Logo Wikipedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Obecne logotypy (wersje 2D)
Logo Wikipedii
Logo polskojęzycznej Wikipedii
Wersja 3D obecnego logotypu (do druku 3D)

Logo Wikipedii – zarejestrowany znak towarowy, którego dysponentem jest Wikimedia Foundation, służący jako logo Wikipedii. Przedstawia niedokończony globus zrobiony z puzzli, na których znajdują się glify z różnych systemów pisma.

Puzzle – forma rozrywki polegająca na składaniu dużego obrazka z małych fragmentów o charakterystycznych kształtach. Za twórcę pierwszych puzzli uważany jest John Spilsbury, londyński grawer i kartograf (1763 rok). W celu ułatwienia nauki geografii naklejał drukowane mapy na cienkie deski z mahoniu i rozcinał całość wzdłuż granic państw. Ta forma pomocy naukowych rozprzestrzeniła się w całej Anglii i była stosowana także do nauczania innych przedmiotów. Oprócz układanek dla dzieci tworzono również puzzle dla dorosłych, które miały odpowiednią dla nich tematykę, np. przedstawiały wydarzenia lub ówczesne osobistości. Poza Anglią puzzle rozprzestrzeniły się w drugiej połowie XIX wieku, a zastosowanie pił włośnicowych do wycinania puzzli pozwoliło uzyskiwać dokładniejsze elementy. Ponadto zaczęto również ciąć obrazki na elementy, które nie miały kształtów przyjętych na rysunkach. Natomiast wymyślne kształty powodowały, że puzzle były trudniejsze do ułożenia. Na początku XX wieku rozpoczęto maszynowo wykrawać elementy, co pozwoliło obniżyć koszty i spopularyzować tę formę rozrywki.Znak towarowy – prawnie chroniony, niepowtarzalny element produktu, skutecznie odróżniający go od produktów konkurencyjnych. Znakiem towarowym może być w szczególności nazwa, fraza, symbol, logo, projekt, obraz, kształt produktu, motyw, melodia użyty przez przedsiębiorcę w obrocie gospodarczym w celu uzyskania jednoznacznej identyfikacji swoich towarów lub usług wśród konsumentów.

Logo zostało zarejestrowane jako europejski wspólnotowy znak towarowy przez Wikimedia Foundation. Znak towarowy nosi datę zgłoszenia 31 stycznia 2008 roku i datę rejestracji z dnia 20 stycznia 2009.

Historia[ | edytuj kod]

[ | edytuj kod]

15 stycznia 2001 roku Jimmy Wales wykorzystał flagę Stanów Zjednoczonych jako tymczasowe logo dla Wikipedii.

W kwietniu 2008 r. Wikipedia miała 216 "aktywnych" edycji językowych (każda ponad 100 artykułów), w sumie wszystkich edycji jest 255. Znaczna część haseł zredagowana jest w kilku edycjach językowych – co czwarte hasło w Wikipedii zapisane jest w języku angielskim, a 2 na 3 hasła powstały w jednej z dziesięciu najbardziej popularnych edycji językowych.Nupedia – projekt encyklopedii internetowej, utworzony przez Jimmy’ego Walesa i finansowany przez firmę Bomis. Redaktorem naczelnym Nupedii był Larry Sanger. Nupedia istniała od 9 marca 2000 do 26 września 2003. Uważana za prekursorkę Wikipedii.

[ | edytuj kod]

Pierwsze logo Wikipedii w języku angielskim

Autorem pierwszego logo Wikipedii był Bjørn Smestad który zgłosił swoją pracę do konkursu prowadzonego na Nupedii w 2000 roku. Wales doszedł do wniosku, że logo byłoby znacznie lepsze od flagi i pozostało ono stosowane przez następne osiem miesięcy, do końca 2001 roku.

Słubice (do 1945 niem. Frankfurt (Oder)-Dammvorstadt) – miasto w zachodniej części województwa lubuskiego, w powiecie słubickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Słubice, w obrębie Lubuskiego Przełomu Odry, nad rzeką Odrą. 31 grudnia 2012 miasto miało 18 148 mieszkańców. Wraz z Frankfurtem nad Odrą tworzy aglomerację transgraniczną liczącą ok. 85 tys. mieszkańców. Jest to ośrodek akademicki – siedziba Collegium Polonicum, wspólnej jednostki dydaktyczno-naukowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.Rybie oko – obiektyw fotograficzny, zwany również z ang. "fisheye", o nieskorygowanej dystorsji, objawiającej się w tym przypadku beczkowatymi zniekształceniami obrazu. Wyróżniane są dwa rodzaje tego typu obiektywów: kołowe (obraz stanowi koło w kadrze) i pełnoklatkowe (obraz zajmuje całą powierzchnię kadru). Jako rybie oko wykonywane są najczęściej obiektywy o bardzo szerokim kącie widzenia, rzędu 180°–220°.

