• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Liverpool  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Nikaragua (Nicaragua, Republika Nikaragui – República de Nicaragua) – państwo w Ameryce Środkowej, położone między Hondurasem na północy, a Kostaryką na południu. Na zachodzie na długości 320 km oblewają ją wody Oceanu Spokojnego, a na wschodzie na długości 480 km – wody Morza Karaibskiego.
  Położenie dystryktu w hrabstwie Merseyside

  Liverpool – miasto i dystrykt metropolitalny położone na zachodnim wybrzeżu północnej Anglii, ok. 340 km od Londynu, na północnym brzegu estuarium rzeki Mersey. Siedziba hrabstwa Merseyside.

  Jest drugim po Londynie ośrodkiem portowym Wielkiej Brytanii i jednym z najważniejszych takich ośrodków w historii (dzięki handlowi niewolnikami, a także handlowi i komunikacji pasażerskiej z Ameryką). Jest ośrodkiem przemysłowym (gł. przemysł paliwowy, samochodowy i elektroniczny), kulturalnym i naukowym.

  Unia Europejska, UE – gospodarczo-polityczny związek 27 demokratycznych państw europejskich. Unia powstała 1 listopada 1993 roku – na mocy podpisanego 7 lutego 1992 traktatu z Maastricht – jako efekt wieloletniego procesu integracji politycznej, gospodarczej i społecznej. Korzenie współczesnej integracji europejskiej sięgają okresu powojennego i ograniczały się do 6 państw zachodnioeuropejskich. Państwa te tworzyły wiele form i mechanizmów współpracy, powoływały organizacje, instytucje i organy, których celem było wzmocnienie jedności między nimi. W 1993 nadrzędną wobec wszystkich poprzednich organizacji została Unia Europejska, sama otrzymując nieznaną wcześniej hybrydową formułę sui generis. West Derby – dzielnica w Liverpool, w Anglii, w Merseyside, w dystrykcie (unitary authority) Liverpool. W 2011 miejscowość liczyła 14 382 mieszkańców. West Derby jest wspomniana w Domesday Book (1086) jako Derbei/Derberie.

  Sześć obiektów w mieście tj. trzy w portowo-handlowej części miasta oraz trzy w centrum obejmujące zabytkowe budynki w 2004 roku zostały wpisane jako Liverpool Maritime Mercantile City na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

  Z Liverpoolem kojarzony jest zespół pop-rockowy The Beatles, który w tym mieście powstał i występował w klubie The Cavern.

  W Liverpoolu mają siedzibę znane kluby piłkarskie: Liverpool F.C. („The Reds”) i Everton F.C. („The Toffees”).

  Lancaster – miasto w hrabstwie Lancashire, w dystrykcie Lancaster, w północno-zachodniej Anglii, liczba ludności wynosi 45 952 (2001).Arriva PLC – brytyjska spółka działająca głównie w sektorze transportu publicznego i obecna na rynkach kilkunastu krajów Europy, w tym w Polsce. Jest własnością przedsiębiorstwa Deutsche Bahn.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Liverpool ma powierzchnię 111,84 km². Najwyższym wzniesieniem w mieście jest Everton Hill (wysokość 70 m n.p.m.). Od północy graniczy z gminą Sefton, od wschodu z Knowsley, od zachodu przez rzekę Mersey z gminą Wirral – wszystkie w hrabstwie Merseyside, zaś od południa z gminą Halton w hrabstwie Cheshire.

  Kingston upon Hull (potocznie nazywane Hull) – miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia), w hrabstwie ceremonialnym East Riding of Yorkshire, nad estuarium Humber.Archikatedra Chrystusa Króla w Liverpoolu (ang. Liverpool Metropolitan Cathedral of Christ the King, Liverpool) - główna świątynia archidiecezji Liverpoolu kościoła rzymskokatolickiego pod wezwaniem Chrystusa Króla. Jest to postmodernistyczna budowla wybudowana w latach 1962-1967, zaprojektowana przez architektów Fredericka Gibberda i Edwina Luytensa (wcześniejsza krypta wzniesiona w latach 1933-1940). Godność katedry posiada od 1967. Świątynia została konsekrowana w dniu 14 maja 1967 roku, w dzień Zesłania Ducha Świętego.

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  Władze w Liverpoolu stanowi Liverpool City Council. Składa się ona z 90 radnych wybieranych przez lokalne społeczności.

  Miasto jest podzielone na 30 okręgów wyborczych, które mieszczą się w pięciu tzw. parliament constituency – Garston and Halewood, Liverpool Riverside, Liverpool Walton, Liverpool Wavertree i Liverpool West Derby.

