• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lomografia

  Przeczytaj także...
  Praga (czes. i słow. Praha, niem. Prag) – stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego.Smiena 8M – radziecki małoobrazkowy kompaktowy aparat fotograficzny produkowany w latach 1970-1995, będący de facto unowocześnioną technologicznie i estetycznie modyfikacją aparatu Smiena 9.
  Łomo – marka radzieckich aparatów fotograficznych produkowanych od roku 1983 przez zakłady optyki precyzyjnej OAO Łomo z Leningradu. Charakterystyczną cechą modelu LK-A (Łomo-Kompakt-Automat) była niska cena, małe wymiary 107 × 68 × 43,5 mm, mała masa 250 g oraz nieskomplikowana obsługa, którą umożliwiała elektronicznie sterowana migawka sprzężona z układem pomiaru warunków naświetlania. Ustawienia sprowadzały się jedynie do ustawienia odległości i czułości filmu. Dzięki tym cechom firmie Łomo udało się sprzedać ponad 250 tys. sztuk aparatu, którego produkcję zarzucono pod koniec lat 80.
  Zdjęcie łomograficzne z wykorzystaniem obiektywu typu „rybie oko”

  Lomografia, łomografia – powstały na początku lat 90. XX w. w Wiedniu nurt w fotografii polegający na użyciu starych, tradycyjnych aparatów kompaktowych, przeważnie produkcji radzieckiej. Nazwa nurtu pochodzi od nazwy radzieckiej marki Łomo. Liczebność nurtu ocenia się na 500 000 osób.

  Lensbaby – firma ze Stanów Zjednoczonych, produkująca sprzęt optyczny do aparatów fotograficznych. Głównymi produktami są obiektywy manualne zapewniające różnego rodzaju kreatywne efekty. Do najbardziej znanych obiektywów są te zapewniające efekt pochylenia znane z obiektów typu Tilt-shift. Diana – aparat fotograficzny do fotografii średnioformatowej, wykonany w całości z tworzywa sztucznego. Aparat ten po raz pierwszy pojawił się w Japonii w 1960 roku i był produkowany przez wielką fabrykę wyrobów plastikowych w Kowloon w Hongkongu. Był to bardzo tani aparat fotograficzny.

  Mimo że lomografia to przede wszystkim aparaty analogowe, istnieją także obiektywy z plastikowych aparatów takich jak Holga czy Diana przeznaczone do aparatów cyfrowych.

  Historia[ | edytuj kod]

  Nurt zrodził się na początku lat dziewięćdziesiątych, podczas wycieczki austriackich studentów do Pragi. Odkryli oni w jednym z komisów radziecki aparat fotograficzny Lomo LC-A. Po wywołaniu zdjęć, stwierdzili, że odznaczają się zupełnie inną, nieprzystającą do współczesności jakością i walorami artystycznymi. Lomografia szybko przerodziła się w nurt, którym fascynuje się wielu artystów, w tym np. Robert Redford.

  Rybie oko – obiektyw fotograficzny, zwany również z ang. "fisheye", o nieskorygowanej dystorsji, objawiającej się w tym przypadku beczkowatymi zniekształceniami obrazu. Wyróżniane są dwa rodzaje tego typu obiektywów: kołowe (obraz stanowi koło w kadrze) i pełnoklatkowe (obraz zajmuje całą powierzchnię kadru). Jako rybie oko wykonywane są najczęściej obiektywy o bardzo szerokim kącie widzenia, rzędu 180°–220°.Fotografia (gr. φως, phōs, D. phōtós – światło; gráphō – piszę, graphein – rysować, pisać; rysowanie za pomocą światła) – zbiór wielu różnych technik, których celem jest zarejestrowanie trwałego, pojedynczego obrazu za pomocą światła. Potoczne znaczenie zakłada wykorzystanie układu optycznego, choć nie jest to konieczne – fotografia otworkowa, rayografia.

  Istota nurtu[ | edytuj kod]

  Smiena 8M, typowy aparat wykorzystywany w łomografii

  Zdjęcia tworzone w duchu łomo wyróżniają się dowolną tematyką oraz charakterystyczną estetyką obrazu, wynikającą z niskiej jakości sprzętu fotograficznego. Ruch lomograficzny kieruje się dziesięcioma zasadami:

  Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.Charles Robert Redford Jr., lepiej znany jako Robert Redford (ur. 18 sierpnia 1936 w Santa Monica) – amerykański aktor, reżyser i producent filmowy.
  1. Gdziekolwiek idziesz, weź Lomo ze sobą;
  2. Rób zdjęcia o każdej porze dnia i nocy;
  3. Lomo stanowi część Twojego życia;
  4. „Pstrykaj z biodra”;
  5. Fotografuj przedmioty z jak najmniejszej odległości;
  6. Nie myśl!;
  7. Bądź szybki!;
  8. Przed naciśnięciem spustu nigdy nie wiesz, co znajdzie się na zdjęciu;
  9. Po naciśnięciu spustu też nie będziesz tego wiedział;
  10. Nie przejmuj się zasadami i konwenansami obowiązującymi w tradycyjnej fotografii.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • aparat kompaktowy
 • Lensbaby
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. O lomografii (pol.). [dostęp 6 czerwca 2009]. [zarchiwizowane z tego adresu].
  2. Lomografia, Lomography, Łomografia... (pol.). [dostęp 6 czerwca 2009]. [zarchiwizowane z tego adresu].
  3. Górski 2013 ↓.
  4. All Smenas (ang.). [dostęp 6 czerwca 2009].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Przemysław Górski. O Lomografii — Konteksty Funkcjonowania Ruchu Lomograficznego. „Kultrura i Społeczeństwo”, s. 175-190, 2013. Uniwersytet Łódzki. 
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Międzynarodowe Towarzystwo Lomograficzne (en)
 • Aparat kompaktowy (ang. compact camera), zwany też kompaktem – typ popularnego aparatu fotograficznego o niewielkich rozmiarach, zwartej budowie i uproszczonej obsłudze. Typowy aparat kompaktowy wyposażony jest w niewymienny obiektyw (stałoogniskowy lub zmiennoogniskowy).Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Związek Radziecki, ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик [СССР], trb. Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, [SSSR]) – historyczne państwo socjalistyczne w Europie północnej i wschodniej oraz Azji północnej i środkowej.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.