Logo to zawiera cytat z przedmowy Euclid and his Modern Rivals wygłoszonej przez Lewisa Carrolla. Ze względu na rybie oko tylko część tekstu można przeczytać: In one respect this book is an experiment, and may chance to prove a failure: I mean that I have not thought it necessary to maintain throughout the gravity of style which scientific writers usually affect, and which has somehow come to be regarded as an ‘inseparable accident’ of scientific teaching. I never could quite see the reasonableness of this immemorial law: subjects there are, no doubt, which are in their essence too serious to admit of any lightness of treatment – but I cannot recognise Geometry as one of them. Nevertheless it will, I trust, be found that I have permitted myself a glimpse of the comic side of things only at fitting seasons, when the tired reader might well crave a moment’s breathing-space, and not on any occasion where it could endanger the continuity of the line of argument.

[ | edytuj kod]

W listopadzie 2001 roku wikipedyści zasugerowali nowe logo, a w okresie od listopada do grudnia tego samego roku w konkursie została wybrana lista 24 potencjalnych kandydatów. Zwycięzcą zostało logo oznaczone numerem 24, którego autorem był użytkownik The Cunctator.

Flaga Stanów Zjednoczonych Ameryki składa się z trzynastu równej wysokości poziomych pasów, na przemian czerwonych i białych (czerwony na początku i końcu). W lewym górnym rogu flagi znajduje się niebieski kanton z pięćdziesięcioma pięcioramiennymi białymi gwiazdami. Są one rozmieszczone w dziewięciu poziomych rzędach po 6 (na górze i dole) i 5 gwiazd przemiennie. 50 gwiazd symbolizuje 50 stanów amerykańskich, zaś 13 pasów – 13 pierwotnych kolonii.Niderlandzka Wikipedia (Nederlandstalige Wikipedia) – niderlandzkojęzyczna edycja Wikipedii, założona 19 czerwca 2001 roku.

Logo zawiera następujący cytat zaczerpnięty z Lewiatana Thomasa Hobbesa, z części I, rozdziału VI: Desire to know why, and how, curiosity; such as is in no living creature but man: so that man is distinguished, not only by his reason, but also by this singular passion from other animals; in whom the appetite of food, and other pleasures of sense, by predominance, take away the care of knowing causes; which is a lust of the mind, that by a perseverance of delight in the continual and indefatigable generation of knowledge, exceedeth the short vehemence of any carnal pleasure.

Ze względu na tekst w języku angielskim, logo nie było preferowane przez innojęzyczne wersje Wikipedii. Niektóre wiki wybrały podobną konstrukcję z tekstem w ich własnych językach (np. wersja niderlandzka), stosowały logo angielskie, ale dodawały kolor flagi narodowej (np. wersja duńska lub szwedzka), tłumaczyły podpis wolna encyklopedia (np. wersja niemiecka) albo wybierały zupełnie inne logo (np. wersja francuska).

Śledzenie promieni (ang. ray tracing) – technika generowania fotorealistycznych obrazów scen trójwymiarowych. Opiera się na analizowaniu tylko tych promieni światła, które trafiają bezpośrednio do obserwatora. W rekursywnym śledzeniu promieni bada się dodatkowo promienie odbite zwierciadlane oraz załamane.Thomas Hobbes (ur. 5 kwietnia 1588 w Westport w Anglii, zm. 4 grudnia 1679 w Hardwick Hall) – angielski filozof, autor dzieła Lewiatan (1651), traktatu, w którym dowodzi, że jedynym sposobem uniknięcia zła, jakie spotyka ludzi żyjących w tzw. stanie natury, jest zawarcie umowy przekazującej nieograniczoną, absolutną władzę w ręce suwerena.
 • Drugie logo Wikipedii

 • Byłe logotypy francuskiej i szwedzkiej wersji Wikipedii

 • [ | edytuj kod]

