• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lista rzek w Szkocji

  Przeczytaj także...
  Don (gael. Deathan) jest szóstą pod względem długości rzeką w Szkocji, leży północno-wschodniej części kraju. Źródła rzeki znajdują się w Grampianach i płynie ona na wschód, uchodząc do Morza Północnego w pobliżu Aberdeen. Po drodze rzeka przepływa przez: Alford, Kemnay, Inverurie, Kintore i Dyce. Jej głównym dopływem jest rzeka Urie, uchodząca do niej w pobliżu Inverurie.Zlewisko – obszar lądowy, z którego wszystkie wody powierzchniowe i podziemne spływają do jednego morza, oceanu bądź też innego zbiornika wodnego. Inaczej: zbiór dorzeczy.
  Tay (gael. Tatha) – najdłuższa rzeka w Szkocji, o długości 193 km. Źródła w Grampianach. Powierzchnia dorzecza wynosi ok. 6200 km². Uchodzi do Morza Północnego poprzez zatokę Firth of Tay. Największe skupiska miejskie położone nad rzeką: Dundee, Perth

  Poniżej wyszczególnione są najdłuższe, mierząc od źródła, rzeki w Szkocji oraz rzeki mające największe zlewiska

  Najdłuższymi rzekami w Szkocji są:

  1. Tay 193 km
  2. Spey 172 km
  3. Clyde 171 km
  4. Tweed 156 km
  5. Dee 137 km
  6. Don 132 km
  7. Nith 112 km
  8. Forth 105 km
  9. Findhorn 101 km
  10. Deveron 98 km
  11. Annan 79 km

  największe zlewiska wodne mają rzeki:

  1. Tay 6200 km²
  2. Tweed 5000 km²
  3. Spey 3008 km²
  Deveron (ang. River Deveron, gael. Dubh Èireann) – rzeka w północno-wschodniej Szkocji. Ma długość 60 mil. Co roku przybywa tutaj wielu wędkarzy na połowy łososia, troci i pstrąga potokowego. Rzeka ma źródło w Hills Ladder na terenach pokrytych wrzosem. Rzeka ma dwa główne nurty: Deveron Alt i Black Water, które się łączą. Przepływa przez miasto Huntly. Rzeka ma cztery dopływy innych mniejszych rzek. Jest dość kręta. Ujście do Morza Północnego ma między bliźniaczymi miastami Banff i Macduff.Clyde (gal. Cluaidh) – trzecia co do długości (170 km) rzeka w Szkocji.Obszar źródłowy na Wyżynie Południowoszkockiej. Przepływa przez zagłębie węglowe, gdzie skupiła się większość przemysłu i ludności szkockiej. Uchodzi tworząc estuarium do zatoki Firth of Clyde. Liczne porty rzeczne oraz dobrze rozwinięty przemysł stoczniowy sprawiają że Clyde jest najważniejszą drogą wodną w Szkocji.
  Warto wiedzieć że... beta

  Tweed (gael. Uisge Thuaidh) – jedna z głównych rzek w południowej Szkocji o długości 156 km. Obszar źródłowy na Wyżynie Południowoszkockiej. Na końcowym, 27-kilometrowym odcinku stanowi granicę między Szkocją a Anglią.
  Findhorn (ang. River Findhorn, gael. Uisge Eireann) - dziewiąta pod względem długości rzeka w Szkocji, ma długość 101 km. Bierze początek w północno-wschodniej części kraju i uchodzi do Moray Firth.
  Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².
  Forth (gael. Uisge For lub Abhainn Dhubh) to rzeka w Szkocji (Wielka Brytania) o długości 47 kilometrów, mająca źródła w górach Grampian i uchodząca do zatoki Firth of Forth (Morze Północne).
  Nith (ang. The River Nith, gael. Abhainn Nid) - siódma pod względem długości rzeka w Szkocji, ma długość 112 km. Bierze początek w East Ayrshire, a w znacznej mierze płynie przez Dumfries and Galloway i uchodzi do Solway Firth w pobliżu miasta Dumfries.
  Spey (gael. Uisge Spè) – rzeka w Szkocji (Wielka Brytania), o długości 172 km, jest drugą rzeką w Szkocji pod względem długości (po rzece Tay). Powierzchnia dorzecza wynosi ok. 3 tys. km².
  Szkocja (gael. Alba, wym. [ˈalˠ̪apə]; sco. i ang. Scotland) – kraj stanowiący część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W przeszłości był niezależnym królestwem. Obejmuje północną część wyspy Wielkiej Brytanii oraz archipelagi: Hebrydy, Orkady i Szetlandy. Na południu graniczy z Anglią. Krajobraz w przeważającej części wyżynny i górski. Klimat umiarkowanie ciepły, wybitnie morski. Stolicą Szkocji jest Edynburg, a największym miastem Glasgow.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.