• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lošinj

  Przeczytaj także...
  Port lotniczy Lošinj (IATA: LSZ, ICAO: LDLO) – port lotniczy położony 5,9 km od miejscowości Mali Lošinj, na wyspie Lošinj, w Chorwacji.Mali Lošinj - miasto w Chorwacji, na wyspie Lošinj, w Primorsko-goranskoj županiji. Liczy 8388 mieszkańców, z czego 83% stanowią Chorwaci. Stanowi centrum finansowe, administracyjne i kulturalne zachodniej części Kvarneru (Kvarnera). W okolicy znajduje się port lotniczy Lošinj. Częścią miasta jest osiedle Veli Lošinj.
  Osor – gmina w Hiszpanii, w prowincji Girona, w Katalonii, o powierzchni 52,15 km². W 2011 roku gmina liczyła 451 mieszkańców.

  Lošinj (wł. Lussino, niem. Lötzing, łac. Apsorrus) – chorwacka wyspa na Adriatyku, o powierzchni 74,37 km². Liczba mieszkańców wynosi 8 134 (109,4 os/km²). Najwyższy szczyt to Televrin (588 m n.p.m.). Największym miastem wyspy jest Mali Lošinj, którego liczba mieszkańców (8 388 w 2001) jest większa, niż łączna liczba mieszkańców wyspy. Bierze się to stąd, że do administracyjnych granic miasta wliczane są pobliskie wysepki, m.in. Ilovik (350 mieszkańców), Susak (200), Unije (85) i inne. Lošinj jest jedenastą co do wielkości wyspą chorwacką. Jego długość wynosi 33 km, natomiast szerokość 0,25 do 4,75 km. Łączna długość linii brzegowej wynosi 121,2 km. Jest połączony z wyspą Cres małym mostem obrotowym, znajdującym się w miejscowości Osor. Na wyspie znajduje się port lotniczy Lošinj.

  Unije (wł. Unie, niem. Niä) – chorwacka wyspa na Adriatyku, leżąca na zachód od wyspy Lošinj (oddzielona od niej kanałem Unijskim), na północ od wyspy Susak. Jej powierzchnia wynosi 16,88 km² a długość linii brzegowej 38,06 km. Najwyższe wzniesienie na Unije to Kalk (132 m n.p.m.). Zamieszkana od czasów starożytnych. Jedyna miejscowość na wyspie nosi tę samą nazwę.Chorwacja, Republika Chorwacji – państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Od 1 lipca 2013 należy do Unii Europejskiej jako 28. członek wspólnoty.

  Zobacz też[]

 • wyspy Chorwacji

 • Most obrotowy – rodzaj mostu ruchomego, w którym jedno z przęseł jest obracane w celu umożliwienia przepłynięcia statków i innych jednostek pływających.Morze Adriatyckie (alb. Det(i) Adriatik, serb. i chorw. Jadransko more, Jadran, słoweń. Jadransko morje, Jadran, wł. Mare Adriatico) – północne odgałęzienie Morza Śródziemnego. Morze Adriatyckie rozdziela Półwysep Apeniński od Bałkańskiego.

  Przypisy

  Cres (wł. Cherso) – należąca do Chorwacji wyspa na Morzu Adriatyckim, położona pomiędzy wyspą Krk a półwyspem Istria. Cres i Krk to największe chorwackie wyspy, ich powierzchnia jest niemal identyczna i wynosi ok. 405,8 km². Długość linii brzegowej wynosi 268,21 km. Najwyższy szczyt na wyspie - Gorice ma wysokość 648 m n.p.m. Na wyspie znajduje się ściśle chronione Jezioro Vransko o długości 5,5 km i szerokości do 1,5 km, którego powierzchnia wynosi 5,5 km². Jest to wyjątkowy na wyspach chorwackich naturalny zbiornik wody słodkiej o pojemności 200 mln m³. Największą miejscowością na wyspie jest miasto Cres.Ilovik - jest to wyspa położona w chorwackiej części morza adriatyckiego, na południe od wyspy Lošinj. Jej powierzchnia wynosi 5,508 km² a długość linii brzegowej 14,091 km. Jedyną miejscowością na wyspie jest miasto o takiej samej nazwie. W mieście znajduje się poczta, kantor oraz wiele restauracji.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Susak (wł. Sansego) - jest to mała wyspa leżąca w północnej części morza Adriatyckiego, u wybrzeży Chorwacji. Jej powierzchnia wynosi 3,772 km² a długość linii brzegowej 16,38 km.
  Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.