Lokatorzy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Aktorzy
Agnieszka Michalska jako Krystyna Drewnowska
Olga Borys jako Zuzanna Śnieżanka
Michał Lesień jako Jacek Przypadek
Maciej Kowalewski jako Franciszek Stachyra
Ewa Szykulska jako Helena Bogacka
Marek Siudym jako Stanisław Bogacki
Andrzej Kopiczyński jako Roman Zagórny
Patrycja Szczepanowska jako Pola Gabryś
Andżelika Piechowiak jako Hanna Muszyńska
Małgorzata Lewińska jako Patrycja Cwał-Wiśniewska
Michał Milowicz jako Cezary Cwał-Wiśniewski
Katarzyna Figura jako Kalina Mikuła
Mariusz Drężek jako Adam Przypadek
Mirosław Krawczyk jako Edward Jabłoniec

Lokatorzy – polski serial komediowy emitowany od 6 lutego 2000 roku do 16 października 2005 roku w TVP1. Serial produkowany był od 1999 w gdańskim oddziale TVP. Na fabułę składają się zabawne losy czwórki przyjaciół i ich gospodarza, zajmujących jeden z domów w Warszawie.

Grażyna Szapołowska (ur. 19 września 1953 w Bydgoszczy) – polska aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna, w latach 1977–1984 i 2004–2011 aktorka Teatru Narodowego w Warszawie.Robert Józef Rozmus (ur. 19 stycznia 1963 w Korczynie koło Krosna) – polski aktor, prezenter telewizyjny, konferansjer i showman.

Scenariusz powstał na podstawie seriali: Man About the House, George and Mildred oraz Three's Company. Spin-offem serialu jest serial Sąsiedzi emitowany w latach 2003-2008.

Serial był emitowany wielokrotnie przez TVP1, TVP2, TVP Seriale.

Postacie w serialu[ | edytuj kod]

Przyjaciele i gospodarze[ | edytuj kod]

 • Krystyna Drewnowska (Agnieszka Michalska) – jedna z trzech lokatorów mieszkania na 1. piętrze domu, pochodzi z Ostrołęki. Mieszka razem z Zuzią w pokoju. Pracuje w kwiaciarni. Ma zdolność logicznego myślenia i analizowania trudnych sytuacji, z których nie raz wyciągała Jacka i Zuzię. Potrafi w inteligentny sposób pozbyć się niechcianych zalotników. W późniejszym czasie wzięła ślub i wyprowadziła się z domu.
 • Zuzanna Śnieżanka (Olga Borys) – lokatorka mieszkania na 1. piętrze, pochodzi z Jeleniej Góry. Z początku pracowała jako sekretarka, a później recepcjonistka w klinice. Niezbyt inteligentna, ale urocza, bardzo wrażliwa i emocjonalna. Cechą charakterystyczną Zuzi był jej głośny, nietypowy śmiech. Wyprowadziła się z mieszkania, bo wyjechała do Kenii, by pomagać leczyć małe dzieci.
 • Jacek Przypadek (Michał Lesień) – lokator mieszkania na 1. piętrze domu, pochodzi z Płocka. Początkowo był uczniem Studium Gastronomicznego w Warszawie, następnie po jego ukończeniu z wyróżnieniem m.in. szefem kuchni w restauracji pana Jabłońca. Ma brata, Adama. Łatwo wpada w kłopoty, z których często pomagają mu wyjść Krysia i Zuzia. Z natury jest kobieciarzem i żartownisiem, ale jego randki często kończą się klęską.
 • Franciszek Stachyra (Maciej Kowalewski) – najlepszy przyjaciel Jacka, kobieciarz. Zajmował się sprzedażą używanych samochodów. Często ma problemy finansowe, w związku z czym zwraca się do lokatorów o pożyczkę pieniędzy lub jedzenia. Początkowo mieszkał w kawalerce, następnie wprowadził się do domu państwa Bogackich i zamieszkał na strychu.
 • Roman Zagórny (Andrzej Kopiczyński) – gospodarz domu. Udaje twardego i porządnego obywatela, lecz jest bardzo tchórzliwy. Boi się właściciela domu, a zarazem swojego brata, Adolfa.
 • Pola Gabryś (Patrycja Szczepanowska) – pielęgniarka w klinice, w której wcześniej pracowała Zuzia. Wyjechała do Londynu.
 • Hanna Muszyńska (Andżelika Piechowiak) – kuzynka Krysi. Prowadziła kwiaciarnię jako jej następczyni. Mieszkała razem z Jackiem i Polą. Pobrała się z instruktorem jazdy, Leszkiem.
 • Bogaccy[ | edytuj kod]

  Państwo Bogaccy byli początkowo gospodarzami domu, w którym mieszkają lokatorzy. Nie mieli dzieci.

