• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Liwocz

  Przeczytaj także...
  Biecz – miasto w południowo-wschodniej Polsce, w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Biecz. Leży nad rzeką Ropą, na jednym ze wzgórz Pogórza Karpackiego. Ze względu na swoją bogatą historię często jest nazywane perłą Podkarpacia lub małym Krakowem. Bywa także określany jako polskie Carcassonne, dzięki zachowanym fragmentom średniowiecznych murów miejskich i zabudowy.Siedliska k. Tuchowa – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim, w gminie Tuchów. Przez wieś przepływa rzeka Biała, prawy dopływ Dunajca.
  Góry Świętokrzyskie (342.34) – masyw górski położony w południowo-wschodniej Polsce, w centralnej części Wyżyny Kieleckiej. Najwyższy szczyt to Łysica (612 m n.p.m.) w paśmie Łysogór. Nazwa gór pochodzi od relikwii Krzyża Świętego przechowywanych w klasztorze na Łysej Górze.
  Sanktuarium i platforma widokowa
  Widok z Liwocza

  Liwocz (dawniej Lewocz) – najwyższe wzniesienie na Pogórzu Ciężkowickim, wznoszące się na 562 m n.p.m. położone na terenie miejscowości Brzyska. Góra ta porośnięta jest lasem mieszanym z przewagą lasu iglastego oraz buczyną karpacką. Z platformy widokowej znajdującej się na jej wierzchołku rozciąga się widok na dolinę Wisłoki oraz na miasto Jasło. Nazwa Liwocz mogła być przyniesiona ze Słowacji.

  Las mieszany – siedliskowy typ lasu występujący na nizinach i zajmujący na terenie Polski ok. 10,5% powierzchni siedlisk leśnych, głównie żyźniejsze gleby typu skrytobielicowego lub brunatnego: piaski gliniaste oraz gliny spiaszczone. Dla siedliska lasu mieszanego głównymi gatunkami drzew są: dąb szypułkowy, buk, sosna, świerk, jodła, modrzew, brzoza.Jadwiga Andegaweńska (ur. między 3 października 1373 a 18 lutego 1374 w Budzie, zm. 17 lipca 1399 w Krakowie) – najmłodsza córka Ludwika Węgierskiego i Elżbiety Bośniaczki, król Polski od 1384, święta Kościoła katolickiego, patronka Polski.

  Historia[]

  Jest wiele legend i podań mówiących o tej tajemniczej górze:

 • Podobno niegdyś istniało tam miasto starsze od Biecza. Kiedy powstał Biecz, oba miasta połączono tunelem i tym tunelem uciekła przed Tatarami królowa Jadwiga.
 • Kolejne podanie mówi, że to wygasły wulkan.
 • Liwocz mógł być świętym miejscem pogan. Pasmo Liwocza i Brzanki wchodziło w skład państwa Wiślan (IX wiek). Świadczy o tym fakt istnienia wielkiego grodu z tzw. wiślańskich w miejscowości Trzcinica.

  Tatarzy (nazwa własna: Tatarlar / Татарлар) – grupa ludów tureckich z Europy wschodniej oraz północnej Azji.Wiślanie – plemię zachodniosłowiańskie z grupy plemion lechickich zamieszkujące we wczesnym średniowieczu tereny w dorzeczu górnej Wisły.

  Turystyka[]

  Na Liwocz prowadzą dwa szlaki turystyczne:

 • szlak turystyczny zielony – zielony JabłonicaLiwocz (↑ 1.30 godz., ↓ 1.05 godz.),
 • szlak turystyczny żółty – żółty KołaczyceLiwocz – Brzanka – Siedliska (z Kołaczyc ↑ 2.15 godz., ↓ 1.55 godz.).
 • Na wierzchołku i stokach Liwocza znajdują się m.in.:

 • platforma widokowa – przy dobrej widoczności można z niej zobaczyć Tatry, Babią Górę, Bieszczady oraz Góry Świętokrzyskie,
 • rezerwat przyrody Liwocz,
 • stacje drogi krzyżowej,
 • wielki krzyż na platformie (w nocy oświetlany),
 • pomnik Jana Pawła II,
 • figury Jezusa powieszone na wieży,
 • stary dąb (zniszczony przy budowie platformy widokowej),
 • Sanktuarium Chrystusowego Krzyża i Matki Bożej Królowej Pokoju w Liwoczu,
 • całoroczna szopka,
 • źródło wody siarkowej,
 • Kamień Pustelnika.
 • Twórcą sanktuarium, drogi krzyżowej i wieży widokowej z krzyżem jest proboszcz parafii Błażkowa, ks. kanonik Gerard Stanula.

