Llanos (formacja roślinna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Llanos)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Llanos w Kolumbii.

Llanos, llanotrawiasta, sawannowa formacja roślinna, występująca w Ameryce Południowej (Nizina Orinoko, Wyżyna Gujańska). Typowa roślinność to wysokie trawy, niskie drzewa (np. palmy), sukulenty (rośliny gromadzące wodę), kolczaste krzewy. W większości występują tam gleby czerwone. Powierzchnia llanos wynosi około 570 000 km.

Wiechlinowate, trawy (Poaceae (R. Br.) Barnh., Gramineae Juss.) – rodzina roślin należąca do rzędu wiechlinowców. Liczy ok. 11 tys. gatunków. Stanowi ona główny komponent roślinności stepowej, łąkowej i pastwiskowej. Należą do niej również ważne rośliny uprawne, w tym zboża. W Polsce występuje ponad 150 gatunków traw.Pampa - trawiasta lub krzewiasto-trawiasta formacja roślinna o charakterze stepowym występująca w Ameryce Południowej, na której wypasa się bydło i owce. Występuje na terenie Argentyny od wybrzeża Atlantyku po zbocza Andów, obejmuje obszar 765 tys. km.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • step, preria, pampa
 • selvas
 • formacje roślinne Ameryki Południowej
 • campos
 • caatinga
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. llano, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2018-04-30].
  2. Llanos grasslands, South America (ang.). Encyclopaedia Britannica. [dostęp 2018-04-30].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Los Llanos (the Plains) - Zdjęcia z Venezuelatuya.com
 • turystyka w Los Llanos w Wenezueli
 • Los Llanos de Venezuela
 • Step (z ukr. степ) – równina pozbawiona drzew, rzek i jezior. Step przypomina pod tym względem prerię, z tą różnicą, że preria jest z reguły zdominowana przez wysokie trawy, a step może być obszarem półpustynnym lub pokrytym trawą i krzewami (czasem w zależności od pór roku). Występuje w warunkach klimatu umiarkowanego z gorącym, suchym latem.Wyżyna Gujańska – wyżyna w północnej części Ameryki Południowej, między Niziną Orinoko a Niziną Amazonki. Zajmuje powierzchnię ok. 1,2 mln km².
  Warto wiedzieć że... beta

  Preria - rozległe obszary porośnięte roślinnością trawiastą, w Ameryce Północnej. Preria jest podobna do występującego w Azji stepu.
  Caatinga, katinga, catinga, sawanna kolczasta – formacja roślinna występująca na suchych obszarach północno-wschodniej Brazylii. Tworzą ją rzadkie, kolczaste lasy lub zarośla drzew (m.in. z rodziny mimozowatych) i krzewów zrzucających liście na okres suszy lub sucholubnych, z dużym udziałem sukulentów oraz zbiorowiska niewysokich traw z licznymi krzewami i sukulentami (wilczomleczowate i kaktusowate).
  Kolumbia (hiszp. Colombia, Republika Kolumbii – República de Colombia) – państwo w północno-zachodniej części Ameryki Południowej leżące nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym.
  Campos (z portug.) to formacje roślinne charakterystyczne dla Ameryki Pd.; specyficzne typy sawanny pokryte wysokimi trawami i rozproszonymi niskimi drzewami; występują w strefie podrównikowej i zwrotnikowej pd. części Wyż. Brazylijskiej; porastają płaskie i pagórkowate tereny (200 - 600 m n.p.m.).
  Formacja roślinna - najbardziej ogólnie ujmowany typ zbiorowiska roślinnego, typowy dla danego regionu świata, o przewadze form roślinnych o tym samym typie wzrostu. Rośliny wchodzące w jego skład mają podobne wymagania w stosunku do gleby, klimatu i czynników abiotycznych. Przykładami formacji roślinnych są: tundra, bór, las liściasty strefy umiarkowanej, las deszczowy, step, sawanna.
  Nizina Orinoko – nizina w północnej części Ameryki Południowej nad Morzem Karaibskim w obniżeniach prekambryjskiego podłoża. Nazwa pochodzi od rzeki Orinoko. Nizina Orinoko znajduje się w strefie klimatu równikowego.
  Selvas, selwa to nazwa wilgotnego lasu równikowego rosnącego w dorzeczu Amazonki (Nizina Amazońska) w Ameryce Południowej. Nazwa ta w języku polskim pochodzi z języka hiszpańskiego, w którym selva (l.mn. - selvas) oznacza każdy wilgotny las równikowy w obrębie biomu o tej nazwie, także poza Ameryką.

  Reklama