• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lista najwyższych wieżowców w Polsce

  Przeczytaj także...
  Prudential – warszawski wieżowiec, wybudowany w latach 1931-1933 w stylu art déco, jako siedziba angielskiego Towarzystwa Ubezpieczeń „Prudential” (Przezorność).Hotel Gdańsk Stare Miasto, dawniej Hotel Hevelius Gdańsk i Hotel Heweliusz – najwyższy hotel w Gdańsku. Właścicielem budynku jest firma Orbis Grupa Hotelowa. Wieżowiec położony jest na Starym Mieście. Z jego okien rozciąga się widok na starą zabudowę historycznego Gdańska oraz Zatokę Gdańską. Sam budynek widoczny jest ze Starego Miasta, terenów stoczniowych i Fortów.
  Wieżowce w Europie najwcześniej zaczęły powstawać w takich miastach jak: Londyn, Paryż, Frankfurt nad Menem, Warszawa, Stambuł i Moskwa. W ostatnim czasie wieżowce zaczęto budować także w wielu innych miastach: Amsterdamie, Barcelonie, Brukseli, Katowicach, Lizbonie, Madrycie, Mediolanie, Rotterdamie, Walencji i innych. Wieżowce europejskie są zazwyczaj niższe od tych budowanych w Ameryce Północnej i Azji. Najwyższy wieżowiec w Europie znajduje się obecnie w Moskwie, jest nim Mercury City Tower, który pełną wysokość 339 metrów uzyskał 1 listopada 2012.

  Wieżowce w Polsce – artykuł prezentuje zbiorczo opis najwyższych budynków w całej Polsce oraz skróconą historię ich powstawania. Zobacz też artykuły dotyczące wieżowców w poszczególnych miastach Polski.

  Pierwsze wieżowce[]

  PAZIM – najwyższy budynek w Szczecinie.
  Śródmiejska Dzielnica Mieszkaniowa tzw. łódzki Manhattan obejmujący parę najwyższych budynków w Łodzi.
  K1 (Błękitek) – najwyższy budynek w Krakowie

  Warszawa i Wrocław były pierwszymi miastami w Polsce, w których zbudowano wysokie budynki, które można uznać za wieżowce. Pierwszymi wieżowcami na terenach dzisiejszej Polski były: PAST-a i Prudential w Warszawie oraz Urząd Pocztowy we Wrocławiu. W kolejnych latach wieżowce powstawały również w Katowicach (DPŚTZN, Drapacz Chmur), w Krakowie (Budynek Komunalnej Kasy Oszczędnościowej, Gmach Feniksa) oraz w Chorzowie (Drapacz Chmur). Obecnie najwięcej wieżowców w Polsce zbudowanych jest w Warszawie.

  Sea Towers (ang. Morskie Wieże) – kompleks składający się z dwóch wieżowców o wspólnej podstawie zlokalizowany w Gdyni. W rankingu wybudowanych wieżowców w Polsce znajduje się na 10 miejscu pod względem wysokości. Został zaprojektowany przez wiedeńską pracownię architektoniczną Andrzeja Kapuścika, a inwestorem była firma Invest Komfort SA.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  Ciekawostki[]

  W Sky Tower we Wrocławiu na przedostatnim czyli 49. piętrze znajduje się oszklony punkt widokowy, od 3 stycznia 2014 publicznie dostępny. Jest to najwyżej położony punkt widokowy na budowli w Polsce.

  Ranking wieżowców[]

  Lista najwyższych budynków w Polsce:

  Wieżowce w trakcie budowy[]

  Lista najwyższych budynków w Polsce (min. 70 metrów), których budowa rozpoczęła się:

