• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lista najwyższych budynków w Stanach Zjednoczonych

  Przeczytaj także...
  Willis Tower (poprzednio Sears Tower) – wieżowiec w centrum Chicago, w stanie Illinois. Ma 108 pięter i 442,3 metry wysokości, co czyni go najwyższym budynkiem w Ameryce Północnej do linii dachu.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Chrysler Building – wieżowiec znajdujący się w Nowym Jorku w dzielnicy Manhattan. Ma 319 metrów wysokości i 77 pięter.

  Stany Zjednoczone są krajem z największą na świecie liczbą budynków przekraczających 100 metrów wysokości. Jest ich tu około 2000. Ponad 200 metrów ma około 145 budynków, a ponad 300 metrów - 11. Na chwilę obecną najwyższym wieżowcem w USA jest znajdujący się w Chicago Sears Tower o wysokości 442 metrów. Wysokie budynki rozrzucone są po całym kraju, zarówno w największych aglomeracjach, jak i w małych miastach turystycznych lub ważnych z innego powodu (np. Miami Beach).

  Bank of America Plaza – wieżowiec w Atlancie, w Stanach Zjednoczonych, o wysokości 311,8 metrów. Budynek został otwarty w 1992 i posiada 55 kondygnacji. Obecnie najwyższy wieżowiec w USA poza Nowym Jorkiem i Chicago. Jest 30. co do wysokości budynkiem na świecie. Jego największym dzierżawcą jest prawnicza firma Troutman Sanders LLP. Zaprojektowany przez Kevin Roche John Dinkeloo and Associates LLC i wybudowany za $436 milionów. Po zmierzchu iglica budynku jest podświetlana na żółto.John Hancock Center - wieżowiec w centrum Chicago, w stanie Illinois, USA. Ma 100 pięter i 344 metry wysokości. Został wybudowany w latach 1965-1969. Jest czwartym co do wysokości wieżowcem w mieście.

  Najwięcej drapaczy chmur stoi obecnie w Nowym Jorku i Chicago, gdzie razem znajduje się ponad 600 takich budynków. Dużym skupiskiem wieżowców jest Los Angeles w którym stoi obecnie ich 758, co czyni miasto trzecim pod względem liczby wieżowców skupiskiem w kraju. W ostatnich latach zaczęto ponownie je budować, jednak tylko w najbardziej rozwijających się ośrodkach. Wśród budowanych znajduje się Freedom Tower w Nowym Jorku, która w chwili ukończenia ma być najwyższych budynkiem w kraju. Poza tym w trakcie budowy jest jeszcze kilka budynków, które po ukończeniu "wskoczą" na listę najwyższych w kraju. Łącznie w całych USA jest około 550 wieżowców aktualnie budowanych, zaaprobowanych, i planowanych. Aby dostać się na listę stu najwyższych, muszą mieć ponad 215 metrów.

  Aglomeracja miejska (z łac. agglomeratio – nagromadzenie) – jednostka morfologiczna tworząca spójny zespół wzajemnie powiązanych jednostek osadniczych, powstały w wyniku koncentracji zabudowy i zagospodarowania.US Bank Tower (inne nazwy to Library Tower i First Interstate World Center) - wieżowiec położony przy 633 West Fifth Street w centrum Los Angeles (Kalifornia). Jest to dziewiąty co do wysokości budynek w Stanach Zjednoczonych zajmuje także 31 miejsce na liście najwyższych budynków świata. Jest to najwyższa na świecie budowla z lądowiskiem dla helikopterów. Biurowiec jest także najwyższym budynkiem w Ameryce Północnej na zachód od rzeki Missisipi i najwyższym budynkiem w stanie Kalifornia. Budowla została wzniesiona w latach 1987-1989 i otwarty w 1990 r. Wieżowiec o wysokości 310,3 m posiada 73 piętra oraz dwupoziomowy podziemny parking. Konstrukcja budynku została wzmocniona przed trzęsieniami ziemi tak, że wytrzyma ona wstrząsy o sile 8,3 w skali Richtera. Cała budowa kosztowała 350 000 000 dolarów. Obecnie wieżowiec jako najwyższa budowla w Los Angeles, wyróżniająca się charakterystyczną bryłą, jest wizytówką miasta.
  Sylwetki najwyższych budynków w USA.
  Willis Tower - Chicago
  Aon Center - Chicago
  Chrysler Building - Nowy Jork
  Od lewej: BellSouth Building i Bank of America Plaza - Atlanta
  US Bank Tower - Los Angeles
  JPMorgan Chase Tower

  Zobacz też[]

 • lista najwyższych budynków na świecie
 • Linki zewnętrzne[]