  Automatic Packet Reporting System (APRS, czasem określany jako Automatic Position Reporting System) – system służący ustalaniu pozycji ruchomych obiektów oparty na technice krótkofalarskiej – Packet Radio. System ten został opracowany przez Boba Bruninga z United States Naval Academy posługującego się znakiem krótkofalarskim WB4APR.Kołaczyce – miasto w Polsce położone w województwie podkarpackim, w powiecie jasielskim, w gminie Kołaczyce; siedziba gminy Kołaczyce.

  Liwocz najlepiej widać z miejscowości Bączal Górny (oddalonej od góry około 8 km).

  Nadajniki[]

  Od 28 lipca 2007 roku z krzyża na szczycie góry, na częstotliwości 94,1 MHz, nadaje Radio Via (ERP nadajnika to 1 kW). Od 28 kwietnia 2014 roku nadaje stamtąd Radio Trendy, na częstotliwości 101,9 MHz (ERP 1 kW).

  Na krzyżu zainstalowane są przemienniki amatorskie, którymi opiekuje się klub krótkofalarski SP8KJX z Jasła:

  Przemiennik amatorski (ang. Repeater) – urządzenie nadawczo-odbiorcze pracujące w zakresie fal UKF, którego praca polega na odbiorze słabych sygnałów i ich retransmisji z wyższą mocą lub wyższym poziomem, co w rezultacie umożliwia znaczne zwiększenie zasięgu radiostacji zainstalowanych w samochodach i radiostacji przenośnych (radiotelefonów).Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969-1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Miasto Watykan (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, błogosławiony Kościoła katolickiego.
 • analogowy SR8JS, pracujący na częstotliwości 438,800 MHz,
 • analogowy SR8V, pracujący na częstotliwości 145,6125 MHz,
 • DIGI APRS SR8NWF pracujący na częstotliwości 144,800 MHz.
 • Przypisy

  Góra Liwocz widziana z Bączala Górnego
  Sanktuarium Chrystusowego Krzyża i Matki Bożej Królowej Pokoju - sanktuarium zlokalizowane jest na szczycie góry Liwocz. Znajduje się tam cudowna figura Maryi i obraz Jezusa. W niedzielne popołudnia odbywają się tam msze święte. Twórcą sanktuarium, drogi krzyżowej i wieży widokowej z krzyżem jest były proboszcz parafii w Błażkowej, ks. prałat Gerard Stanula.Poganie − określenie używane wobec wyznawców religii niemonoteistycznych, głównie politeistycznych i animalistycznych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pogórze Ciężkowickie (513.62) – mezoregion geograficzny w południowo-wschodniej Polsce. Wchodzi w skład Pogórza Środkowobeskidzkiego.
  Droga krzyżowa – w Kościele katolickim nabożeństwo wielkopostne o charakterze adoracyjnym, polegające na symbolicznym odtworzeniu drogi Jezusa Chrystusa na śmierć i złożenia go do grobu.
  Legenda (łac. legenda – to co powinno być przeczytane) – gatunek literacki będący opowieścią posługującą się elementami niezwykłości oraz cudowności, w szczególności o życiu świętych i męczenników. Często osnuta na wątkach ludowych i apokryficznych; rozpowszechniona w średniowieczu. Pierwotnie przekazywana ustnie, następnie zapisywana. Przykładem jest Legenda o świętym Aleksym czy legendy arturiańskie.
  Bączal Górny – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie jasielskim, w gminie Skołyszyn. Miejscowość przynależy do parafii Imienia Maryi w Bączalu Dolnym.
  ERP (ang. Effective Radiated Power) to efektywna moc wypromieniowana stosowana przy obliczeniach mocy wyjściowej nadajnika względem anteny dipolowej.
  Słowacja, Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej, oraz NATO, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.
  Błażkowa (dawn. Błaszkowa) – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie jasielskim, w gminie Brzyska.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.