• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lista postaci z serialu Dr House

  Przeczytaj także...
  Stacy Warner to postać fikcyjna, drugoplanowa bohaterka serialu medycznego Dr House, grana przez amerykańską aktorkę, Selę Ward.Nefrologia − dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami nerek leczonych nieinwazyjnie w odróżnieniu od urologii. Jest podspecjalnością interny.
  James Evan Wilson – postać fikcyjna, bohater dramatu medycznego stacji FOX Dr House, grany przez Roberta Seana Leonarda.

  Lista postaci z serialu Dr House.

  Odette Juliette Annable, z domu Yustman (ur. 10 maja 1985 roku w Los Angeles w stanie Kalifornia, USA) – amerykańska aktorka.Medycyna (łac. medicina „sztuka lekarska”) – nauka empiryczna (oparta na doświadczeniu) obejmująca całość wiedzy o zdrowiu i chorobach człowieka oraz sposobach ich zapobiegania, oraz ich leczenia. Medycyna weterynaryjna rozszerza zakres zainteresowań medycyny na stan zdrowia zwierząt. Za prekursora medycyny starożytnej uważa się Hipokratesa, a nowożytnej Paracelsusa. W czasach najnowszych wprowadza się zasady medycyny opartej na faktach.

  Członkowie zespołu dr. House'a[]

  Gregory House[]

  Hugh Laurie - odtwórca roli Dr. House'a

  Gregory House (Hugh Laurie) – cyniczny, lecz zarazem błyskotliwy i przenikliwy diagnosta cieszący się w środowisku medycznym opinią szaleńca i wichrzyciela. Doktor House chodzi o lasce, ponieważ kilka lat wcześniej nie zdiagnozowano u niego na czas zawału mięśnia czworogłowego uda, w konsekwencji którego doszło do martwicy. Z tego też powodu cierpi na przewlekły ból. By go złagodzić, zażywa Vicodin, od którego jest uzależniony. W szóstym sezonie, po pobycie w szpitalu psychiatrycznym, przestaje zażywać Vicodin. Ma dwie specjalizacje: z nefrologii i chorób zakaźnych. W finale szóstego sezonu wiąże się z dr. Lisą Cuddy.

  Olivia Jane Wilde (ur. 10 marca 1984 w Nowym Jorku) – amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna. Zaczęła występować około roku 2000 i od tamtej pory zagrała w wielu filmach i serialach, m.in. w Życiu na fali oraz The Black Donellys. W 2010 roku zagrała w filmie Tron: Dziedzictwo jako Quorra. Od czwartego do siódmego sezonu wcielała się w postać Remy Hadley ("Trzynastki") w serialu Dr House.Peter S. Jacobson (ur. 24 marca 1965 roku w Chicago, Illinois, USA) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny. W 1987 roku ukończył Uniwersytet Brown w Providence, a w 1991 roku – Juilliard School w Nowym Jorku.

  Eric Foreman[]

  Eric Foreman (Omar Epps) – neurolog, członek zespołu dr. House'a. Z końcem trzeciego sezonu odchodzi z pracy. W czwartym sezonie kieruje oddziałem diagnostycznym w innym szpitalu, lecz zostaje wyrzucony za złamanie zasad w celu uratowania pacjenta. Zostaje ponownie zatrudniony w Princeton-Plainsboro jako członek zespołu dr. House'a. Był w związku z Trzynastką. W ósmym sezonie pełni rolę administratora szpitala Princeton-Plainsboro.

  Neurologia – dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego. Neurologia i psychiatria są dziedzinami pokrewnymi, a niektóre choroby są domeną zarówno neurologa jak i psychiatry. Neurologia zajmuje się głównie schorzeniami, których podłożem jest proces uszkadzający układ nerwowy, a psychiatria z kolei zajmuje się głównie chorobami, których podłożem jest biochemiczne zaburzenie funkcjonowania mózgu jako całości.Matematyka stosowana - gałąź matematyki zajmująca się przede wszystkim technikami i ich stosowaniem w innych dziedzinach. Interakcja między zastosowaniami matematyki a rozwojem matematyki czystej powoduje, iż obszar matematyki stosowanej nie jest precyzyjnie zdefiniowany. Zalicza się do niej działania rozwijające aparat matematyczny na potrzeby innych nauk, w szczególności medycyny, biologii, informatyki i techniki. Można wyróżnić w niej działy takie jak:

  Allison Cameron[]

  Allison Cameron (Jennifer Morrison) – alergoimmunolog, członek zespołu dr. House'a, z początkiem czwartego sezonu lekarka pracująca na izbie przyjęć. W szóstym sezonie opuszcza zespół House'a i odchodzi z Princeton-Plainsboro.

