolickiego.
  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.
  Uniwersytet Zachodniego Ontario (ang. University of Western Ontario, potocznie zwany UWO lub Western) to uniwersytet działający w kanadyjskim mieście London, w prowincji Ontario. Ma 1164 wykładowców i prawie 29 tys. studentów. Założony 7 marca 1878 roku, jest jednym z najstarszych uniwersytetów w Kanadzie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.