• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Local Hero

  Przeczytaj także...
  Dire Straits – brytyjska grupa rockowa założona w 1977 roku przez Marka Knopflera (gitara i śpiew), Davida Knopflera (gitara), Johna Illsleya (gitara basowa) i Picka Withersa (perkusja). Liderem Dire Straits jest Mark Knopfler, który skomponował prawie wszystkie utwory tej grupy.Mark Freuder Knopfler OBE (ur. 12 sierpnia 1949 w Glasgow) – brytyjski gitarzysta, kompozytor i wokalista, przed rozpoczęciem kariery muzycznej pracował także jako dziennikarz i wykładowca. Jest najbardziej znany jako lider zespołu Dire Straits, ale grał także z innymi zespołami (przede wszystkim z Notting Hillbillies) i artystami (między innymi z Chetem Atkinsem, Erikiem Claptonem, Tiną Turner, Bobem Dylanem, Philem Lynottem, B.B Kingiem, Philem Collinsem, Stingiem). Jest także kompozytorem muzyki filmowej.
  Muzyka celtycka – szeroko pojęty gatunek muzyczny zaliczany do muzyki folkowej, wywodzący się z tradycji muzycznej narodów celtyckich, zamieszkujących głównie tereny dzisiejszej Irlandii, Walii, Szkocji, Anglii, Bretanii, Galicji oraz Asturii. Instrumentami wykorzystywanymi przez zespoły grające muzykę celtycką są m.in. akordeon, bodhrán, buzuki, dudy, harfa, harmonijka ustna, tin whistle, skrzypce itp. Charakterystycznymi formami muzycznymi dla tego gatunku są jig i reel.
  .mw-parser-output table.album-studyjny td.naglowek{background:lightsteelblue!important}.mw-parser-output table.album-bootleg td.naglowek{background:lightblue!important}.mw-parser-output table.album-ep td.naglowek{background:lightsalmon!important}.mw-parser-output table.album-koncert td.naglowek,.mw-parser-output table.album-koncertowy td.naglowek,.mw-parser-output table.album-live td.naglowek{background:burlywood!important}.mw-parser-output table.album-soundtrack td.naglowek{background:gainsboro!important}.mw-parser-output table.album-demo td.naglowek,.mw-parser-output table.album-nielegal td.naglowek,.mw-parser-output table.album-mixtape td.naglowek{background:peachpuff!important}.mw-parser-output table.album-tribute td.naglowek,.mw-parser-output table.album-cover td.naglowek{background:thistle!important}.mw-parser-output table.album-kompilacja td.naglowek,.mw-parser-output table.album-split td.naglowek,.mw-parser-output table.album-remix td.naglowek{background:darkseagreen!important}.mw-parser-output table.album-wideo td.naglowek{background:lightskyblue!important}.mw-parser-output table.album-box td.naglowek{background:lightgray!important}

  Local Hero – album z muzyką filmową skomponowaną przez Marka Knopflera do filmu pod polskim tytułem Biznesmen i gwiazdy (Local Hero, reż. Bill Forsyth). O ile film nie stał się wielkim przebojem kinowym, choć w pewnych kręgach uchodzi za kultowy, to ścieżka dźwiękowa zyskała sporą popularność. Jeden z utworów z tej płyty, "Going Home" został włączony do repertuaru grupy Dire Straits.

  Szkocja (gael. Alba, wym. [ˈalˠ̪apə]; sco. i ang. Scotland) – kraj stanowiący część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W przeszłości był niezależnym królestwem. Obejmuje północną część wyspy Wielkiej Brytanii oraz archipelagi: Hebrydy, Orkady i Szetlandy. Na południu graniczy z Anglią. Krajobraz w przeważającej części wyżynny i górski. Klimat umiarkowanie ciepły, wybitnie morski. Stolicą Szkocji jest Edynburg, a największym miastem Glasgow.

  Muzyka na płycie została zainspirowana tradycyjną muzyką celtycką, którą Knopfler był zafascynowany. Było to nawiązanie do akcji filmu, która rozgrywa się w Szkocji.

  Lista utworów[ | edytuj kod]

  1. "The Rocks and the Water"
  2. "Wild Theme"
  3. "Freeway Flyer"
  4. "Boomtown: Variation Louis' Favourite"
  5. "The Way It All Starts"
  6. "The Rocks and the Thunder"
  7. "The Ceilidh and the Northern Lights"
  8. "The Mist Covered Mountains"
  9. "The Ceilidh: Louis' Favourite/Billy's Tune"
  10. "Whistle Theme"
  11. "Smooching"
  12. "Stargazer"
  13. "The Rocks and the Thunder"
  14. "Going Home: Theme of Local Hero"
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.