  Robert Chase[]

  Robert Chase (Jesse Spencer) – specjalista intensywnej terapii, chirurg, były mąż Allison Cameron, członek zespołu dr. House'a, z początkiem czwartego sezonu jeden z chirurgów, od szóstego sezonu powtórnie w zespole. Od sezonu piątego jego wartość w oczach House'a stale rośnie. Robert staje się coraz bardziej pewny siebie, przez co jego diagnozy są coraz lepsze. W sezonie szóstym celowo uśmierca dyktatora pewnego afrykańskiego państwa, by zapobiec dalszej wojnie domowej. Z opresji wybawiają go Foreman i House, którzy ukrywają ten fakt przed światem i niszczą dowody.

  Martha M. Masters – fikcyjna postać dramatu medycznego stacji FOX, Dr House, odgrywana przez Amber Tamblyn. Po raz pierwszy pojawia się w 7 sezonie.Endokrynologia – nauka o wydzielaniu wewnętrznym, gruczołach, hormonach zwierzęcych i ich działaniu. Jako dziedzina medycyny, zajmuje się zaburzeniami funkcji gruczołów wydzielania wewnętrznego (zaburzenia wydzielania hormonów), np.: przysadki mózgowej, tarczycy, nadnerczy, jajników.

  Chris Taub[]

  Chris Taub (Peter Jacobson) – chirurg plastyczny, od sezonu czwartego członek zespołu dr. House'a. Musiał porzucić dobrze płatną posadę chirurga plastycznego po skandalizującym romansie z pielęgniarką. House bez przerwy szydzi z jego wielkiego nosa i marnego wzrostu, ale ceni go jako lekarza. Małżeństwo Tauba przeżywa permanentny kryzys, a on sam wdaje się w dalsze romanse z pielęgniarkami.

  Interna (z łac. "internus" – wewnętrzny) – potoczna, zwyczajowa lub żargonowa nazwa działu medycyny, zajmującego się schorzeniami narządów wewnętrznych. Właściwa nazwa – choroby wewnętrzne lub medycyna wewnętrzna (nazwa używana głównie w Polsce, krajach niemieckojęzycznych i skandynawskich) oraz general medicine lub po prostu medicine (nazwa używana częściej w krajach anglosaskich).Dr House (ang. House; House, M.D.) – amerykański medyczny serial telewizyjny produkowany dla stacji telewizyjnej FOX. Zadebiutował na antenie 16 listopada 2004 roku.

  Lawrence Kutner[]

  Lawrence Kutner (Kal Penn) – specjalista medycyny sportowej, od sezonu czwartego członek zespołu dr. House'a. W piątym sezonie popełnia samobójstwo strzelając sobie w głowę. Pojawia się epizodycznie w finałowym odcinku tegoż sezonu jako halucynacja House'a.

  Remy Hadley[]

  Robert Sean Leonard w serialu jako James Wilson

  Trzynastka, właściwie: Remy Beuregard Hadley (Olivia Wilde) – internistka, od sezonu czwartego członek zespołu dr. House'a. Była dziewczyna Foremana. Nieuleczalnie chora na pląsawicę Huntingtona.

  Anne Louise Dudek (ur. 22 marca 1975 w Bostonie) − amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna. Najbardziej znana z roli w serialu telewizyjnym Dr House.Kalpen Suresh Modi (ur. 23 kwietnia 1977 w Montclair, New Jersey, USA) – amerykański aktor filmowy i producent pochodzenia indyjskiego.

  Martha M. Masters[]

  Martha M. Masters (Amber Tamblyn) - studentka 3. roku medycyny, zatrudniona w siódmym sezonie przez dr. House'a na polecenie dr. Cuddy. Liceum ukończyła w wieku 15 lat, a następnie uzyskała doktorat z historii sztuki i matematyki stosowanej.