  Plan podziału administracyjnego
  1. Allerton & Hunts Cross (Garston and Halewood)
  2. Anfield (Liverpool Walton)
  3. Belle Vale (Garston and Halewood)
  4. Central (Liverpool Riverside)
  5. Childwall (Liverpool Wavertree)
  6. Church (Liverpool Wavertree)
  7. Clubmoor (Liverpool Walton)
  8. County (Liverpool Walton)
  9. Cressington (Garston and Halewood)
  10. Croxteth (Liverpool West Derby)
  11. Everton (Liverpool Walton)
  12. Fazakerley (Liverpool Walton)
  13. Greenbank (Liverpool Riverside)
  14. Kensington & Fairfield (Liverpool Wavertree)
  15. Kirkdale (Liverpool Riverside)
  16. Knotty Ash (Liverpool West Derby)
  17. Mossley Hill (Liverpool Riverside)
  18. Norris Green (Liverpool West Derby)
  19. Old Swan (Liverpool Wavertree)
  20. Picton (Liverpool Wavertree)
  21. Princes Park (Liverpool Riverside)
  22. Riverside (Liverpool Riverside)
  23. Speke-Garston (Garston and Halewood)
  24. St Michaels (Liverpool Riverside)
  25. Tuebrook & Stoneycroft (Liverpool West Derby)
  26. Warbreck (Liverpool Walton)
  27. Wavertree (Liverpool Wavertree)
  28. West Derby (Liverpool West Derby)
  29. Woolton (Garston and Halewood)
  30. Yew Tree (Liverpool West Derby)
  Blitz (z niem. "błyskawica") – seria nalotów niemieckich na Wielką Brytanię, mających miejsce podczas II wojny światowej, w okresie od 7 września 1940 do 10 maja 1941.Chester, stolica hrabstwa Cheshire oraz dystryktu Chester w północno-zachodniej części Anglii, w pobliżu granicy z Walią, nad rzeką Dee. Ma 77 040 mieszkańców (2001).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Chrześcijaństwo, chrystianizm (gr. Χριστιανισμóς, łac. Christianitas) – monoteistyczna religia objawienia, bazująca na nauczaniu Jezusa Chrystusa zawartym w kanonicznych ewangeliach. Jej wyznawcy uznają w nim obiecanego Mesjasza i Zbawiciela, który ustanowił Królestwo Boże poprzez swoje Zmartwychwstanie. Kanon wiary chrześcijańskiej został spisany w Nowym Testamencie i przekazywany jest przez Kościoły.
  Grand National – wyścig konny typu National Hunt odbywający się co roku na Aintree Racecourse w okolicy Liverpoolu. Odbyły się po raz pierwszy w 1839, na odległości 6 907 metrów. Konie miały do przeskoczenia 30 przeszkód w trakcie dwóch okrążeń. To najbardziej prestiżowy wyścig tego typu w Europie, z pulą nagród o wysokości jednego miliona funtów w 2017. Wydarzenie ma widoczny wpływ na kulturę brytyjską. Wyścig jest popularny wśród wielu osób, które zwykle nie interesują się tego typu sportem ani nie zakładają się w trakcie innych wyścigów.
  Hrabstwo metropolitalne (metropolitan county) – jeden z dwóch rodzajów hrabstwa administracyjnego, angielskiej jednostki podziału administracyjnego. Obecnie w Anglii istnieje sześć hrabstw tego rodzaju i obejmują one największe aglomeracje. Warto pamiętać, że Wielki Londyn, będący pierwowzorem tej instytucji, formalnie nie jest hrabstwem metropolitalnym, jednak w praktyce funkcjonuje na podobnych zasadach.
  Islam (arab. الإسلام ; al-islām) – religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie. Świętą księgą islamu jest Koran, a zawarte w niej objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Boga do ludzi.
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  Manchester – miasto (city) w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym Greater Manchester. W sensie formalnym stanowi samodzielny dystrykt metropolitalny.
  Buddyzm (inna nazwa to: sanskr. Buddha Dharma; pāli. Buddha Dhamma lub Buddha Sasana – "Nauka Przebudzonego") – nonteistyczny system filozoficzny i religijny, którego założycielem i twórcą jego podstawowych założeń był żyjący od około 560 do 480 roku p.n.e. Siddhārtha Gautama (pāli. Siddhattha Gotama), syn księcia z rodu Śākyów, władcy jednego z państw-miast w północnych Indiach. Buddyzm bywa zaliczany do religii dharmicznych oraz do religii nieteistycznych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.067 sek.