• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Liu Boming

  Przeczytaj także...
  29 października jest 302. (w latach przestępnych 303.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 63 dni.16 września jest 259. (w latach przestępnych 260.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 106 dni.
  Lista zawiera nazwiska wszystkich astronautów i kosmonautów, którzy uczestniczyli w locie kosmicznym, bądź wystartowali do lotu w kosmos. Dane dotyczące aktywności astronautów są oficjalnymi informacjami NASA, Centrum Wyszkolenia Kosmonautów im. J. Gagarina, Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej (CSA)i Japońskiej Agencji Kosmicznej (JAXA). Lista zawiera też nazwiska chińskich astronautów biorących udział w programie Shenzhou. Wyjątkowo uzupełniono ją o astronautów:

  Liu Boming (ur. 29 października 1966 w prowincji Heilongjiang) – pilot wojskowy, chiński astronauta.

  Kariera astronauty[]

 • 1998 - 1 stycznia został wybrany do pierwszej grupy chińskich astronautów (Chiny grupa 1). Kandydowało do niej ponad 1 500 pilotów wojskowych. Od czerwca 2005 znajdował się w grupie 6 astronautów kandydujących do lotu na pokładzie statku kosmicznego Shenzhou 6. Razem z nim trenował Jing Haipeng. Krótko przed zaplanowanym startem obaj zostali wyznaczeni dublerami podstawowej załogi misji.
 • 2008 - 16 września oficjalnie podano, że znalazł się w składzie pierwszej załogi misji Shenzhou 7. Start statku kosmicznego nastąpił 25 września 2008 o godz. 21:10 czasu chińskiego (13:10 UTC) z kosmodromu Jiuquan w prowincji Gansu. Liu Boming pełnił funkcję operatora w trzyosobowej załodze, w której znaleźli się również: dowódca wyprawy Zhai Zhigang i Jing Haipeng. 27 września przez ponad 20 minut stojąc we włazie przedziału orbitalnego statku asekurował pracującego na zewnątrz Shenzhou 7 Zhai Zhiganga.
 • Wykaz lotów[]

  Przypisy

  1. China ready for third manned spaceflight (ang.). chinadaily.com.cn, 2008-09-16. [dostęp 2010-12-12].
  2. China's manned spacecraft Shenzhou-7 blasts off (ang.). news.xinhuanet.com, 2008-09-25. [dostęp 2010-12-12].

  Zobacz też[]

 • alfabetyczna lista astronautów i kosmonautów
 • Grupy i oddziały kosmonautów
 • Linki zewnętrzne[]

 • Biogram na stronie Spacefacts
 • Wykaz grup i oddziałów kosmonautów zawiera zestawienie nazwisk ludzi, którzy brali udział w misjach kosmicznych lub przygotowywali się do lotów w kosmos, nazywanych kosmonautami, astronautami, taikonautami, spationaute itp. Sporządzony został z zachowaniem chronologii poszczególnych naborów astronautów, podziałem na lata i kraje, które ich dokonywały. Poza narodowymi zespołami (astronautami zawodowymi) są tu również grupy przygotowujące się do określonych misji oraz tzw. „kosmiczni turyści”.Shenzhou 6 (chin.: 神舟六号 - dosłownie "Boski Okręt", bądź "Niebiański Statek") - drugi chiński załogowy statek i lot kosmiczny.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Zhai Zhigang (wym. czaj czy-kang; ur. 21 listopada 1966 w Qiqihar w prowincji Heilongjiang) – podpułkownik lotnictwa, chiński astronauta.
  Uniwersalny czas koordynowany, UTC (ang. Universal Time Clock lub Coordinated Universal Time, fr. Temps Universel Coordonné) – wzorcowy czas ustalany na podstawie TAI (fr. Temps Atomique International), uwzględniający nieregularność ruchu obrotowego Ziemi i koordynowany względem czasu słonecznego. By zapewnić, że Słońce średnio w ciągu roku przechodzi nad południkiem zerowym o godz. 12:00 UTC z dokładnością nie mniejszą niż 0,9 s, od czasu do czasu do UTC dodawana jest tzw. sekunda przestępna. Operację tę przeprowadza IERS (International Earth Rotation Service).
  Kosmodrom Jiuquan (chiń. upr.: 酒泉卫星发射中心; chiń. trad.: 酒泉衛星發射中心; pinyin: Jiǔquán Wèixīng Fāshè Zhōngxīn) – najstarszy chiński ośrodek rakietowy (satelitarny i balistyczny). Jego budowa rozpoczęła się w 1956, zaś otwarcie nastąpiło w 1958. Położony jest na pustyni Gobi, w północno-zachodnich Chinach, w regionie autonomicznym Mongolia Wewnętrzna. Ma 2800 km² powierzchni. Na jego terenie zakwaterowanych jest około 20 000 ludzi. Przeznaczony początkowo przede wszystkim do wystrzeliwania satelitów naukowych i odzyskiwalnych na niskie i średnie orbity okołoziemskie o wysokich inklinacjach. Stąd wystartował pierwszy chiński lot załogowy, Shenzhou 5.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.