• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ljudevit

  Przeczytaj także...
  Alemanowie, Alamanowie – germański związek plemienny; od III wieku n.e. prowadzący najazdy na zachodnie prowincje cesarstwa rzymskiego.Bułgarzy – naród z grupy południowych Słowian, zamieszkujący głównie Bułgarię, w mniejszej liczbie także Macedonię, Grecję, Ukrainę i Mołdawię.
  Saksonia, Wolny Kraj Saksonia (łac. Saxonia; niem. Freistaat Sachsen; górnołuż. Swobodny stat Sakska; dolnołuż. Zwězkowy kraj Sakska) – kraj związkowy w Niemczech graniczący z Polską, Czechami i z następującymi krajami związkowymi: Bawaria, Turyngia, Saksonia-Anhalt i Brandenburgia. Stolicą jest Drezno. Obecnie niewielki skrawek historycznej Saksonii znajduje się w Polsce, w województwie dolnośląskim (okolice Bogatyni). Republika Saksonii jest spółką prawa publicznego. Reprezentuje ją premier Stanislaw Tillich.

  Ljudevit Posawskichorwacki książę południowej Panonii od roku 810 do 823. Jego główną siedzibą był Sisak. Będąc władcą panońskich Chorwatów skutecznie opierał się atakom Franków, dzięki temu stał się prekursorem zjednoczenia Dalmacji i Panonii w Królestwo Chorwacji.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Królestwo Chorwacji (chorw. Kraljevina Hrvatska lub Hrvatsko Kraljevstvo; łac. Regnum Croatiae lub Regnum Croatorum) – średniowieczne królestwo, które obejmowało obszar dzisiejszej Chorwacji i Bośni i Hercegowiny na Bałkanach.

  Bunt przeciwko Frankom[ | edytuj kod]

  Będąc oskarżonym przez dwór frankijski o niesprzyjanie seniorom Ljudevit zorganizował powstanie przeciwko suwerenowi. Ludwik I Pobożny wysłał margrabiego Friuli Cadolaha (800–819) z celem stłumienia rebelii. Przygraniczne siły frankijskie wdarły się w granice Panonii torturując i mordując lokalną ludność, głównie dzieci. Ljudevit posłał swego wysłannika do Herstalu, gdzie swoją siedzibę miał Ludwik, z prośbą o wynegocjowanie pokoju. Ludwik odmówił. Chorwaci zdołali wkrótce zebrać znaczne siły, które pobiły armię dowodzoną przez Cadolaha. Margrabia wycofał się do Friuli, gdzie niedługo później zmarł.

  Lublana (słoweń. Ljubljana [ʎuˈbʎà:na], wł. Lubiana, niem. Laibach) – stolica i największe miasto Słowenii, położone nad rzeką Ljubljanicą; jugosłowiańskie miasto-bohater. Słowianie – gałąź ludów indoeuropejskich posługujących się językami słowiańskimi, o wspólnym pochodzeniu, podobnych zwyczajach, obrzędach i wierzeniach. Zamieszkują Europę wschodnią, środkową i południową oraz pas północnej Azji od Uralu po Ocean Spokojny. Stanowią najliczniejszą grupę ludności indoeuropejskiej w Europie.

  W lipcu 819 roku w Ingelheim am Rheinie posłowie Ljudevita ponownie zaproponowali Ludwikowi I pokojowe rozwiązanie sporu, ale także tym razem spotkali się z odmową. Ljudevit rozpoczął szukać sprzymierzeńców. Tradycyjnym sojusznikiem Chorwatów był książę Dalmacji, Borna, któremu jednak władca frankijski obiecał nominację na księcia Panonii, jeżeli ten pomoże w stłumieniu buntu Ljudevita. Borna przystał na tę propozycję. Ljudevitowi udało się pozyskać Karantanów, którzy będąc sąsiadami margrabstwa Friuli żyli w takim samym poczuciu zagrożenia co Chorwaci panońscy. Do armii Ljudevita dołączyli zagrożeni przez Bułgarów Słowianie z okolic rzeki Timok.

  Patriarcha – (gr. πατριάρχης „praojciec”) w Nowym Testamencie określenie protoplastów Izraelitów (Abraham, Izaak, Jakub oraz dwunastu synów Jakuba), ale także protoplastów ludzkości, oraz protoplastów rodów, np. Dawid.Friuli-Wenecja Julijska (wł. Friuli-Venezia Giulia, friulski Friûl-Vignesie Julie, słoweń. Furlanija-Julijska krajina) – region w północnych Włoszech, w którego skład wchodzą 2 obszary autonomiczne tworzące region autonomiczny o powierzchni 7845 km² oraz 1,2 miliona mieszkańców. Gęstość zaludnienia 156 osób/km². W regionie język friulski jest zrównany z włoskim. W Prowincjach Udine, Pordenone oraz Gorizia jest on nauczany również w szkołach. Jest to jeden z pięciu regionów autonomicznych we Włoszech. Od zachodu graniczy z Wenecją Euganejską, od północy z Austrią a od wschodu ze Słowenią.

