• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lodowiec Tasmana

  Przeczytaj także...
  Wyspa Południowa (maori: Te Wai Pounamu lub Tavai Poenammoo tj. "Wody Szmaragdów", czasem też Te Waka a Māui, "Łódź Māui") – największa z wysp Nowej Zelandii, o powierzchni 150 523 km². Położona jest pomiędzy Morzem Tasmana a Oceanem Spokojnym. Od Wyspy Północnej oddzielona jest cieśniną Cooka.Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.
  Abel Janszoon Tasman (ur. w 1603 w Lutjegast w Republice Niderlandów, zm. 10 października 1659 w Batawii w Holenderskich Indiach Wschodnich) – holenderski żeglarz, odkrywca i kupiec.

  Lodowiec Tasmana – największy lodowiec górski spośród kilku lodowców występujących w Nowej Zelandii. Lodowiec zaczyna się we wschodniej części Alp Południowych na Wyspie Południowej, rozciąga się na wschód i południe w kierunku krainy geograficznej Mackenzie Country. Długość lodowca wynosi około 29 km, a szerokość dochodzi do 4 km.

  Lodowiec górski – lodowiec, którego forma jest ściśle uwarunkowana lokalną morfologią podłoża. Lodowce górskie występują w górach wszystkich stref klimatycznych, jeśli góry te osiągają wysokość lokalnej granicy wieloletniego śniegu.Alpy Południowe (ang. Southern Alps, maori Kā Tiritiri o Te Moana) − pasmo górskie na zachodzie Wyspie Południowej Nowej Zelandii.

  Historia[ | edytuj kod]

  W 1862 roku niemiecki geolog Julius von Haast, nazwał drugi najwyższy szczyt i największy lodowiec Nowej Zelandii imieniem Abela Tasmana – holenderskiego żeglarza i odkrywcy.

  Topnienie lodowca[ | edytuj kod]

  Według New Zealand’s National Institute of Water and Atmospheric Research od 1990 roku lodowiec cofał się o 180 m rocznie. Przed 1973 rokiem Jezioro Tasmana nie istniało. Od 2007 roku wydłużyło się do 7 kilometrów (4 mil). Ma 2 km szerokości i 245 metrów głębokości. Wzrost jeziora jest bezpośrednim wynikiem topnienia lodowca. Od 1990 do 2015 roku lodowiec Tasmana zmniejszył się o 4,5 km (2,8 mil).

  W wyniku trzęsienia ziemi w Christchurch, które miało miejsce w lutym 2011 roku od lodowca odłamał się kawał lodu o masie 30 milionów ton. Wpadł do jeziora na końcu lodowca, tworząc falę przypływową o wysokości trzech i pół metra.

  Turystyka[ | edytuj kod]

  Na lodowcu można robić piesze wycieczki, jeździć na nartach i pływać łódką w pobliżu lodowca.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Tasman Glacier online Dostęp 5.12.2017
  2. Tasman Valley online Dostęp 5.12.2017
  3. Tasman Glacier Retreats online Dostęp 5.12.2017
  4. Quake shakes 30m tonnes of ice off glacier online Dostęp 5.12.2017
  5. Two 'spectacular' Mt Cook walks named in new Great Walks package online Dostęp 5.12.2017
  6. Spectacular skiing on Tasman Glacier online Dostęp 5.12.2017
  7. Plight of New Zealand glaciers is global news online Dostęp 5.12.2017
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.