  Amber Volakis[]

  Amber Volakis (Anne Dudek) – postać drugoplanowa, lekarka ubiegająca się o posadę u dr. House'a w czwartym sezonie, później w związku z dr. Wilsonem. Z końcem czwartego sezonu wypisana ze scenariusza, w piątym sezonie pojawia się ponownie, jako omam wytworzony przez podświadomość House'a.

  Choroby zakaźne, choroby infekcyjne – grupa chorób roślin i zwierząt (w tym ludzi), będących następstwem zakażenia ustroju czynnikiem zakaźnym i złamania sił odpornościowych organizmu (lub w odwrotnej kolejności) lub obecności w organizmie bioaktywnych toksyn (jadów) drobnoustrojów.James Hugh Calum Laurie, OBE (ur. 11 czerwca 1959 w Oksfordzie) – brytyjski aktor, scenarzysta filmowy, pisarz i muzyk.

  Chi Park[]

  Chi Park (Charlyne Yi) - Chi Park jest córką Koreańczyka i Filipinki. Szkołę medyczną ukończyła wśród 2% najlepszych ze swojego rocznika. Nadal mieszka ze swoimi rodzicami i nie ma chłopaka. Po raz pierwszy pojawia się w drugim odcinku ósmego sezonu, kiedy to pomagała rozwiązać pierwszą sprawę House'a po wyjściu z więzienia.

  Martwica, nekroza (stgr. Νεκρός martwy, łac. necrosis) – ciąg zmian morfologicznych zachodzących po śmierci komórki w żywym organizmie.Mięsień czworogłowy uda (łac. musculus quadriceps femoris) – duży, gruby mięsień wypełniający grupę przednią mięśni uda. Cztery działające niezależnie głowy posiadają oddzielne przyczepy początkowe i wspólny przyczep końcowy.

  Jessica Adams[]

  Jessica Adams (Odette Annable) - Jessica Adams pochodzi prawdopodobnie z bogatej rodziny i nie ma kłopotów finansowych, co wychodzi na jaw, gdy kupuje dr Park drogi prezent. Odbywała rezydenturę w szkole medycznej Johns Hopkins University. Po raz pierwszy pojawia się w premierze ósmego sezonu, gdzie pracuje jako lekarz więzienny.

  Chirurgia plastyczna (kosmetyczna lub estetyczna) - dziedzina medycyny zajmująca się korektą rzeczywistych lub odczuwanych defektów ciała. Związana ściśle z chirurgią dziecięcą, neurochirurgią, laryngologią, okulistyką, traumatologią, ortopedią oraz równie ważnymi jak fizjologia, patologia, immunologia, rehabilitacja, psychologia, psychiatria.Ból (łac. dolor; gr. algos, odyne) – według definicji Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu, subiektywnie przykre i negatywne wrażenie zmysłowe i emocjonalne powstające pod wpływem bodźców uszkadzających tkankę (tzw. nocyceptywnych) lub zagrażających ich uszkodzeniem. Ból jest odczuciem subiektywnym, dlatego jest nim wszystko to, co chory w ten sposób nazywa, bez względu na obiektywne objawy z nim związane. Receptorami bólowymi są nocyceptory.

  Pozostali[]

  James Wilson[]

  James Wilson (Robert Sean Leonard) – onkolog w szpitalu Princeton-Plainsboro, przyjaciel dr. House'a, trzykrotnie żonaty. W szóstym sezonie w związku z Sam Carr, swoją byłą pierwszą żoną. Wilson to swego rodzaju alter ego dr. Watsona. Spokojny i rozważny przyjaciel szalonego geniusza, wybaczający mu wszelkie dziwactwa i wyskoki, wyciągający go bez przerwy z różnych opresji. Wilson i House to prawdziwi przyjaciele, wierni i oddani sobie, zawsze mogący na siebie liczyć. Nie widać tego w rozmowach jakie ze sobą prowadzą, ale w serialu było wiele dowodów na to, jak jeden potrafi bezinteresownie poświecić się dla drugiego.

