• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lokomotywownia

  Przeczytaj także...
  Drezno (niem. Dresden, górnołuż. Drježdźany, czes. Drážďany, dawniej Drezdno) – miasto we wschodnich Niemczech na Pogórzu Zachodniosudeckim, położone nad Łabą, stolica kraju związkowego Saksonia. Aglomeracja drezdeńska liczy ok. 1,036 mln mieszkańców (2004).Wagonownia - nazwa jednostki organizacyjnej wraz z zespołem pomieszczeń i warsztatów przeznaczonych do przechowywania, konserwacji i naprawy wagonów kolejowych.
  PKP Cargo SA – operator kolejowych przewozów towarowych, funkcjonujący od 2001 roku. Do 30 października 2013 roku był publicznym operatorem kolejowych przewozów towarowych.
  Parowozownia w Dreźnie

  Lokomotywownia – nazwa jednostki organizacyjnej wraz z zespołem budynków i urządzeń, służących do obsługi lokomotyw, m.in. do ich napraw i stacjonowania. Nazwa zaczęła funkcjonować w miarę zmiany profilu obsługiwanego taboru przez byłe parowozownie.

  Tabor kolejowy – pojazdy kolejowe przystosowane do kursowania samodzielnie lub w składzie pociągu, przeznaczone do przewozu osób i rzeczy lub służące do prac remontowo-budowlanych i ratunkowych.PKP Intercity, PKP IC – spółka akcyjna grupy PKP, obsługująca kolejowe przewozy pasażerskie. Uruchamia pociągi kategorii: Express InterCity (EIC) i Twoje Linie Kolejowe (TLK). Oferuje przewozy w wagonach sypialnych i z miejscami do leżenia.

  W 1953 usamodzielniono wchodzące dotychczas w ich skład wagonownie. 1 lipca 1997 na bazie lokomotywowni oraz wagonowni utworzono 33 zakłady taboru; obecnie w strukturze spółki PKP Cargo SA. Z dniem 1 września 1999 liczbę zakładów taboru zmniejszono do 19.

  W 2008 szereg lokomotywowni, zlokalizowanych głównie w największych aglomeracjach, przekazano do PKP Intercity SA. 1 stycznia 2009 nastąpiła kolejna reorganizacja, konsolidująca jednostki terenowe PKP Cargo SA, liczbę zakładów taboru zmniejszono do 16, od 2011 do 10, zaś od 2014 7 zakładów spółki - w Gdyni, Katowicach, Lublinie, Poznaniu, Tarnowskich Górach, Warszawie i Wrocławiu.

  Parowozownia (potocznie: szopa, depo) - baza, zakład eksploatacji, zajezdnia lokomotyw parowych; zespół pomieszczeń i warsztatów oraz torów przeznaczonych do przechowywania i obsługiwania technicznego parowozów.Elektrowozownia – baza, zakład eksploatacji, zajezdnia; zespół pomieszczeń i warsztatów oraz torów przeznaczonych do przechowywania i obsługiwania technicznego lokomotyw elektrycznych.

  Zobacz też[]

 • Elektrowozownia
 • Parowozownia
 • Wagonownia • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.