  Jan Prochyra (ur. 2 grudnia 1948 w Krakowie) – polski aktor teatralny, filmowy oraz reżyser sztuk. Ukończył PWST w Krakowie w 1974 roku. Dzieciom znany szczególnie jako Kłapouchy z Kubusia Puchatka lub Baloo. Obecnie gra w Teatrze Ateneum i Teatrze Kwadrat. Laureat wyróżnienia II Festiwalu Polskich Filmów i Widowisk Telewizyjnych w Olsztynie za rolę tytułową widowisku „Obłomow” w roku 1974. Obecnie dyrektor artystyczny Teatru Rampa w Warszawie.Kevin Aiston (ur. 25 maja 1969 w dzielnicy Chelsea w Londynie, Wielka Brytania) – prezenter telewizyjny i radiowy, osobowość telewizyjna znana głównie z talk-show Europa da się lubić, nadawanego przez TVP2.
 • Helena Bogacka (Ewa Szykulska) – kobieta w średnim wieku, żona Stanisława. W przeciwieństwie do męża, była tolerancyjna i ugodowa wobec lokatorów z 1. piętra domu. Kochała Stasia i próbowała sprawić, by jej małżeństwo nie podupadało. Później zamieszkała na osiedlu „Akacjowa” w sąsiedztwie ze swoją przyjaciółką, Patrycją. Była miłą i serdeczną osobą.
 • Stanisław Bogacki (Marek Siudym) – gospodarz lokatorów i właściciel domu, mąż Heleny. Skąpiec i liczykrupa, sprawia wrażenie człowieka znudzonego swoim małżeństwem, stroni od bliższych kontaktów z żoną. Nie raz popadał w tarapaty, ale udawało mu się łagodzić konflikty z Heleną, w czym pomagali mu lokatorzy z 1. piętra. Nie posiadał stałej pracy – jego ulubionym zajęciem w domu było oglądanie telewizji i rozmawianie z papugą wabiącą się Oskar. Z okazji 25-lecia małżeństwa, w ramach prezentu dla Heleny, sprzedał dom, by przeprowadzić się z nią na osiedle „Akacjowa”. Nie przepadał za nowym sąsiadem, Cezarym Cwał-Wiśniewskim, jednak zaprzyjaźnił się z jego synem, Piotrusiem.
 • Cwał-Wiśniewscy[ | edytuj kod]

  Rodzina Cwał-Wiśniewscy występuje w serialu Sąsiedzi, będącym spin-offem serialu Lokatorzy. Państwo Cwał-Wiśniewscy zajmowali lewy segment jednego z domów na warszawskim osiedlu „Akacjowa”.

  Małgorzata Zajączkowska (ur. 31 stycznia 1956 w Warszawie) – polska aktorka teatralna i filmowa, absolwentka warszawskiej PWST. Debiutowała w Teatrze Narodowym za dyrekcji Adama Hanuszkiewicza. Uczyła w warszawskiej Akademii Teatralnej i w Studio Teatralnym przy Teatrze Żydowskim.Eugeniusz Malinowski, Evgen Malinovskiy, ros. Евгений Малиновский (ur. 18 marca 1967 w Biełowie w ZSRR, obecnie Rosja) – rosyjski aktor, piosenkarz, gitarzysta, dyrygent. Od 1992 roku mieszka w Polsce.
 • Patrycja Cwał-Wiśniewska (Małgorzata Lewińska) – żona Cezarego, matka Piotrusia. Jest gospodynią domową i przyjaciółką Heleny Bogackiej. W przeciwieństwie do swojego męża, lubiła Bogackich.
 • Cezary Cwał-Wiśniewski (Michał Milowicz) – mąż Patrycji, ojciec Piotrusia. Miał zamiłowanie do śpiewu. Początkowo zajmował się sprzedażą nieruchomości, następnie stał się gwiazdą muzyki kubańskiej. Właściciel klubu Tropicana. Nie przepadał za swoimi sąsiadami Bogackimi, a w szczególności za panem Stanisławem, który nie raz wpędzał go w kłopoty.
 • Piotr Cwał-Wiśniewski (Julian Kamecki) – syn Patrycji i Cezarego.
 • Andrzej Popiel herbu Sulima (ur. 24 stycznia 1936 w Krakowie) – polski aktor teatralny, sporadycznie filmowy i telewizyjny, wieloletni artysta Teatru Muzycznego w Gdyni.Eugeniusz Krzysztof Kujawski (ur. 16 grudnia 1936 w Gdańsku) – polski aktor filmowy i teatralny. Zadebiutował w teatrze 7 października 1957 roku. Dwa lata później, zdał egzamin eksternistyczny.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Krzysztof Janczar (ur. 7 stycznia 1950 w Warszawie) – polski aktor, syn Tadeusza Janczara oraz pasierb Małgorzaty Lorentowicz. Początkowo występował jako Krzysztof Musiał.
  Henryk Józef Talar (ur. 25 czerwca 1945 w Kozach) – polski aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, dyrektor teatrów, prezenter telewizyjny.
  Krzysztof Andrzej Baliński (ur. 1947 w Będzinie) – polski dyplomata i politolog specjalizujący się w problematyce świata arabskiego. Ambasador RP w Syrii i w Jordanii (1991-1994).
  Karolina Nowakowska (ur. 17 maja 1982 w Warszawie) – polska aktorka teatralna,filmowa, serialowa, tancerka i piosenkarka.
  Katarzyna Glinka (ur. 19 kwietnia 1977 w Świdnicy) – polska aktorka filmowa i teatralna oraz prezenterka telewizyjna.
  Płock – miasto na prawach powiatu na Pojezierzu Dobrzyńskim i w Kotlinie Płockiej, nad Wisłą, w województwie mazowieckim, siedziba ziemskiego powiatu płockiego; historyczna stolica Mazowsza oraz stolica Polski w latach 1079-1138; siedziba rzymskokatolickiej kurii diecezji płockiej (1075); siedziba władz Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i mariawickiej diecezji warszawsko-płockiej, port rzeczny, rafineria ropy naftowej (1964), szkoły wyższe, teatry, muzea.
  Ewa Andruszkiewicz (właśc. Ewa Andruszkiewicz-Guzińska, ur. 9 czerwca 1977 w Gdyni) – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, także recytatorka. Absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej (2001).

  Reklama