• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lista najwyższych budynków na świecie

  Przeczytaj także...
  Willis Tower (poprzednio Sears Tower) – wieżowiec w centrum Chicago, w stanie Illinois. Ma 108 pięter i 442,3 metry wysokości, co czyni go najwyższym budynkiem w Ameryce Północnej do linii dachu.Wysokie kominy zaczęły powstawać wraz z rozwojem przemysłu. Początkowo budowano je z cegieł, a w późniejszych latach głównie z betonu i stali. Kominy od dawna należą do najwyższych budowli na świecie, a w wielu krajach (w tym w Polsce) są najwyższymi konstrukcjami wolno stojącymi. Choć żaden z kominów nigdy nie był najwyższą konstrukcją stworzoną przez człowieka, to może to się zmienić wraz z rozpoczęciem konstrukcji wież słonecznych. Lista zawiera najwyższe na świecie kominy wraz z ich wysokością, lokalizacją i rokiem budowy.
  Wieże od lat należą do najwyższych konstrukcji na świecie, a przez wiele dekad (do czasu budowy Burdż Chalifa) były najwyższymi wolno stojącymi konstrukcjami na świecie. Głównym zastosowaniem tych budynków jest zazwyczaj transmisja sygnału radiowego i telewizyjnego. Najwyższe wieże często stanowią atrakcję turystyczną i część z nich udostępnia zwiedzającym obrotowe restauracje i galerie widokowe.

  Zestawienia najwyższych budynków na świecie według wielu kryteriów:

  Petronas Twin Towers – bliźniacze wieże w Kuala Lumpur, stolicy Malezji. Wysokość 452 m. Są to jedne z najwyższych budowli (wież) świata. Wieżowce z Malezji zachowały tytuł najwyższych bliźniaczych wież świata i budowli zbudowanych przed końcem XX wieku. Wieże Petronas Towers były najwyższymi budynkami świata (nie licząc iglicy) od roku 1998 do 2004. Dwa drapacze chmur są połączone mostem o długości 58 m na poziomie 41. i 42. piętra.Wieżowce w Europie najwcześniej zaczęły powstawać w takich miastach jak: Londyn, Paryż, Frankfurt nad Menem, Warszawa, Stambuł i Moskwa. W ostatnim czasie wieżowce zaczęto budować także w wielu innych miastach: Amsterdamie, Barcelonie, Brukseli, Katowicach, Lizbonie, Madrycie, Mediolanie, Rotterdamie, Walencji i innych. Wieżowce europejskie są zazwyczaj niższe od tych budowanych w Ameryce Północnej i Azji. Najwyższy wieżowiec w Europie znajduje się obecnie w Moskwie, jest nim Mercury City Tower, który pełną wysokość 339 metrów uzyskał 1 listopada 2012.

  Definicja wieżowca[]

  Wieżowiec to stosunkowo wysoki nadziemny budynek wolno stojący posiadający fundamenty i dach, w którym przynajmniej 50 procent jego wysokości jest wykorzystana na piętra użytkowe. To kryterium odróżnia drapacze chmur od różnego rodzaju wolno stojących wież telewizyjnych (w których piętra użytkowe to jedynie galerie widokowe i restauracje) i kominów (pojęcie piętra tu nie występuje).

  Council on Tall Buildings and Urban Habitat (CTBUH) - międzynarodowa organizacja non-profit założona w 1969 roku, której głównym celem jest szerzenie wiedzy na temat wysokich budynków oraz zrównoważonego rozwoju ośrodków miejskich. Cele organizacji realizowane są m.in. poprzez działalność wydawniczą oraz organizację konkursów i konferencji.Wieżowce w Polsce – artykuł prezentuje zbiorczo opis najwyższych budynków w całej Polsce oraz skróconą historię ich powstawania. Zobacz także artykuły dotyczące wieżowców w poszczególnych miastach Polski.

  Pomiar wysokości budynków[]

  Do roku 1996 wysokość budynków była mierzona do strukturalnego wierzchołka, czyli do najwyżej położonej integralnej części wieżowca. Do tej wysokości wliczały się iglice, natomiast nie uwzględniano masztów i anten, które można łatwo zdemontować lub podwyższyć. W związku z budową Petronas Towers i sporem o miano najwyższego budynku z Sears Tower, Council on Tall Buildings and Urban Habitat stworzyła kryteria pomiarów wysokości budynków:

  Wysokość wieżowców jest mierzona do najwyższego integralnego punktu budynku, a zazwyczaj jest to iglica. Najwyższe budowle w Polsce w różnych kategoriach:
  Najwyższe budynki świata (powyżej 400m)

  1. Wysokość do strukturalnego (architektonicznego) wierzchołka: ta kategoria była jedyną, która istniała do 1996 roku. Uznawana jest za główne kryterium oceny wysokości drapaczy chmur. Wysokość wieżowca mierzona jest do iglicy lub dachu (w przypadku braku iglicy), gdyż wysokość iglicy rzadziej jest zmieniana niż wysokość masztów, anten czy flag na szczytach budynków, które nie są brane pod uwagę w tym zestawieniu.

  2. Wysokość do dachu.

  3. Wysokość do najwyższego punktu (wysokość całkowita): do wysokości budynku wliczane są anteny, maszty i inne konstrukcje umieszczane na szczycie wieżowca.

  4. Wysokość do najwyżej położonego piętra, które służy nie tylko obsłudze technicznej.

  Wysokość do strukturalnego wierzchołka[]

  Zestawienie 130 najwyższych budynków według wysokości do ich strukturalnego wierzchołka.

  Wysokość do dachu[]

  Zestawienie 10 najwyższych budynków według wysokości do ich dachów.

  Wysokość całkowita[]

  Zestawienie 102 najwyższych budynków według ich wysokości całkowitej.

  Wysokość do najwyżej położonego piętra[]

  Zestawienie 10 najwyższych budynków według wysokości do ich najwyżej położonego piętra.

  Chronologicznie najwyższe budynki[]

  Zobacz też[]

 • lista najwyższych wolno stojących obiektów budowlanych na świecie
 • lista najwyższych wież na świecie
 • lista najwyższych kominów na świecie
 • lista najwyższych budynków w Europie
 • lista najwyższych konstrukcji w Polsce
 • lista najwyższych wieżowców w Polsce
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • SkyscraperCity • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.