Liv Johanne Ullmann (ur. 16 grudnia 1938 w Tokio) − norweska aktorka, reżyserka i scenarzystka filmowa. Jedna z muz szwedzkiego reżysera Ingmara Bergmana.
Będąc aktorką Królewskiego Teatru w Oslo, poznała szwedzkiego reżysera Ingmara Bergmana. Zagrała potem główne role w jego dziesięciu filmach. W 1966 urodziła się ich córka, norwesko-szwedzka dziennikarka Linn Ullmann. Ullmann grała również na scenach Nowego Jorku. Jest uznawana, obok Bibi Andersson, Harriet Andersson i Ingrid Thulin, za najwybitniejszą aktorkę w filmach Bergmana.
Norweski Uniwersytet Naukowo-Techniczny (norw. Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet, skrótowiec NTNU) – największy z sześciu norweskich uniwersytetów. Jego główna siedziba znajduje się w Trondheim.
Sarabanda (szw. Saraband) – duńsko-fińsko-niemiecko-norwesko-włosko-szwedzki fabularny film telewizyjny z 2003 roku w reżyserii Ingmara Bergmana. Film był dystrybuowany tylko w kinach HD. Opowiada o spotkaniu po 30 latach Marianne oraz Johana, bohaterów jednego z wcześniejszych filmów reżysera pt. Sceny z życia małżeńskiego. Premierę miał 1 grudnia 2003 w szwedzkiej telewizji publicznej, na kanale SVT 1.
Była dwukrotnie nominowana do Oscara za role w filmach: Emigranci (1971) Jana Troella oraz Twarzą w twarz (1976) Ingmara Bergmana. W 1973 otrzymała Złoty Glob dla najlepszej aktorki w filmie dramatycznym za rolę w Emigrantach.
Zasiadała w jury konkursu głównego na 31. MFF w Cannes (1978). Przewodniczyła obradom tego gremium na 54. MFF w Cannes (2001).
IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie.
Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta
Persona – szwedzki film fabularny z 1966 roku, dramat w reżyserii i na podstawie scenariusza Ingmara Bergmana. Film uznawany przez krytyków za jedno z najbardziej enigmatycznych, zarazem największych, dzieł w historii kina.
Harriet Andersson, (ur. 14 lutego 1932 w Sztokholmie) – aktorka szwedzka. Od czasu ukończenia szkoły teatralnej w 1949 zagrała w ponad 100 rolach. Wystąpiła w wielu filmach Ingmara Bergmana. Przez kilka lat, do czasu kiedy Bergman związał się z Bibi Andersson, Harriet była partnerką życiową reżysera. W późniejszym okresie Harriet Andersson związana była z aktorem Gunnarem Hellströmem a także z pisarzem, scenarzystą i dziennikarzem Jörnem Donnerem. Sławę zdobyła dzięki roli Moniki w filmie Ingmara Bergmana Sommaren med Monika (pol. Wakacje z Moniką, 1954). Wielokrotnie nagradzana, zdobyła między innymi nagrodę filmową Charlie Chaplina a także nagrodę Szwedzkiego Instytutu Filmowego (Guldbaggen) za rolę w filmie Bergmana Viskningar och rop (pol. Szepty i krzyki, 1973).
Królewski Norweski Order Świętego Olafa (norw. Den Kongelige Norske Sankt Olavs Orden archaicznie Sanct Olafs Orden) – najstarszy order i najwyższe odznaczenie Królestwa Norwegii, nadawane za zasługi cywilne i wojskowe.
Hańba (szw. Skammen) – szwedzki, film fabularny z 1968 roku w reżyserii i według scenariusza Ingmara Bergmana. Obraz w 1969 był nominowany do Złotego Globu w kategorii najlepszy film zagraniczny.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji
obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
Mindwalk – film z 1990 roku w reżyserii Bernta Amadeusa Capry oparty na jego opowiadaniu bazującym z kolei na książce jego brata Fritjofa Capry The Turning Point.