• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lodowiec Sfinksa

  Przeczytaj także...
  Potok Foczy (ang. Seal Creek) - potok na Wyspie Króla Jerzego, biegnący od wschodniego krańca Lodowca Sfinksa na wschód wzdłuż Moreny Błaszyka do Zatoki Admiralicji. W pobliżu znajdują się miejsca lęgowe uchatek i słoni morskich. Potok znajduje się na terenie Szczególnie Chronionego Obszaru Antarktyki "Zachodni brzeg Zatoki Admiralicji" (ASPA 128).Zatoka Admiralicji (ang. Admiralty Bay, hiszp. Bahía Almirantazgo (nazwa stosowana przez Chilijczyków, Bahía Lasserre (nazwa stosowana przez Argentyńczyków) – największa zatoka w archipelagu Szetlandów Południowych. Zatoka wcina się w Wyspę Króla Jerzego na ok. 17 km, ma 8 km szerokości przy ujściu do Cieśniny Bransfielda oraz 122 km² powierzchni.
  Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej (KSNG) – komisja odpowiedzialna za ustalanie polskich nazw geograficznych świata (egzonimów) oraz za reprezentowanie Polski w kwestiach nazewnictwa geograficznego na arenie międzynarodowej.

  Lodowiec Sfinksa (ang. Sphinx Glacier) - lodowiec na Wyspie Króla Jerzego, na zachód od Zatoki Admiralicji, między szczytami: Sphinx Hill (od którego pochodzi jego nazwa), Iglica Czajkowskiego, Krzemień i Zamek. U nasady łączy się z Kopułą Warszawy, na południu ograniczony jest Moreną Błaszyka. Na jego zachodniej krawędzi rozpoczyna bieg Potok Foczy. Lodowiec znajduje się na terenie Szczególnie Chronionego Obszaru Antarktyki "Zachodni brzeg Zatoki Admiralicji" (ASPA 128).

  Iglica Czajkowskiego (ang. Czajkowski Needle) - góra o wysokości 296,5 m n.p.m., w Antarktyce, na Wyspie Króla Jerzego (ang. King George Island). Położona jest pomiędzy Lodowcem Ekologii (Ecology Glacier) i Lodowcem Sfinksa (Sphinx Glacier), niedaleko lodowca Kopuła Warszawy (Warsaw Icefield), przy Zatoce Admiralicji (ang. Admiralty Bay). Góra znajduje się na terenie Szczególnie Chronionego Obszaru Antarktyki "Zachodni brzeg Zatoki Admiralicji" (ASPA 128).Szczególnie Chroniony Obszar Antarktyki (ang. Antarctic Specially Protected Area – ASPA) – obszar ochrony przyrody ustanowiony na podstawie załącznika V do Protokołu Madryckiego (Protokół o ochronie środowiska do Układu w sprawie Antarktyki sporządzony w Madrycie 4 października 1991). Ochronę w formie Szczególnie Chronionych Obszarów Antarktyki ustala się dla obszarów cennych ze względów środowiskowych, naukowych, historycznych, estetycznych lub pierwotnych albo dla obszarów, na których prowadzona jest lub planowana działalność naukowa.

  Bibliografia[]

 • Nazewnictwo geograficzne świata. Antarktyka, Zeszyt 8, Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej
 • Composite Gazetteer of Antarctica
 • Mapa zachodniego brzegu Zatoki Admiralicji
 • Zamek - góra na Wyspie Króla Jerzego o wysokości 339 m n.p.m.. Leży przy wschodniej krawędzi lodowca Kopuła Warszawy. Od wschodniego podnóża góry w kierunku Zatoki Admiralicji ciągnie się wąska Morena Błaszyka, oddzielająca Lodowiec Sfinksa od Lodowca Baranowskiego. Nazwa szczytu, nadana przez polską ekspedycję naukową, pochodzi od Zamku Królewskiego w Warszawie. Góra znajduje się na terenie Szczególnie Chronionego Obszaru Antarktyki "Zachodni brzeg Zatoki Admiralicji" (ASPA 128).Lodowiec – wolno płynąca masa lodu powstałego z przekształcenia pokładów wiecznego śniegu. Lodowce są największym rezerwuarem wody słodkiej na Ziemi i drugim po oceanach wody na świecie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Krzemień - góra na Wyspie Króla Jerzego, najwyższy szczyt Wzgórz Ratowników (152 m n.p.m.). Góra leży w południowo-zachodniej części pasma, na skraju Lodowca Sfinska, w sąsiedztwie Sphinx Hill. Nazwa pochodzi od szczytu Krzemień w polskich Bieszczadach. Góra znajduje się na terenie Szczególnie Chronionego Obszaru Antarktyki "Zachodni brzeg Zatoki Admiralicji" (ASPA 128).
  Zachodni brzeg Zatoki Admiralicji (ang. Western shore of Admiralty Bay) – Szczególnie Chroniony Obszar Antarktyki (ASPA) nr 128 ustanowiony w czasie Spotkaia Konsultatywnego Układu Antarktycznego w Waszyngtonie w 1979 na wniosek Polski (do 2002 funkcjonował jako Miejsce o Szczególnym Znaczeniu Naukowym nr 8).
  Wyspa Króla Jerzego – największa wyspa w archipelagu Szetlandów Południowych, odkryta przez Williama Smitha w 1819. Została nazwana na cześć Jerzego III, króla Wielkiej Brytanii.
  Sphinx Hill - wzgórze na Wyspie Króla Jerzego, u zachodnich brzegów Zatoki Admiralicji, o wysokości 145 m n.p.m. Na północy przylega do pasma Wzgórz Ratowników, na zachodzie u jego podnóży rozciąga się Lodowiec Sfinksa. Nazwę nadała w latach 50. XX wieku brytyjska ekspedycja naukowa pod kierownictwem Johna Biscoe. Nazwa ta nawiązuje do kształtu wzgórza, przypominającego Wielkiego Sfinksa w Gizie. Wzgórze znajduje się na terenie Szczególnie Chronionego Obszaru Antarktyki "Zachodni brzeg Zatoki Admiralicji" (ASPA 128).
  Morena Błaszyka (ang. Błaszyk Moraine) - morena na Wyspie Króla Jerzego, oddzielająca Lodowiec Sfinksa od Lodowca Baranowskiego. W południowej części moreny biegnie Potok Foczy. Morena znajduje się na terenie Szczególnie Chronionego Obszaru Antarktyki "Zachodni brzeg Zatoki Admiralicji" (ASPA 128).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.213 sek.