  Znaczna armia frankijska, dowodzona przez margrabię Friuli Balderica, miała spotkać się z siłami chorwackimi jesienią 819 roku. Frankowie posiadali liczebną przewagę, Ljudevit oddalił się za rzekę Drawę, cofał się w głąb swego władztwa na wschód. Balderic nie podążał śladem Chorwatów, gdyż musiał spacyfikować Słoweńców. Od południowego zachodu zbliżała się armia Borny z oddziałami teścia Ljudevita Dragomuza. W bitwie w pobliżu rzeki Kupa część sił Borny dołączyła do Ljudevita, Dragomuz został zabity, Borna zbiegł z pola bitwy dzięki pomocy straży przybocznej.

  Ingelheim am Rhein /ɪŋəlhajm am ʀajn/ – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat, od 1996 r. siedziba powiatu Mainz-Bingen. Leży na lewym brzegu Renu, u ujścia rzeki Selz. Liczy 24 050 mieszkańców (2009), zajmuje powierzchnię 49,86 km². Znane jest z produkcji czerwonego wina - własne określenie miasta: Die Rotweinstadt (pol. miasto czerwonego wina).Panonia (łac. Pannonia) – w starożytności prowincja rzymska położona między Sawą a Dunajem; dzisiejsze tereny zachodnich Węgier, wschodniej Austrii, Chorwacji, Słowenii oraz Serbii.

  Ljudevit wtargnął do Dalmacji w grudniu 819 roku. Chorwaci dalmatyńscy walczyli z ukrycia, unikali walnego starcia, stosowali tzw. wojnę na wyczerpanie jako najlepszy sposób na wyczerpanie sił Panończyków. Zima zmusiła siły Ljudevita do odwrotu. Według raportu Borny dla Ludwika I Ljudevit w tej kampanii stracił 3000 żołnierzy, 300 koni, doskwierał mu brak pożywienia.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Sisak - (węg. Sziszek, niem.Sissek, wł. Sisek, łac. Siscia) miasto w Chorwacji, przy ujściu rzeki Kupy do Sawy. Miasto jest położone 57 km na południowy wschód od stolicy Chorwacji Zagrzebia. Stolica administracyjna Sisačko-moslavačkiej županiji.

  Kontynuacja wojny[ | edytuj kod]

  W styczniu 820 roku Borna zawarł sojusz z królem Franków w Akwizgranie. Wtedy też zawarto plan zniszczenia Ljudevita przez skoordynowany atak przeprowadzony z trzech stron. Gdy zima ustąpi część sił frankijskich miała zostać zebrana we Włoszech, wschodniej Francji, Bawarii, Saksonii, na terenach Alamanów i dokonać wspólnego ataku wiosną. Północna grupa miała przejść przez Bawarię do Panonii i dokonać ataku wzdłuż Drawy. Armia Ljudevita skutecznie zatrzymała tę część wrogiego wojska po przeciwnej stronie rzeki. Południowa grupa miała za zadanie przeprawić się przez Alpy Północne oraz dojść do Lublany przez Akwileję. Ponownie Ljudevit powstrzymał przeciwną armię i nie dopuścił do przekroczenia Alp. Środkowa grupa podążała przez Tyrol do Krainy. Trzykrotnie powstrzymywani Frankowie nie zaprzestawali marszu naprzód aż dotarli do rzeki Drawy. Wtedy Ljudevit wycofał się do centrum swego państwa pozostawiając trakty do kraju nieobsadzone.

  Dalmacja (chorw. Dalmacija, wł. Dalmazia, serb. Далмација) – kraina historyczna w Chorwacji, Bośni i Hercegowinie oraz Czarnogórze na wschodnim wybrzeżu Adriatyku.Slawonia (chor. Slavonija) - historyczna kraina we wschodniej Chorwacji, położona w międzyrzeczu Sawy i Drawy. Często zaliczany jest do niej także region Sremu.

