• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Litewka

  Przeczytaj także...
  Corps /wymawiamy "kor"; liczba mnoga pisze się "Corps" a wymawia "kors" – najstarsza forma korporacji akademickiej popularna głównie w Niemczech, Austrii, Szwajcarii. Poza tymi krajami istnieją także w Belgii i USA.Płaszcz – rodzaj ubrania, wierzchnie okrycie ciała, noszone przez mężczyzn i kobiety. Podstawową rolą płaszcza jest ochrona przed zimnem, wiatrem, deszczem.
  Jazda, kawaleria (z wł. cavalleria), konnica – terminem tym określa się wojsko walczące lub poruszające się na koniach.
  Kasper Bekiesz

  Bekiesza (węg. bekes – długi kożuch) – rodzaj dawnego płaszcza męskiego, podszytego futrem, wciętego w talii i ozdabianego na piersiach szamerunkiem, zapinanego na pętlice, sięgającego poniżej kolan. Dawny ubiór podróżny i na polowanie. Zazwyczaj na tyle obszerna, że noszono ją na inne okrycie.

  Szamerunek, szamerowanie, pasmanteryjna ozdoba ubrań, najczęściej w postaci różnego rodzaju pętli (również galony) naszytych z przodu ubioru. Znana od XV wieku, również w Polsce. Typowa dla mentyka, dolmanu, ferezji i innych, zwłaszcza wywodzących się ze wschodu ubrań. Popularna ozdoba dawnych ubiorów wojskowych.Korporacja akademicka (korporacja studencka) – stowarzyszenie zrzeszające studentów i absolwentów uczelni wyższych, posiadających pewne cele, ideały i chęć samodoskonalenia. Zewnętrznymi oznakami przynależności są zazwyczaj czapka (tzw. dekiel), szarfa (tzw. banda) oraz monogram (tzw. cyrkiel). Dekle i bandy noszą zazwyczaj trzy barwy (niem. Couleur). Barwy, posiadające określoną symbolikę, identyfikują daną korporację.

  W Polsce przyjęła się za sprawą Węgra Kaspra Bekiesza, starosty lanckorońskiego za panowania Stefana Batorego. W XVIII wieku była popularna wśród ubogiej szlachty i mieszczan, z czasem, w XIX wieku, stała się elementem eleganckiego męskiego stroju oficjalnego. Znana była tylko w Europie Wschodniej w regionach o surowych zimach. Sprawdzała się w czasie zimowych podróży saniami. W latach 20. XX wieku była już rzadkością. Bekiesza była też częścią ubioru polskiej kawalerii w XIX wieku, później wykorzystywana przez powstańców. Została przyprowadzona do Prus przez uciekających powstańców w 1830 roku.

  Kasper de Korniath Bekiesz . (węg. Gáspár Békés de Kornyát oraz Kornyáti Bekes Gáspár, ur. 1520, zm. 7 listopada 1579 w Grodnie) – magnat węgierski, hrabia na Fogaraszu, pretendent do tronu w Siedmiogrodzie, podskarbi księcia Jana Zygmunta, dowódca węgierski w służbie Rzeczypospolitej. Od jego nazwiska pochodzi określenie męskiego krycia wierzchniego - Bekiesza.Język węgierski (węg. magyar nyelv) – należy do podgrupy języków ugryjskich, zaliczanej do podrodziny ugrofińskiej (z rodziny uralskiej). Językiem tym posługuje się co najmniej 14 mln osób – przede wszystkim na Węgrzech, ale także w południowej Słowacji, środkowej Rumunii (Siedmiogród), północnej Serbii (Wojwodina), zachodniej Ukrainie (Zakarpacie), wschodniej Słowenii (Prekmurje) i wschodniej Austrii (Burgenland). Język węgierski ma status języka urzędowego na Węgrzech, w Słowenii (lokalnie) i w Wojwodinie. Jest to język aglutynacyjny. Współczesny węgierski język literacki powstał w XVI w. Do jego zapisu stosuje się pismo oparte na alfabecie łacińskim.
  Georg Mühlberg "Im ersten Semester" (rok 1900) (niem. pierwszy semestr). Student w tradycyjnym stroju korporacji

  Dzisiaj wykorzystywana jako ubiór świąteczny przez korporacje akademickie.

  Z powodu wielkiego zainteresowania oraz wsparcia dla Polski przez niemieckie korporacje akademickie została przyjęta do ubioru. Do dziś jest używana przy wielkich świętach i zastępuje marynarkę.

  Po niemiecku zwana Pekesche, noszona jest na oficjalnych i świątecznych spotkaniach. W większości noszona jest przez zarząd, ale i również przez zwykłych członków.

  Barwy bekieszy odpowiadają barwom korporacji.

  Kolorystyka sukna, oraz wyszywanych ozdób bekieszy może być zależna od statusu noszącego w korporacji. Wyróżniamy:

 • Bekieszę fuksowską
 • Bekieszę barwiarską
 • Bekieszę nieaktywnego
 • Bekieszę nosi się tak jak marynarkę, tzn. pod nią nosimy koszulę i krawat. Podobnie jak marynarkę czy mundur, powinno się ją podczas oficjalnych spotkań nosić zapiętą. Od tej reguły jednak stosuje się liczne wyjątki, zależne od okoliczności oraz zwyczaju. Gdy bekieszę mamy zamiar nosić cały czas zapiętą, bandę zakładamy na bekieszę, w pozostałych przypadkach pod.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Corps (korporacja akademicka)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Krystyna Kubalska-Sulkiewicz, Monika Bielska-Łach, Anna Manteuffel-Szarota: Słownik terminologiczny sztuk pięknych. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2007. ISBN 978-83-01-12365-9.
  2. Małgorzata Szubert: Leksykon rzeczy minionych i przemijających. Warszawa: Muza SA, 2003. ISBN 83-7319-138-0.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.