• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Live at the BBC

  Przeczytaj także...
  David Knopfler (ur. 27 grudnia 1952 w Glasgow w Szkocji) – muzyk, gitarzysta, członek pierwotnego składu brytyjskiej grupy rockowej Dire Straits. Brat Marka Knopflera.Dire Straits – brytyjska grupa rockowa założona w 1977 roku przez Marka Knopflera (gitara i śpiew), Davida Knopflera (gitara), Johna Illsleya (gitara basowa) i Picka Withersa (perkusja). Liderem Dire Straits jest Mark Knopfler, który skomponował prawie wszystkie utwory tej grupy.
  On the Night – trzeci koncertowy album Dire Straits (po Alchemy i Live at the BBC) wydany w 1993 roku. Album zawiera większość hitów Dire Straits nagranych na żywo w czasie dwóch koncertów z ostatniej trasy koncertowej grupy.
  .mw-parser-output table.album-studyjny td.naglowek{background:lightsteelblue!important}.mw-parser-output table.album-bootleg td.naglowek{background:lightblue!important}.mw-parser-output table.album-ep td.naglowek{background:lightsalmon!important}.mw-parser-output table.album-koncert td.naglowek,.mw-parser-output table.album-koncertowy td.naglowek,.mw-parser-output table.album-live td.naglowek{background:burlywood!important}.mw-parser-output table.album-soundtrack td.naglowek{background:gainsboro!important}.mw-parser-output table.album-demo td.naglowek,.mw-parser-output table.album-nielegal td.naglowek,.mw-parser-output table.album-mixtape td.naglowek{background:peachpuff!important}.mw-parser-output table.album-tribute td.naglowek,.mw-parser-output table.album-cover td.naglowek{background:thistle!important}.mw-parser-output table.album-kompilacja td.naglowek,.mw-parser-output table.album-split td.naglowek,.mw-parser-output table.album-remix td.naglowek{background:darkseagreen!important}.mw-parser-output table.album-wideo td.naglowek{background:lightskyblue!important}.mw-parser-output table.album-box td.naglowek{background:lightgray!important}

  Live at the BBC – trzeci koncertowy album Dire Straits (po Alchemy i On the Night). Został wydany w 1995, choć znajduje się na nim materiał nagrany od lipca 1978 do stycznia 1981. Album zawiera głównie utwory z pierwszego albumu Dire Straits, nagrane dla radia BBC. W jego skład wchodzi również jedyny z utworów wykonywanych przez Dire Straits, który nie został napisany przez Marka Knopflera: "What's the Matter Baby" (autorstwa brata Marka, Davida).

  Mark Freuder Knopfler OBE (ur. 12 sierpnia 1949 w Glasgow) – brytyjski gitarzysta, kompozytor i wokalista, przed rozpoczęciem kariery muzycznej pracował także jako dziennikarz i wykładowca. Jest najbardziej znany jako lider zespołu Dire Straits, ale grał także z innymi zespołami (przede wszystkim z Notting Hillbillies) i artystami (między innymi z Chetem Atkinsem, Erikiem Claptonem, Tiną Turner, Bobem Dylanem, Philem Lynottem, B.B Kingiem, Philem Collinsem, Stingiem). Jest także kompozytorem muzyki filmowej.Alchemy – piąty album Dire Straits i zarazem pierwszy wydany album koncertowy (grupa nagrała wcześniej koncert dla BBC, ale album ukazał się dopiero w 1995), wydany w 1984. Alchemy zawiera najbardziej znane i popularne utwory Dire Straits w nowych wykonaniach i aranżacjach z rozwiniętymi "solówkami" instrumentalistów. Album został nagrany 22 i 23 lipca 1983 w londyńskiej sali koncertowej Hammersmith Odeon. Album nie był po nagraniu edytowany w studiu.

  Album zamyka utwór "Tunnel of Love", który w bardziej rozbudowanej wersji (dodano instrumenty klawiszowe) znalazł się na trzecim albumie Dire Straits, zatytułowanym Making Movies.

  BBC (skrót od British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie.Tunnel of Love – singel brytyjskiej grupy rockowej Dire Straits z albumu Making Movies. Utwór został również umieszczony na albumach kompilacyjnych: Money for Nothing, Sultans of Swing: The Very Best of Dire Straits i The Best of Dire Straits & Mark Knopfler: Private Investigations, a w wersji koncertowej także na Alchemy i Live at the BBC. Singiel był promowany przez dwa teledyski.

  Lista utworów[ | edytuj kod]

  1. "Down to the Waterline"
  2. "Six Blade Knife"
  3. "Water of Love"
  4. "Wild West End"
  5. "Sultans of Swing"
  6. "Lions"
  7. "What's The Matter Baby?"
  8. "Tunnel of Love"

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Okładka
 • Making Movies – trzeci studyjny album grupy Dire Straits, wydany w roku 1980. Jest to pierwszy album tego zespołu, na którym w znacznym stopniu wykorzystano instrumenty klawiszowe – dwa pierwsze albumy nagrane były w tradycyjnym dla rocka składzie; dwie gitary, gitara basowa i perkusja."Sultans of Swing" – pierwszy singel zespołu Dire Straits, utwór został napisany przez Marka Knopflera i pochodzi z pierwszej płyty zespołu zatytułowanej Dire Straits. Został wydany w 1979 po ukazaniu się debiutanckiego albumu zespołu w październiku 1978. Stał się raczej niespodziewanym hitem, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Wielkiej Brytanii wszedł do pierwszej dziesiątki na listach przebojów, pomimo że sama płyta nie była prawie reklamowana.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.