  Po sugestii Erika Möllera został przeprowadzony międzynarodowy konkurs w celu wybrania nowego logo, które byłoby odpowiednie dla wszystkich wersji językowych. Po głosowaniu wygrał projekt Paula Stansifera. Anglojęzyczna Wikipedia zaczęła używać logo 26 września 2003 roku. Stansifer przedstawiał kulę wykonaną z puzzli, w wielu kolorach. Logo było symbolem ciągłej budowy i rozwoju projektu. Zostało wykonane w programie POV-Ray, z wykorzystaniem puzzli owiniętych wokół kuli. Wkrótce potem odbyło się głosowanie potwierdzające wybór logotypu.

  Pomnik Wikipedii – zlokalizowany przy placu Frankfurckim w Słubicach, pierwszy w świecie pomnik honorujący wszystkich twórców Wikipedii, odsłonięty 22 października 2014 roku.Persistence of Vision Ray-Tracer lub POV-Ray jest programem służącym do ray tracingu dla komputerów z systemami Windows, OS X lub GNU/Linux. Wykorzystywany jest głównie do tworzenia grafiki trójwymiarowej. Program udostępniany jest na zasadzie licencji freeware.

  Wybrano modyfikację projektu Stansifera autorstwa Davida Friedlanda, czasami określaną srebrną kulą. Friedland zmienił kolor na biały i tekst nakładki na pojedyncze litery.

 • Podstawa trzeciego logotypu Wikipedii

 • Modyfikacja trzeciego logotypu Wikipedii

 • Ta wersja zawierała 16 liter z 16 różnych alfabetów ułożonych następująco:

  Lewiatan, czyli materia, forma i władza państwa kościelnego i świeckiego, albo po prostu Lewiatan - traktat filozoficzny napisany przez Thomasa Hobbesa i opublikowany w 1651 roku.Wikimedia Foundation Inc. – organizacja stworzona w celu opieki nad projektami opartymi na idei wiki. Jest spółką typu non profit założoną zgodnie z prawem stanu Floryda, a jej istnienie zostało oficjalnie ogłoszone przez Jimbo Walesa 20 czerwca 2003 roku. Nazwa Wikimedia została zaproponowana przez Sheldona Ramptona na angielskiej liście dyskusyjnej Wikipedii w marcu 2003 roku. Nieco później Daniel Mayer zarejestrował domeny http://wikimedia.org/ i http://wikimediafoundation.org/ na potrzeby Wikimedii.


  [ | edytuj kod]

  Na przestrzeni lat pojawiały się sugestie, że niektóre ze znaków powinny być zmienione, aby odzwierciedlały rzeczywistą pisownię Wikipedii w różnych językach.

  Pod koniec 2009 roku Wikimedia Foundation zobowiązała się naprawić błędy, które zostały odnotowane w konstrukcji kuli z puzzli. W szczególności nie były skalowalne i niektóre litery pojawiały się zniekształcone. W przypadku nowego logo pracownicy Wikimedia Foundation określili znaki, które pojawiają się na „ukrytej” części układanki, i stworzyli trójwymiarowy model umożliwiający zobaczenie globusu z każdej strony.

  Polskojęzyczna Wikipedia – polskojęzyczna edycja Wikipedii powstała 26 września 2001 roku. Od początku utrzymuje się w gronie 10 największych edycji językowych Wikipedii i od dawna też należy do 10 najczęściej odwiedzanych witryn internetowych w Polsce, a miesięcznie liczba użytkowników przekracza 10 milionów. 81,7% użytkowników z Polski korzysta z polskiej wersji językowej. We wrześniu 2013 zasoby tej encyklopedii osiągnęły milion artykułów, znacznie dystansując pod tym względem inne encyklopedie internetowe w języku polskim (np. encyklopedia PWN zawiera 122 tysiące haseł, a Wielka Interaktywna Encyklopedia Multimedialna portalu Onet.pl WIEM – 125 tysięcy). Rozwój polskojęzycznej Wikipedii wspierany jest od 2005 roku przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska.Wikipedia – wielojęzyczny projekt internetowej encyklopedii działającej w oparciu o zasadę otwartej treści. Funkcjonuje wykorzystując oprogramowanie MediaWiki (jęz. hawajski: wiki wiki = „szybko”), wywodzące się z koncepcji WikiWikiWeb, umożliwiające edycję każdemu użytkownikowi odwiedzającemu stronę i aktualizację jej treści w czasie realnym. Słowo Wikipedia jest neologizmem powstałym w wyniku połączenia wyrazów wiki i encyklopedia. Slogan reklamowy Wikipedii brzmi: „Wolna encyklopedia, którą każdy może redagować”.
 • Wikipedia-puzzleglobe-V2 back.png
 • Wikipedia-puzzleglobe-V2 right.png
 • Wikipedia-puzzleglobe-V2 left.png
 • Wikipedia-puzzleglobe-V2 bottom.png
 • Wikipedia-puzzleglobe-V2 top.png
 • Nowe logo zostało odsłonięte w maju 2010 r. Jest powszechnie określany jako „v2” lub „2.0”, ponieważ stanowi drugą (urzędową) wersję logo. Zawiera renderowania 3D globusu z puzzli, z prawidłowymi znakami (oraz klingońską literę zastąpioną przez literę pisma etiopskiego. Znaki zostały zmodyfikowane, zastępując czcionkę Hoefler Text czcionką open-source Linux Libertine, w następujący sposób:

  Szwedzka Wikipedia (Svenskspråkiga Wikipedia) – szwedzkojęzyczna edycja Wikipedii. Wystartowała 3 maja 2001 z niemiecką Wikipedią, po anglojęzycznej i katalońskiej.Lewis Carroll, właściwie Charles Lutwidge Dodgson (ur. 27 stycznia 1832 w Daresbury, zm. 14 stycznia 1898 w Guildford) – brytyjski pisarz, poeta, matematyk i fotograf. Najbardziej znany jako autor Alicji w Krainie Czarów i jej kontynuacji Po drugiej stronie lustra.

  Logotypy okolicznościowe[ | edytuj kod]

  15 stycznia 2011 roku, z okazji 10. rocznicy Wikipedii standardowa kula została zastąpiona przez specjalne logo, przedstawiające kawałek układanki.

  Podczas 10 rocznicy powstania polskojęzycznej Wikipedii także tradycyjne logo zostało zastąpione wersją rocznicową. Polska wersja składała się z czterech puzzli ułożonych biało-czerwoną szachownicę.

 • Logo dziesiątej rocznicy powstania polskojęzycznej Wikipedii

  Jimmy DonalJimboWales (ur. 7 sierpnia 1966 w Huntsville) – amerykański ekonomista, przedsiębiorca, współtwórca serwisów opartych na mechanizmie wiki, współzałożyciel Wikipedii i Wikii.Francuskojęzyczna Wikipedia – wersja Wikipedii w języku francuskim, nazwana Wikipédia. Uruchomiona w marcu 2001 roku, zawiera ponad 1 470 000 artykułów i jest piątą co do wielkości Wikipedią, a zarazem pierwszą pisaną w języku romańskim.
 • Logo dziesiątej rocznicy Wikipedii

 • Wersje fizyczne[ | edytuj kod]

  Pierwsze dwie wersje logo zostały wykonane na podobieństwo kuli z wykorzystaniem efektu rybich oczu. Trzecia wersja powstała w programie POV-Ray z wykorzystaniem techniki śledzenia promieni. Pokaźna kula z puzzli przedstawiająca logo Wikipedii, nazwana Wikiball, została zaprezentowana na Wikimanii 2007 i rozebrana po ceremonii zamknięcia. Mniejsza wersja została rozdana uczestnikom konferencji. W Słubicach 22 października 2014 roku został odsłonięty Pomnik Wikipedii który był pierwszym tego typu monumentem.

 • Część kuli wisząca w biurze WMF

 • „Wikiball”

 • Puzzle 3D z Wikimanii 2007

 • Brelok z wikisfery

 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. meta:OldWikiPediaLogo
  2. Bjørn Smestad created the first Wikipedia logo according to this archived page of submitted logos from Nupedia site – as is seen in that page at the bottom Logo ideas posted with permission of their designers. Click on a logo to go to its designer's website. Image link in that page is pointing to this archived page: Assistant Professor Bjørn Smestad.
  3. m:Talk:Errors in the Wikipedia logo
  4. Por. symbol Polskiego Lotnictwa Wojskowego 1939
  5. ib: Pierwszy taki na świecie – w Słubicach stanął pomnik Wikipedii (pol.). tvn24.pl, 2014-10-22. [dostęp 2015-12-31].
  Reklama