  Śródmiejska Dzielnica Mieszkaniowa w Łodzi (tzw. łódzki Manhattan) – zespół jednych z największych w Polsce budynków mieszkalnych (megaszaf) wykonanych w konstrukcji szkieletowej "słupowo-płytowej". Ówcześnie projektowane systemy wielkopłytowe dla budynków mieszkaniowych pozwalały na wykonanie budynków o wysokości maksymalnie 11 kondygnacji, dlatego niesłusznie uważa się, że budynki te wykonano w technologii tzw. "wielkiej płyty", nie zastosowano tutaj bowiem wielkopłytowych ścian nośnych, ale jedynie ściany osłonowe z żelbetowych płyt elewacyjnych wykończonych okładzinami azbestowo-cementowymi, które zdemontowano podczas remontu w latach 90. Ze względu na rozmiary i nowatorską jak dla budynków mieszkalnych konstrukcję budynki te posadowiono nie za pomocą ław fundamentowych, ale płyt fundamentowych. Na terenie osiedla znajdują się m.in. dwa najwyższe budynki mieszkalne w Łodzi (każdy po 78 metrów wysokości).Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Zobacz też[]

 • Lista najwyższych budynków na świecie
 • Lista najwyższych budynków w Europie
 • Lista najwyższych konstrukcji w Polsce
 • Uwagi

  1. Dane są szacowane, gdyż nie istnieją wiarygodne źródła na ten temat. Podczas edycji tych danych (lub dodawania nowych) uprasza się poprzeć je godnymi zaufania źródłami.

  Przypisy

  1. http://skyscraperpage.com/diagrams/?buildingID=1668.
  2. 4 Wieże Mieszkania Katowice. www.4wieze.pl. [dostęp 2015-08-07].
  3. Hanza Tower Szczecin, Wyzwolenia 50 - inwestycja J.W. Construction. www.urbanity.pl. [dostęp 2015-08-07].
  4. 4 Wieże Mieszkania Katowice. www.4wieze.pl. [dostęp 2015-08-07].
  5. Cztery Wieże Katowice - inwestycja Activ Investment. www.urbanity.pl. [dostęp 2015-08-07].
  6. 4 Wieże Mieszkania Katowice. www.4wieze.pl. [dostęp 2015-08-07].
  7. Cztery Wieże Katowice - inwestycja Activ Investment. www.urbanity.pl. [dostęp 2015-08-07].
  Andersia Tower – wieżowiec zbudowany w 2007 roku w Poznaniu, na Placu Andersa, w pobliżu wieżowca Poznań Financial Centre.Sky Tower – najwyższy budynek w Polsce w kategoriach wysokość do dachu oraz wysokość do najwyżej położonego piętra. Kompleks mieszkalny, biurowy, handlowo-usługowy i rekreacyjny we Wrocławiu, na osiedlu Południe. Budynki stoją w miejscu rozebranego Poltegoru (między ul. Powstańców Śląskich, Wielką, Gwiaździstą, Szczęśliwą).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Dom profesorów Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych to pierwszy wieżowiec, wybudowany w odrodzonej po rozbiorach Polsce. Budynek ten mieści się w Katowicach, przy ul. Wojewódzkiej 23 i ma osiem kondygnacji.
  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.
  Pałac Kultury i Nauki (PKiN, poprzednio Pałac Kultury i Nauki im. Józefa Stalina) – najwyższy budynek w Polsce (pod względem wysokości całkowitej), w centrum Warszawy na placu Defilad. Własność miasta stołecznego Warszawy. Obiektem zarządza miejska spółka „Zarząd Pałacu Kultury i Nauki” Sp. z o.o.
  Wysokość wieżowców jest mierzona do najwyższego integralnego punktu budynku, a zazwyczaj jest to iglica. Najwyższe budowle w Polsce w różnych kategoriach:
  Budynek Komunalnej Kasy Oszczędnościowej w Krakowie – siedmiopiętrowy gmach, mieszczący się na terenie Starego Miasta w Krakowie, przy placu Szczepańskim 5 u wylotu ulicy Reformackiej, jedyny "wieżowiec" w obrębie plant.
  Urząd Pocztowy (język niemiecki Postscheckamt (pełna nazwa Urząd Czeków Pocztowych) – budynek biurowy we Wrocławiu.
  K1, zwany potocznie Błękitkiem – mierzący 105 metrów, 20-kondygnacyjny, najwyższy budynek w Krakowie, oraz najwyższy wieżowiec biurowy, tzw. "budynek inteligentny", zlokalizowany przy Alei Pokoju, obok Ronda Grzegórzeckiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.049 sek.