• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Live '99

  Przeczytaj także...
  Kasia Cerekwicka, właśc. Katarzyna Cerekwicka (ur. 17 marca 1980 w Koszalinie) – polska piosenkarka wykonująca muzykę z pogranicza popu i R&B.Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.
  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  Live '99 jest to trzeci w historii album Edyty Górniak, ale pierwszy w jej dokonaniach album koncertowy. Płyta jest wynikiem trasy koncertowej Live '99, która miała miejsce w 1999 roku na terenie Polski. Utwory zarejestrowane pochodzą z dwóch ostatnich koncertów - w Krakowie, w Teatrze im. J. Słowackiego, wykonanym 30 kwietnia 1999 oraz koncertu w Warszawie, w Sali Kongresowej PKiN, dnia 4 maja 1999. Polska premiera albumu miała miejsce 25 września 1999, europejska wersja ukazała się natomiast 1 listopada tego samego roku.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Adam Marcin Sztaba (ur. 15 lutego 1975 w Koszalinie) – polski kompozytor, pianista, aranżer, dyrygent i producent muzyczny, a także osobowość telewizyjna. Ukończył Liceum Muzyczne w Koszalinie, a potem Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie na wydziale kompozycji w klasie prof. Zbigniewa Rudzińskiego.

  Lista utworów[]

  1. Intro
  2. Perfect Moment
  3. When You Come Back to Me
  4. Dotyk
  5. The Day I Get Over You
  6. Stop!
  7. Jestem kobietą
  8. I Don't Know What's On Your Mind
  9. Miles & Miles Away
  10. Hunting High & Low
  11. To nie ja
  12. Anything
  13. Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma
  14. Gone

  Single[]

  Piosenki wykonywane przez wokalistkę na tej płycie są znane z poprzednich dokonań artystki. Przedstawione zostały w nowych aranżacjach autorstwa Adama Sztaby, który razem z Edytą Górniak jest producentem tej płyty. Warto wspomnieć o piosenkach:

  Kierownik muzyczny - osoba odpowiedzialna za stronę muzyczną przedstawienia, opery, operetki, musicalu, filmu czy programu telewizyjnego. Jest najczęściej odpowiedzialna za dobór i poprowadzenie (dyrygowanie) orkiestry, dobór i przygotowanie chóru lub zespołu wokalnego oraz dobór i przygotowanie solistów. Często pełni też rolę aranżera materiału muzycznego.a-ha – norweska grupa muzyczna wykonująca pop będący wypadkową stylów rock, synth pop oraz new wave. Jest to jeden z najlepiej sprzedających się zespołów europejskich świata. Do tej pory sprzedali ponad 50 milionów płyt na całym świecie, które osiągnęły status multiplatynowych, złotych i srebrnych.
 • Stop - Edyta Górniak debiutowała tym utworem w programie "Śpiewać każdy może" w 1989 roku. W oryginale piosenka ta jest wykonywana przez Sam Brown. Stop był pierwszym singlem, którego premiera odbyła się 20 września 1999 r.
 • Hunting High & Low - utwór ten w styczniu 2000 został wydany na singlu i promował płytę "Live '99". W oryginale utwór ten jest także wykonywany przez zespół A-Ha.
 • Wykonawcy[]

 • Edyta Górniak - śpiew
 • Adam Sztaba - instrumenty klawiszowe, programowanie, kierownictwo muzyczne
 • Jacek Królik - gitara
 • Piotr Żaczek - gitara basowa
 • Michał Dąbrówka - perkusja
 • Ania Szarmach - chórki
 • Kasia Cerekwicka - chórki
 • Krzysztof Pietrzak - chórki
 • Materiał został zrealizowany w studio im. A. Osieckiej w Warszawie przez Tadeusza Mieczkowskiego i Piotra Madziara.

  Edyta Anna Górniak (ur. 14 listopada 1972 w Ziębicach) – polska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów, producent, reżyser, aktorka musicalowa. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV. Honorowa obywatelka Ziębic oraz Honorowy Ambasador Stolicy Polskiej Piosenki Opole.Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Okładka • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Dotknij... – singel polskiej piosenkarki Edyty Górniak promujący album Dotyk, wydany w kwietniu 1995 roku nakładem wydawnictw muzycznych Pomaton EMI oraz ORCA Ltd. Na singlu zamieszczone są piosenki „Dotyk”, „Niebo to my” oraz wywiad z wokalistką.
  Wokal wspierający – są to partie śpiewu harmonicznego wykonywane przez jednego lub więcej wokalistów (nazywanych potocznie chórkiem) wraz z głównym wykonawcą. Wokalista wspierający może również wykonywać początkową partię utworu wprowadzając do głównego wykonania solisty. W muzyce rockowej i heavymetalowej rolę wokalisty wspierającego pełnią często gitarzyści rytmiczni, basiści lub perkusiści. W muzyce popowej towarzyszące wykonawcy chórki mogą również wykonywać proste układy choreograficzne.
  Jacek Królik (ur. 2 grudnia 1967 w Krakowie) – polski gitarzysta, muzyk sesyjny, członek zespołu Grzegorza Turnaua oraz grup muzycznych Królik, Kreszendo, Śrubki, do 2009 członek zespołu Brathanki. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.
  Michał Dąbrówka (ur. 13 lutego 1972 w Warszawie) – polski perkusista, muzyk sesyjny, kompozytor i aranżer. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.
  Anything - trzeci międzynarodowy singel Edyty Górniak, a drugi promujący jej drugi studyjny album Edyta Górniak. Teledysk do tego utwory jest bliźniaczą wersją teledysku do piosenki One & One. Drugą wersją wideoklipu jest koncertowe wykonanie piosenki przeplatane materiałami archiwalnymi z promocji płyty w Republice Południowej Afryki.
  Jestem kobietą – singel polskiej piosenkarki popowej Edyty Górniak pochodzący z płyty Dotyk, wydany 30 września 1994 roku.
  Anna Szarmach (ur. 12 lutego 1978 w Starogardzie Gdańskim), znana również jako Sharmi – polska wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów. Ukończyła wokalistykę na Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.