  Frankowie posiadali teraz otwartą drogę dla północnej i południowej części armii, doszło do zmasowanej inwazji. Ljudevit doszedł do wniosku, że wszelki opór będzie daremny, postanowił ufortyfikować się na silnie bronionym wzgórzu, jego ludzie schronili się w pobliskich lasach i na bagnach. Nie doszło do negocjacji z Frankami, którzy po kilku tygodniach opuścili Panonię nękani chorobami. Część plemion z Karyntii i Krainy uznało zwierzchność margrabiego Friuli, część pozostała wierna Ljudevitowi. W roku 821 zmarł Borna, jego następcą został kuzyn Ljudevita, Władysław. Ludwik I w lutym 821 roku nadał Władysławowi tytuł księcia Dalmacji i Liburnii.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Herstal (waloński Hesta) miasto w Belgii, w prowincji Liège, położone nad rzeką Mozą. Herstal znajduje się w zespole miejskim Liège, która liczy około 600 tysięcy mieszkańców. W mieście znajduje się fabryka broni Fabrique Nationale de Herstal.

  Ludwik ponowił swój projekt pokonania buntownika, po raz kolejny chciano powtórzyć zmasowany atak z kilku stron. Ljudevit, świadom przewagi przeciwnika, zlecił budowę sieci fortyfikacji. Pomocy Ljudevitowi udzielił wenecki patriarcha Fortunat, który przysłał swych architektów i budowniczych. Podczas ostatniej inwazji Franków, w 822 roku, patriarcha zbiegł do Zadaru. Wkrótce potem na dwór Ludwika I dotarł wysłannik Ljudevita, który godził się uznać panowanie władcy Franków. Dlatego też Ljudevit zbiegł do wuja Borny, Ljudemisla, który nakazał zabicie swego gościa w 823 roku.

  Władysław – książę Dalmacji i Liburnii w latach 821–835. Był kuzynem i następcą Borny, po Władysławie księciem chorwackim został Misław.Chorwaci – naród południowosłowiański, liczący około 9 mln ludzi. Zamieszkują głównie Chorwację (około 4 mln) oraz Bośnię i Hercegowinę (0,6 mln). Większe skupiska Chorwatów znajdują się też w Austrii (Burgenlandzcy Chorwaci) i Serbii. Na emigracji żyje około 2,5 mln Chorwatów, głównie w USA (0,3 mln), Chile (0,3 mln), ale również w takich krajach jak Argentyna, Niemcy, Kanada, Australia, Szwecja, i Brazylia.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Borna
 • plemiona słowiańskie
 • Slawonia
 • Warto wiedzieć że... beta

  Timok (łac. Timacus, serb. i bułg. Тимок) – rzeka we wschodniej Serbii i północno-wschodniej Bułgarii, lewy dopływ Dunaju. Długość – 203 km (ostatnie 15 km stanowi granicę serbsko-bułgarską), powierzchnia zlewni – 4630 km², średni przepływ u ujścia – 24 m³/s.
  Borna (zm. 821) – książę chorwacki panujący w Chorwacji Nadmorskiej, w latach 810-821 walczył razem z Frankami przeciwko księciu Ljudewitowi.
  Słoweńcy (Slovenci) – naród południowosłowiański, zamieszkujący głównie Słowenię – stanowią ok. 88% ogółu ludności (1,8 mln). Jako nieliczna mniejszość mieszkają w południowej Austrii (Słoweńcy karynccy) oraz w północno-wschodnich Włoszech. Posługują się językiem słoweńskim.
  Chorwacja Posawska lub Chorwacja Panońska - średniowieczne określenie terenów pomiędzy Gvozdem a Drawą z centralnym grodem Sisak nad rzeką Sawą, gdzie powstało chorwackie państwo Ljudevita. W X - XI wieku nazywane również Slawonią.
  Karantanie (Karyntianie, Chorutanie, Chorątanie łac. Carantani/Quarantani) − plemię słowiańskie zamieszkujące od VI/VII wieku Karyntię. Zwani również Słowianami alpejskimi. Stworzyli własne państwo, Karantanię. Od VIII wieku w źródłach występuje nazwa Carantani na określenie mieszkańców Karyntii.
  Suweren (fr. souverain, najwyższy i ang. sovereign, suwerenny) – podmiot sprawujący niezależną władzę zwierzchnią.
  Frankowie (łac. gens Francorum lub Franci) – nazwa zbiorcza określająca zachodniogermańską federację plemion, u swoich, uchwytnych źródłowo, początków, tj. w III w. n.e., zamieszkującą tereny na północ i wschód od dolnego Renu. Między trzecim, a piątym wiekiem część Franków najeżdżała terytorium cesarstwa rzymskiego, gdy inna część weszła w skład rzymskich wojsk w Galii. Tylko Frankowie saliccy utworzyli królestwo na terenach rzymskich. Pod wodzą rodzimej dynastii Merowingów podbili niemal całą Galię. Pod władzą Karolingów państwo to stało się wiodącą siłą chrześcijańskiego Zachodu. Jego rozpad dał początek dwóm wiodącym siłom średniowiecza: królestwu Francji i Świętemu Cesarstwu Rzymskiemu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.