• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lista najwyższych budynków w Europie

  Przeczytaj także...
  Stambuł (tur. İstanbul) – największe i najludniejsze miasto Turcji i jej centrum kulturalne, handlowe oraz finansowe. Rozciąga się od północnego wybrzeża morza Marmara po obu stronach Bosforu, cieśniny morskiej między Morzem Śródziemnym a Morzem Czarnym. Położenie zarówno w europejskiej Tracji, jak i azjatyckiej Anatolii sprawia, że Stambuł jest jedną z dwóch (obok rosyjskiego miasta Magnitogorsk) metropolii świata znajdujących się na dwóch kontynentach.Plac Poczdamski (niem. Potsdamer Platz) – jeden z największych i najruchliwszych placów w centralnym Berlinie. Nazwa pochodzi od niemieckiego miasta Poczdam.
  Praga (czes. i słow. Praha, niem. Prag) – stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego.
  Amsterdam (Zuidas), Holandia
  Barcelona, Hiszpania
  Genua, Włochy
  Hamburg, Niemcy
  Jekaterynburg, Rosja
  Londyn (Canary Wharf), Wielka Brytania
  Madryt (AZCA), Spain
  Marsylia, Francja
  Mediolan, Włochy
  Moskwa, Rosja
  Oslo, Norwegia
  Sky Tower, Wrocław
  Paryż (La Défense), Francja
  Rotterdam, Holandia
  Soczi, Rosja
  Sztokholm, Szwecja
  Wiedeń, Austria
  Warszawa, Polska

  Lista najwyższych budynków w Europie – zestawienie najwyższych wieżowców według wysokości mierzonej do najwyższego punku (łącznie z antenami).

  Mercury City Tower (ros. Меркурий Сити Тауэр) – najwyższy wieżowiec w Europie i tym samym w Moskwie, wchodzący w skład kompleksu wieżowców w Moskiewskim City. Budowa została rozpoczęta w 2005 roku, a ukończona została końcem 2012 roku. W dniu 1 listopada 2012 roku na dachu wieżowca na wysokości 339 metrów zawisła wiecha, wciąż jednak w budynku prowadzone są pracę wykończeniowe, a jego otwarcie planuje się w 2013 roku. Zarządzaniem budynkiem zajmie się HSG Zander. Budowa wieżowca była inwestycją finansowaną przez przedsiębiorstwo „Mercury Development” należąca do Igora Kasajewa.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Wieżowce w Europie najwcześniej zaczęły powstawać w takich miastach jak: Londyn, Paryż, Frankfurt nad Menem, Warszawa, Stambuł i Moskwa. W ostatnim czasie wieżowce zaczęto budować także w wielu innych miastach: Amsterdamie, Barcelonie, Brukseli, Lizbonie, Madrycie, Mediolanie, Rotterdamie, Walencji, Wrocławiu i innych. Wieżowce europejskie są zazwyczaj niższe od tych budowanych w Ameryce Północnej i Azji. Najwyższy wieżowiec w Europie znajduje się obecnie w Moskwie, jest nim konstrukcja wschodniej wieży wieżowca Federation Tower, która przewyższyła inne dotychczas najwyższe budynki OKO Tower, oraz Mercury City Tower.

  Madryt (hiszp. Madrid) – stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju u podnóża Sierra de Guadarrama (Wyżyna Kastylijska) nad rzeką Manzanares.Bruksela (fr. Bruxelles, nid. Brussel, niem. Brüssel) – miasto i stolica Belgii oraz Unii Europejskiej, położone w środkowej części kraju nad rzeką Senne.

  Lista najwyższych wieżowców w Europie[]

  Projekty w czasie realizacji[]

  Lista zawiera projekty wieżowców w czasie realizacji, których wysokość wynosi ponad 200 m.

  Chronologiczna lista najwyższych wieżowców w Europie[]

  Zobacz też[]

 • Lista najwyższych budynków na świecie
 • Lista najwyższych budynków w Polsce

 • Przypisy

  Hamburg (łac. Hammonia; dolnoniem. Hamborg [ˈhaˑmbɔːχ]), właściwie Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg (niem. Freie und Hansestadt Hamburg) – miasto w północnych Niemczech na prawach kraju związkowego niedaleko ujścia Łaby do Morza Północnego. Wolne miasto i zarazem związkowy kraj niemiecki (pow. 755 km², ludność 1,74 mln – drugie po Berlinie). Największy port morski kraju (75 mln ton przeładunku), wielki ośrodek przemysłowy (statki, elektrotechnika, przetwórstwo ropy, przemysł spożywczy) i finansowy. W 2011 roku miasto to otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Czystości.Amsterdam – największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna. Wszystkie instytucje rządowe oraz przedstawicielstwa obcych państw znajdują się w Hadze.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wieżowce w Polsce – artykuł prezentuje zbiorczo opis najwyższych budynków w całej Polsce oraz skróconą historię ich powstawania. Zobacz także artykuły dotyczące wieżowców w poszczególnych miastach Polski.
  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.
  Oko (ros. Око, wcześniej znany pod nazwą: 16a IBC Tower 1) – budowany kompleks dwóch wieżowców w Moskwie, zlokalizowany na terenie parceli nr.16 w Międzynarodowego Centrum Biznesowego. Obiekt został zaprojektowany przez biuro architektoniczne Skidmore, Owings and Merrill. Zakończenie budowy planowane jest na 2015 rok.
  Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Azja (gr. Ἀσία Asía, łac. Asia) – część świata, razem z Europą tworząca Eurazję, największy kontynent na Ziemi. Z powodów historycznych i kulturowych sama Azja bywa również nazywana kontynentem (zob. alternatywne listy kontynentów).
  Walencja (hiszp. Valencia; katal. València) – miasto w Hiszpanii, stolica prowincji i wspólnoty autonomicznej o tej samej nazwie. Jest trzecim pod względem liczby ludności miastem Hiszpanii i dwudziestym pierwszym w Unii Europejskiej. Leży nad rzeką Turia na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Pod względem geograficznym Walencja położona jest pośrodku liczącej 930 kilometrów kwadratowych żyznej niziny.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.049 sek.