 • SkyscraperCity
 • The Empire State Building – wieżowiec w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli nie tylko miasta, ale także całego kraju. Oficjalne otwarcie poprowadził prezydent Herbert Hoover, który 1 maja 1931 roku w Waszyngtonie nacisnął przycisk zapalający światła budynku. Od chwili wybudowania do 1973 roku ESB był najwyższym budynkiem w Nowym Jorku. Tytuł najwyższej budowli odzyskał 11 września 2001 roku po zamachach terrorystycznych na wieże World Trade Center, które były do tej pory na najwyższych pozycjach. W całym kraju jest obecnie na 3. miejscu po Willis Tower i Trump International Hotel and Tower w Chicago. Jego oficjalna wysokość wynosi 381 metrów. Jednak jeśli liczyć również antenę znajdującą się na dachu wysokość ta wzrasta aż do 443,2 metrów. Ma 102 piętra oraz jedno piętro podziemne. Został zaprojektowany w stylu art déco przez Shreve, Lamb & Harmon Associates. American Society of Civil Engineers (ASCE) zaliczyło go do 7 cudów współczesnego świata. Należy do World Federation of Great Towers. Jego nazwa pochodzi od przydomku stanu Nowy Jork, który brzmi właśnie Empire State.Metr – jednostka podstawowa długości w układach: SI, MKS, MKSA, MTS, oznaczenie m. Metr został zdefiniowany 26 marca 1791 roku we Francji w celu ujednolicenia jednostek odległości. W myśl definicji zatwierdzonej przez XVII Generalną Konferencję Miar i Wag w 1983 jest to odległość, jaką pokonuje światło w próżni w czasie 1/299 792 458 s.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  Los Angeles jest drugim co do wielkości miastem w USA. Obecnie jest trzecim (po Chicago, i Nowym Jorku) z największych skupisk wieżowców w tym kraju. Znajdują się tu 53 budynki o wysokości 100 metrów wzwyż a łącznie obecnie w Los Angeles stoi 555 wieżowców. W 1929 roku wybudowano tu także The Richfield Tower o wysokości 100 metrów, jednak został zburzony aby zrobić miejsce dla nowego wieżowca - City National Tower. Obecnie w różnych fazach (budowane, zaaprobowane, planowane) jest 18 wieżowców. Pierwszy wieżowiec powstał tu w roku 1967 i jedynie przez 5 lat cieszył sie mianem najwyższego w mieście. Od 1989 nieprzerwanie najwyższym budynkiem Los Angeles jest ponad 300-metrowy US Bank Tower.
  1 World Trade Center (wcześniej pod nazwą Freedom Tower – Wieża Wolności) – jeden z czterech wieżowców w Nowym Jorku, będący częścią nowego kompleksu aktualnie będącego w budowie, który powstanie w miejscu zniszczonych biurowców WTC w wyniku zamachu z 11 września 2001. Jego budowa ma zostać ukończona w czwartym kwartale 2013 roku. Wysokość wieży wyniesie 541 metrów, czyli 1776 stóp, które symbolicznie oznaczają datę ogłoszenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Pozostałe trzy budynki, w tym drugi, trzeci i czwarty wieżowiec WTC, mają zostać ukończone do 2015 roku.
  Wieżowiec (drapacz chmur) to bardzo wysoki, wielokondygnacyjny budynek zdolny (w przeciwieństwie do innych konstrukcji, takich jak wieże i maszty) tworzyć warunki do życia i zamieszkania. Wprawdzie nie istnieją żadne ogólne oficjalne regulacje, ale oprócz wysokości, również inne kryteria, takie jak kształt, wygląd, lokalizacja i obecność innych budynków, mogą wpłynąć na sklasyfikowanie budynku jako wieżowca. W Stanach Zjednoczonych istnieje niepisana reguła, według której za wieżowiec uznawany jest budynek o wysokości przekraczającej 150 m. W innych rejonach świata niższy budynek również może zostać uznany za drapacz chmur, zwłaszcza jeśli dominuje nad otoczeniem. Wieżowce przekraczające 300 m (1000 stóp) są czasami określane mianem superwysokich. Wieżowca nie powinno mylić się z nieco ogólniej sformułowanym terminem wysokościowiec. Według definicji Emporis Data Committee, wysokościowiec to budynek mający przynajmniej 35 m (115 stóp) wysokości, podzielony regularnie na piętra. Wszystkie wieżowce są wysokościowcami, lecz tylko najwyższe wysokościowce są wieżowcami. Za miejsce narodzin drapaczy chmur powszechnie uznaje się Chicago.
  Aon Center - wieżowiec usytuowany w Chicago w Stanach Zjednoczonych zaprojektowany przez Edwarda Durella Stone’a. Budowa rozpoczęła się w 1970 roku, a trzy lata później nastąpiło otwarcie. Obiekt posiada 83 piętra i 346,3 metra (1 136 stóp) wysokości. Jest trzecim co do wysokości budynkiem w Chicago (po Trump Tower i Willis Tower). Spośród amerykańskich wysokościowców zajmuje miejsce szóste pod względem wysokości. Wykorzystywany jest przede wszystkim w celach biurowych.
  Miami Beach – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Floryda, w zespole miejskim Miami, nad Oceanem Atlantyckim. Liczba mieszkańców wynosi 89 100.

  Reklama