• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Liza Vorfi

  Przeczytaj także...
  Emerytura (zwana dawniej rentą starczą) — świadczenie pieniężne mające służyć jako zabezpieczenie bytu na starość dla osób, które ze względu na wiek nie posiadają już zdolności do pracy zarobkowej.Teatr Narodowy w Tiranie (alb.: Teatri Kombëtar) – narodowa scena Albanii, znajdująca się w dawnym budynku Kinoteatru Kosowa, wzniesionego w 1939 w Tiranie.
  Enigma – albański film fabularny z roku 1991 w reżyserii Spartaka Pecaniego, na podstawie powieści Ismaila Kadare – E krehura.

  Liza Vorfi (ur. 29 listopada 1924 w Djakovicy, zm. 29 stycznia 2011 w Tiranie) – albańska aktorka teatralna i filmowa.

  Była córką albańskiego nauczyciela z Kosowa. Rodzina Vorfi uciekła z Djakovicy przed prześladowaniami serbskimi najpierw do Skopje, a następnie do Tirany. W 1928 rozpoczęła naukę w szkole francuskiej w Skopje, gdzie po raz pierwszy ujawnił się jej talent wokalny. Po ukończeniu w 1940 prestiżowej szkoły Nana Mbretneshë Tiranie Liza uczyła się sztuki wokalnej w konserwatorium w Rzymie i w Pesaro.

  Język albański (alb. Gjuha shqipe) – język indoeuropejski z grupy satem, którym posługuje się ok. 6,2 mln Albańczyków zamieszkujących Albanię (3,6 mln), Kosowo (1,7 mln), Macedonię (450 tys.), a także Włochy (Arboresze) i Grecję (Arwanici). W Albanii, Kosowie i Macedonii posiada on status języka urzędowego.Djakowica (Ðakovica, Ђаковица; alb. Gjakova lub Gjakovë) – miasto leżące w południowo-zachodnim Kosowie w regionie Peć. Czwarte co do wielkości miasto kraju. Ośrodek przemysłu (włókienniczego, spożywczego) i rzemiosła (złotnictwo); meczet (XVI wiek), domy w stylu bałkańskim i orientalnym. W pobliżu miasta wydobycie rud chromu.

  Po raz pierwszy wystąpiła publicznie w 1939 śpiewając pieśni kosowskie w audycji muzycznej, prezentowanej przez Radio Tirana. Po zakończeniu wojny występowała jako aktorka w Teatrze Ludowym w Tiranie. Na największej scenie albańskiej zagrała ponad 80 ról, w tym najważniejsze w repertuarze dramatycznym role w repertuarze szekspirowskim (Desdemona) i molierowskim (Elwira w Świętoszku), jak również w Moralności pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej (Juliasiewiczowa, 1962). W 1974 przeszła na emeryturę.

  Tirana (alb. Tiranë lub Tirana) – stolica i największe miasto Albanii (616,4 tys. mieszkańców) położone nad 3 rzekami: Lanë, Tiranë i Tërkuzë. Jest to największy ośrodek przemysłowy i centrum kulturalne kraju.Było ich czterech (tyt. oryg. Ata ishin katër) – albański film fabularny z roku 1977 w reżyserii Kujtima Çashku i Esata Musliu.

  W filmie fabularnym zadebiutowała epizodyczną rolą w Burzy (1959), a następnie wystąpiła jeszcze w 6 filmach.

  11 lipcu 2008 została uhonorowana przez prezydenta Albanii, Bamira Topiego Złotym Orderem im. Naima Frasheri za osiągnięcia artystyczne. Otrzymała także tytuł Zasłużonej Artystki (Artist i Merituar).

  W życiu prywatnym była mężatką (mąż Emil), miała troje dzieci.

  Moralność pani Dulskiej – dramat Gabrieli Zapolskiej wydany w Warszawie w 1907; prapremiera odbyła się w 1906 w Krakowie; akcja toczy się we Lwowie.Powrót martwej armii (tyt. oryg. Kthimi e ushtrisë se vdekur) – albański film fabularny z roku 1989 w reżyserii Dhimitra Anagnostiego, na podstawie powieści Ismaila Kadare – Generał martwej armii.

  Role filmowe[]

 • 1959: Furtuna jako Aija
 • 1961: Debatik
 • 1966: Komisari i Drites jako żona Prenka
 • 1975: Rrugicat qe kerkonin dielli jako matka Nebiego
 • 1977: Ata ishin kater jako matka
 • 1979: Ne vinim nga lufta jako Maria
 • 1987: Kthimi i ushtrise se vdekur jako księżna Dizeta
 • 1991: Enigma
 • Bibliografia[]

 • Abaz Hoxha: Enciklopedia e kinematografise shqiptare. Autore & vepra. Tirana: Toena, 2002. ISBN 99927-1-555-3. (alb.)
 • Edi Shukriu: Gra te shquara shqiptare. Prisztina: 2003. ISBN 9951-8557-0-9. (alb.)
 • Liza Vorfi w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Elsa Demo, Është gjallë Liza Vorfi, Shekulli 11 VII 2008
 • Biogram na stronie Teatru Narodowego
 • Uliczki, które szukają słońca (tytuł oryginalny: Rrugicat që kërkonin diell) – albański film fabularny z roku 1975 w reżyserii Saimira Kumbaro.William Szekspir (ang. William Shakespeare; ur. prawdopodobnie 23 kwietnia 1564, data chrztu: 26 kwietnia 1564, w Stratford-upon-Avon, zm. 23 kwietnia/3 maja 1616, tamże) – angielski poeta, dramaturg, aktor. Powszechnie uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej oraz reformatorów teatru.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Order Naima Frashëriego (alb. Urdhëri "Naim Frashëri") – odznaczenie państwowe Ludowej Republiki Albanii i Republiki Albanii ustanowione w 1965 przez prezydium Zgromadzenia Ludowego Albanii.
  Radio Televizioni Shqiptar (RTSh, Albańskie Radio i Telewizja) – albański publiczny nadawca radiowo-telewizyjny z siedzibą w Tiranie. Pierwsza transmisja audycji Radio Tirana odbyła się 28 listopada 1938. Program emitowano na falach krótkich, z nadajnika o mocy 3 kW.
  Zakończyliśmy wojnę (tyt.oryg. Ne vinim nga lufta) – albański film fabularny z roku 1979 w reżyserii Spartaka Pecaniego.
  Skopje, dawniej też (obecnie niezalecane) Skopie (maced. Скопје, serb. Скопље – Skoplje, bułg Скопие, alb. Shkup, gr. Σκόπια, tur. Üsküp) – stolica Republiki Macedonii, położona w kotlinie na wschód od Szar Płaniny, nad rzeką Wardar. Ludność: 507 tys. mieszkańców (2002). Główny ośrodek gospodarczy i naukowy kraju, węzeł kolejowy, ze stacją Skopje, drogowy, międzynarodowy port lotniczy.
  Komisarz Światła (alb. Komisari i Dritës) – albański film fabularny z roku 1966 w reżyserii Dhimitra Anagnostiego.
  Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.