  Chirurgia (z grec. cheir − ręka, ergon – czyn, działanie, cheirurgia – ręcznie wykonywana praca) – dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem operacyjnym. Jest nauką nadrzędną i zawiera wiele podspecjalności. Sama nazwa chirurgia identyfikowana jest z dziedziną o nazwie chirurgia ogólna. Jest to kliniczna dziedzina medycyny. Oprócz chirurgii zabiegowej istnieje jednak szeroki zakres chirurgii zachowawczej. Praca chirurga jest ciągłym wybieraniem mniejszego ryzyka. Niekiedy okazuje się, że mniejszym ryzykiem jest zaniechanie operacji, np. leczenie operacyjne małej przepukliny u pacjenta z ciężką niewydolnością oddechową stanowi większe ryzyko niż zaniechanie operacji.Historia sztuki – nauka humanistyczna, której przedmiotem są dzieła sztuki oraz piśmiennictwo o sztuce. Klasyczna historia sztuki ogranicza się do zagadnień malarstwa, rzeźby i architektury Europy od paleolitu do współczesności oraz obu Ameryk po 1494 r.

  Lisa Cuddy[]

  Lisa Edelstein w serialu jako dr Lisa Cuddy

  Lisa Cuddy (Lisa Edelstein) – endokrynolog, dziekan medycyny i administrator szpitala Princeton-Plainsboro w New Jersey. W piątym sezonie adoptuje dziecko pacjentki, Rachel. Od finału szóstego sezonu partnerka House'a. Od końca sezonu siódmego wypisana ze scenariusza.

  Lisa Edelstein (ur. 21 maja 1966 w Bostonie w stanie Massachusetts, USA), amerykańska aktorka i dramatopisarka, najbardziej znana dzięki roli dr Lisy Cuddy w serialu telewizyjnym Dr House.Vicodin – nazwa handlowa środka przeciwbólowego zawierającego hydrokodon oraz paracetamol, produkowanego przez Abbott Laboratories. Lek dystrybuowany jest w postaci tabletek z wytłoczonym napisem "Vicodin", "Vicodin ES" albo "Vicodin HP". W sprzedaży w USA dostępne są generyki preparatu, takie jak Anexsia, Anolor DH5, Bancap HC, Dolacet, Lorcet, Lortab, Norco, Panacet, T-Gesic, Vadunk i Zydone. Abbott Laboratories prowadzi badania nad preparatem o kontrolowanym uwalnianiu (CR) Vicodinu, które w 2005 roku były w fazie III.

  Stacy Warner[]

  Stacy Warner (Sela Ward) – postać drugoplanowa, była partnerka House'a; w drugim sezonie doradca prawny szpitala, później wypisana ze scenariusza.

  Lucas Douglas[]

  Lucas Douglas (Michael Weston) – postać drugoplanowa, prywatny detektyw, wynajęty przez House'a w piątym sezonie. Powraca w szóstym sezonie jako partner dr Cuddy, później wypisany ze scenariusza.

  Sam Carr[]

  Sam Carr (Cynthia Watros) - postać drugoplanowa, pierwsza była żona Wilsona. Zjawia się w szóstym sezonie jako partnerka Wilsona.

  Immunologia – dziedzina nauki z pogranicza biologii i medycyny zajmująca się biologicznymi i biochemicznymi podstawami reakcji odpornościowo-obronnej ustroju na patogen lub inne obce organizmowi substancje i ciała jak np. toksyny lub transplantaty. Ponadto bada ona prawidłowość tejże reakcji i ewentualne jej zaburzenia.Cynthia Watros (ur. 2 września 1968 r. w Lake Orion, Michigan) – amerykańska aktorka. Jej mężem jest Curtis Gilliland, z którym ma dwójkę dzieci.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Onkologia (z gr. όγκος = gruda, masa, nadęcie + λόγος = nauka) – dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami nowotworowymi, ich rozpoznawaniem i leczeniem.
  Robert Sean Leonard, właściwie Robert Lawrence Leonard (ur. 28 lutego 1969 roku w Westwood , w stanie New Jersey) – amerykański aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Nominowany do nagrody Tony w kategorii za najlepszą drugoplanową rolę męską w sztuce teatralnej w latach 1993, 2001 oraz 2003 i zdobył nagrodę w 2001.
  Lawrence Kutner (ur. jako Lawrence Choudhary; 1975-2009) – fikcyjna postać, bohater dramatu medycznego stacji FOX Dr House, grany przez Kala Penna.
  Medycyna sportowa (medycyna aktywności ruchowej) – interdyscyplinarna dziedzina wiedzy lekarskiej, obejmującą całość procesów dokonujących się w organizmie człowieka pod wpływem aktywności fizycznej lub jej braku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.